Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Zelena iguana

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Zelena iguana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 19:54 Žena Nadka [214] Re: Radek
Mám holku leguána zeleného.Na podzim a na jaře mívala výpadky týden-dva v jídle.Pak jsem zjistila,že má špatnou teplotu v terárku.Protože,jak se přestalo topit,tak to ta žárovka nevyhřála.Dala jsem kolem polystyreny.A vloni a letos žere bez přestávky.Ale může to být i něco jiného.Nevím,co to je kluk nebo holka?Samičky před kladením vajíček taky nežerou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2019 08:57 Radek – Leguan zeleny
Dobry den mam leguana zeleneho asi 4-5 let stary celou dobu byl fajn zadne problem jen ted poslednich 14 dnu prestal jist je sice aktivni jen proste prestal jist muzete mi nekdo poradit ? dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 22:14 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: fajfmen
Tak to co bylo naspáno je naprostá pravda,... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 21:30 Muž Felix [754] - Ještěři
Testy DNA? Ale to bude jistě dost drahé... Fakt Ti asi moc neporadím, 100% se nelze spolehnout ani na vnější pohlavní znaky. Už jsem viděl i obrovitého lega s mohutnými laloky a hřebeny, dokonalou ukázku vyspělého samce - a ono to, mrška, sneslo vajíčka...
Ale fakt je, že sondování je pro ještěry krajně nepříjemnou a rizikovou záležitostí. Těžko říct proč, když u hadů funguje bez problémů (pokud to u nich nezjišťuje diletant bez citu v rukách anebo jenom prostě někdo nezkušený) hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2010 19:20 legiška
ahoj.mám doma rok a čtvrt starého leguána a chtěla bych se zeptat jak nejlépe a co nejméně bolestivě pro toho legoše zjistit pohlaví.vím,že se to dělá sondou, ale to je prý bolestivé....chci se vyvarovat zadržení snůšky tak potřebuju vědět pohlaví....děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 23:57 Muž Felix [754] - Ještěři
No, dva deset už je taky dost... Tak to si o tom hnědém nechám vážně radši jenom zdát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 19:51 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
Ha tos mě nachytal na švestkách, já viděl největšího legiho cca 210cm a článek co Ty nečetl, tudíž nevím co odepsat, stydím se sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 18:10 Muž Felix [754] - Ještěři
Hmmm... tak teda budeme politicky korektní a vykašlem se na to... Hele, co tohle vlákno zas nasměrovat k původnímu zadání?
Ohledně leguána zeleného třeba nemám jasno v jedné věci - kdesi jsem např. nedávno vyčetl, že samci jakési populace (tuším snad z Kostariky) mohou dorůst až 3 m oproti standardně udávanému metru a půl. Přitom mám ale i k dispozici údaj, že rekord ve velikosti drží jedinec (už dávno uhynulý a vystavený v nějakém americkém muzeu), velký zhruba dva metry čtyřicet. Jak je to s nimi doopravdy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 06:33 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
Aby to ale nebyla, nepovolená reklama - ten článek :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2010 22:02 Muž Felix [754] - Ještěři
Možná by nebylo od věci napsat o tom článek a vypíchnout v něm ty nejkvalitnější. Lidí sem chodí daleko víc, než na specializované stránky dejme tomu čistě o želvách, takže by se to mohlo brzy rozkřiknout. Asi nikdo nemá moc chuti vyhazovat prachy za šrot ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2010 21:47 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
To v žádném případě neberu, ale je faktem, že žárovky do cca 1500,- jsou opravdu vyhozené peníze za nic. Holt za kvalitu se platí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 23:09 Muž Felix [754] - Ještěři
Fotka k příspěvku Tak zrovna včera jsem se po tom trochu pídil a narazil na další stránky, kde to analyzovali. Vyšlo jim sice taky, že desítka má ve skutečnosti jen dvě procenta podílu UV, ale taky že z těch srovnávaných značek zverimexové "klasiky" je stále ještě nejlepší. Pak je ovšem otázkou, za co to vlastně všichni vyhazujem prachy :-|
No, brzo se porozhlédnu po něčem dražším, i když to s "nalepením" ještěrů co nejblíž ke zdroji mám celkem jednoduše vyřešeno (viz. foto). V teráriích velkých legů už ten problém ale vidím jasně... Ehm... ale nebereš to jako souhlas, že ne? :-D

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 21:43 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
Letní byt je to nejlepší co může být, sám jej dopřávám většině z mé fauny, ale ve zverimexech se dají určo sehnat lepší UVBéčka než repti glo... prostě se vážený kolego, nesmíme shodnout, abychom vypadli ze "shodujícího" se stereotypu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 21:38 Muž Felix [754] - Ještěři
Jasně, proto je mám taky po většinu léta venku. Jenže je taky nejsilnější z těch co zverimexy nabízejí a pořád lepší nežli nic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 18:10 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
Desítka je pro pogony slabá :-P
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 22:06 Muž Felix [754] - Ještěři
Tak u "darovaného koně" bych to asi neřešil, i ta pětka je určitě lepší než nic. Horší je, když třeba někomu donekonečna melduješ, jak je důležité mít UV-B u pogony, pak mu dokonce dáš jednu ze svých zásob (sice zrovna tuhle desítku, ale i tak...) a ve finále zjistíš, že ji za XY měsíců ani nevybalil z krabičky...
Když si někdo dá alespoň tu dvojku (k nějakému pralesnímu zvířeti) v dobré víře že výrobce nekecá, oceňuji aspoň snahu toho chovatele. Ty spektrální analýzy mě ale dost nemile překvapily (s vyjímkou zářivek, kterým jsem nevěřil nikdy). No, evidentně dělám dobře, když "obluďátka" nosím při každé příležitosti ven na sluníčko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 20:25 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
Hmmm tone opět shoda, náš byt je iguaně malý :-| To jsme ale odbočili od faktu, že řada 2.0 5.0 10.0 UVBéček repti glo je slabá takřka pro cokoli a pokud mám tu možnost pořídím pro chamíka klidně dvě UVB 10.0 a vyprdnu se na ty jejich popisky a doporučení.
Ale měl bych si, milí kolego sypat popel na hlavu, hádej co mi visí za UVBéčko v posledním terku s chamíkem ??? No jo, no Repti glo UVB 5.0, snad jedinou omluvou mi může být to, že to bya výhra v tombole na "Dlouhé noci" každoročně pořádaném setkání teraristů u nás v MiniZoo... stydim
prodat bych se to styděl a už tři měsíce na to doma koukám, tak jsem to holt použil, ale nekoupil bych si to no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 18:28 Muž Felix [754] - Ještěři
Ale k těm předraženým žárovičkám - dobře víš, co u ještěrek mám. Dvě bodovky za tři pětky kus, co nahradí infra za pětikilo i topný kámen za litr... Safra, už se zase shodujeme :-| :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 18:08 Muž Felix [754] - Ještěři
Výborně výborně, takže se začneme hádat (tzn. politicky korektně polemizovat na úrovni stylem mírného pokroku v mezích zákona :) ). Jsem pro :)
Když začnu Tebou zmíněným velkým terkem pro lega, tak optimální velikost nemá ani náš obývák (alébrž bych ho tam už jinak měl...). Mmch. - zrovna do zveráče dostali dva půlmetrové (atyp) prcky tmavě skořicové barvy, se světle zeleným žíháním bříška... CHCI, CHCI a NUTNĚ POTŘEBUJU tone
Jenže je tu základní otázka Jana Nerudy, totiž: "kam s ním" (obzvlášť, když mě už ta banda co mám teď vychází na třetinu platu, jenom co se krmení týče :-O )
Hmmmm... a tak nějak se mi dále vyčoudilo z hlavy, co že jsem to vlastně chtěl učeně k tématu podotknout... chjo...
Každopádně slibuji co jsem slíbil a odvolávám co jsem odvolal smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 16:27 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Saša
To je sice pravda, že venku se mohou schovat, nadruhou stranu předpokládám, že leguán bude mít poměrně velké terárium se skrýšemi, rostlinami apod. navíc tyto Repti gla mají účinnost do nějakých cca 20cm s tím, že už na těch 20cm dosahují asi takové intenzity UVB záření jako je u nás ve sklepě :-D Takže pokud leguán sleze na zem, je absolutně bez záření, to se mu ve volné přírodě nepovede, pokud se shová do stínu někam pod strom, pořád přávě díky palbě sluníčka nějaké pohltí.
Taky nepočítám, že zvíře bude doslova nalepené na zářivce půl dne, ke všemu leguán je poměrně velké zvíře a když hlavu strčí pod zářivku, tak od půlky těla jako by nebyla.

Schválně si projeď mou oblíbenou srovnávací tabulku :

www.euzelva.cz/…

Kde najdeš, že např. Repti glo 2.0, která stojí několik set korun je opravdu jen obyčejná úsporka smich

A mimo to jsem rád, že se neshodneme, už to bylo nudné ty věčné naše shody
:-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 14:50 Muž Felix [754] - Ještěři – Re: phanjan
Hlavně to chce trpělivost. Ono to klidně může trvat třeba rok (trochu extrém, nevíme ale, čím to zvíře předtím prošlo). Holt, počítejme s horším, pak alespoň nebudeme zklamáni a snáz se můžem dočkat lepšího ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 14:46 Muž Felix [754] - Ještěři – Re: Pogona
Naprostý souhlas, akorát s vyjímkou první věty (he he, někdo by to měl někam zapsat, je to vlastně první případ za celou tu dlouhou dobu co jsme tady, kdy s Tebou nebudu zajedno ;-) ). Jde o to UV - na straně jedné je tu fakt, že i naše "severské" sluníčko dá venku v létě těm tvorečkům za jedinou hodinou víc potřebného záření, než "desítka" za týden, ale je tu spousta faktorů, které hrají pro použití "pětky", tedy zdroje mnohem slabšího, pro chov zelených legů prim. Např. to, že dotyčné ultrafialové záření není filtrováno atmosférou, vodními parami, zastíněno listovím pralesního porostu apod. V přírodě ti tvorové sice schytávají nálož, vylezou-li někam na mýtinu, jenže v momentě kdy už instinktivně cítí že to není až tak dobré, prostě zalezou zas do přítmí. Venku si to regulují, v terárku to ale nejde (!), naopak se v něm dostáváme k principu solárka, u něhož je i při podstatně omezeném podílu výše zmíněného (oproti "svítivosti" slunka dejme tomu na bahamské pláži) pravděpodobnost rakoviny (třeba) kůže mnohonásobná... Osobně bych volil pro "temnější" měsíce výrobci doporučené hodnoty a v létě bral to zvíře ven. Takovou "palbu" bych fakt neriskoval X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 12:46 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: phanjan
To určitě nech, časem se to poddá, uvidíš, jen nevypínej to světlo ( tedy myslim přes den ) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 02:31 Muž phanjan [0] - Ještěři
Sasa: dik za reakciu, kazdopadne nebudem s nicim ponahlat, necham tomu nasmu zoznamovaniu volny priebeh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2010 21:25 R Muž Pogona [762] - Ještěři
První věc je, že pro Iguanu můžeš nakoupit UVBéčka 10.0 klidně čtyři a všechny je pustit najednou a i to je málo ;-)
Za druhé - nevypínej mu světlo abys snížil teplotu - tu sice snížíš, ale zvíře totálně zmagoříš ( co bys dělal kdyby slunce 5krát denně na pár minut zhaslo,... ).
Za třetí, pokud má 60cm, potřebuje bodovky minimálně 2 - 3 a pod nima může mít i 65C - 40C je poměrně málo, zvíře si pak vybere teplotu jaká mu právě vyhovuje, ale těžko si vybere např. 55C když je pod žárovkou 40C.
V ostatním souhlasím s kolegou Sašou ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2010 04:17 Muž Felix [754] - Ještěři
Sice ne konkrétně s tímto druhem (pro mou domácnost je přece jenom příliš velký), určité zásady ale platí všeobecně - jak už sám píšeš, je třeba vyvarovat se prudkých či nečekaných pohybů v jeho blízkosti a oblečení by mělo být takové, jaké nebude zvíře dráždit, alespoň ze začátku nejlíp stále jedno konkrétní (snáz si svého chovatele vštípí do paměti). Dobré je zavést mu určité stereotypy, např. krmení vždy ve stejnou dobu apod. Důležité je nepokoušet se o fyzický kontakt dřív, než ho zvíře samo dovolí, snadno by se totiž mohlo polekat a celý proces ochočení by se buďto hodně zpomalil, v horším případě by už ještěr mohl zůstat nedůvěřivým a plachým trvale. Časem, až se trochu "otrká" mu začni nabízet potravu z ruky, jakmile si ji od Tebe začne bez okolků brát, budeš mít už vyhráno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2010 23:16 Muž phanjan [0] - Ještěři – Zelena iguana
Zdravim vas vsetkych, pred 10 dnami som si zadovazil mladeho samceka zelenej iguany, povodny majitel, bol dost skupy na slovo a tak som sa o historii vela nedozvedel, ma asi 60cm s chvostom a predpokladany vek je 1 rok, co mi este povedal, ze ju velmi do ruk nebral, preto je dost placha a nesmela. Dalsia vec, co si myslim, ze bol dost velky problem je ze vyrastala pri UVB 10.0 co je pre toho jastera vela. Chcem ho zacat brat na ruky, snizujem mu pred tym teplotu, vypnutim svetiel, zerie normalne, lebo kazdy vecer su v miske len zbytky a nikde okolo potravu rozhadzanu nevidim, ale trus som tiez nenasiel. Teploty ma dobre od 25 do 32 a pod bodovou ziarovkou je 40, zatial je v docasnom terarku 120 x50 x 50. Coskoro budem stavat 180 x 120 x 120. Ako mam ist na neho, aby sa ma tak nebal ? K terarku pristupujem pomaly, v nie velmi farebne vyraznom obleceni. Sprejujem kazde rano a hlavne vecer a drzim terazko cez den 50% a k veceru na 80%. Ma niekto nejake skusenosti ? Dakujem

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 1424x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/208-zelena-iguana