Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Vytápění Gekončíkovi nočnímu

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Vytápění Gekončíkovi nočnímu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2011 22:12 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: krysikmouse
palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2011 22:11 Muž Felix [754] - Ještěři
Je rozhodně lepší zřídit v terku chladnější i teplejší zónu. Ještěři si pak vyberou dle své momentální potřeby.
S výhřevným místem už to budeš muset odpozorovat sám. Někdy stačí velký šutr (např.), kam se svorně poskládají všichni, jinde je zas zapotřebí pro každého jednotlivce extra soukromé místečko, kde nemusí koukat celou dobu na ostatní. To podle toho, jak spolu ti ještěři vycházejí. Postavit je do fronty ale není zrovna šťastné řešení, okamžitě by tam vznikla rivalita a tato zvířátka nemají přílišné sklony k demokratickým řešením ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2011 21:55 Muž krysikmouse [32] Re: mihlit
jukni se do mojí prezentace ... je tam jeden topnej kámen , ta břidlice .. ten je nastavenej že spíná pod pokles 22 st ... a když jim je zima tak si na něho vylezou a nebo se zboku opřou . přes den tam pak jsou halogenový žárovky 12V 20W v těch malých květníčkách co delají vlastně vyhřívací místa a vytopí celé terko ... v tom případě kámen vypne aby zbytečně netopil .. no a pro denní osvětlení když ještě nesvítí ty halogenový žárovky a není potřeba topit dopoledne tak svítí LED osvětlení nahoře ... to delá den :-) funguje mi to tak že cca v 10.00 zapíná LED ve 14.00 ted přes léto protože je teplo zapínají halogenky ve 22.00 vypíná led a svítí jen halogenky a ve 23.00 vypínají i halogenky. v tom se zapne modrá LED nahoře co delá v jednom místě takovou noc při měsíčku ... ta pak v 02.00 vypne uplně a je tma ... pokud v tu dobu dojde pokles pod 22 stupnu tak se zapne kámen .... I když kámen by tam ani být nemusel, měl jsem ho tam když byli mladí a malí protože mi doma nekdy klesla i teplota v noci na 15 stupnu a celkem se to měnilo ve velkých rozmezích ... tak aby jim nebyla zima, Ale nutnost topit kamenem uplně daná není. Oni noční klasický pokles snesou uplně v pohode ...
Co se týče těch míst tak moje samičky spolu spinkají na jendom místě a mají se rády nebojí se nežerou se mezi sebou ... Myslím že tyhle ještěři jsou obecně celkem asi dost snášenlivý . pokud dodržíš stejný stáří neměl by být problém ... ale samozřejmě není to pravidlo .. takže jedno místo k vyhřívání stačí .. oni si prostě to svoje místo najdou .. mají vetšinou spací místo hladící místo a kakací místo .... když je pak nějakej pátek pozoruješ na všechno přijdeš :-) JInak jsem zastáncem halogenových žárovek ... sic musíš mít trafo pokud jsou to MR16 na 12V - klasický bodovky ... soustředují teplo na jedno místo , jsou menší , vypadá to líp, a pracují na vyččí teplotě takže i víc při tom příkonu topí ... a mají celekm dost výdrž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2011 21:40 mihlit – Počet topných míst
Ahoj,

kolik by mělo být v teráriu míst na vyhřívání pro gekončíky (0,3 později 1,3)? Terárium bude velké 70x45x45. Jde mi o to, jak se gekončíci snesou, jestli budou ochotně ležet na hromadě na jednom místě nebo jestli mají spíš tendenci čekat ve frontě, až se dostanou na vyhřívadlo soukromě? S využitím dvou pater a žárovky a topného kamene by se dalo vyrobit tak 2-3 výhřevná místa, aby stále druhá část zústávala chladnější. Je to vhodnější? Nutné? Nebo je to zbytečnost a jeden plac jim stačí? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 21:14 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: simink0
Dej mu žárovku, nebo desku - vyber si jedno z toho ( já osobně bych volil tu žárovku ). Obojí součaně nadávej, předpokládám, že gekončíka nemáš v teráriu 100*50*50cm a menší terárium bys použitím obou snadno přetopil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 20:44 Muž Simon ㋡ [3] - Ještěři
a mozem sa opytat mam dat pre gekoncika nocneho topnu dosku akebo treba aj zirovku dopredu dakujem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 22:31 Muž Felix [754] - Ještěři
Neboj, dříve či později se nějaká příležitost najde ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 20:43 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: fajfmen
A já už se těšil na pořádnou rozepři :-D nějak moc se totiž ve všem shodujeme :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 17:27 Muž Felix [754] - Ještěři – Re: Pogona
Pane kolego, dovolím si oponovat. Nejen že to vůbec nevypadá na přiostřenou diskusi, my se (opět :) ) dokonce i shodujeme. Alespoň co se nočního poklesu teploty týče. Ten ovšem nemá pranic společného s libovolným topným blbincem umístěným v terku, ale pouze s tím, že někteří (bohužel nejen) začínající teraristé jaktěživo neslyšeli o spínacích hodinách ;-). Např. já sám mám topných šutráků hned několik (používám vesměs v odchovničkách), ty se v osm ráno automaticky zapnou a v osm večer zase vypnou... A ... jednoduše pohodička :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2010 21:10 dan999
když porádí správně, takse knim můžou lidé vracet radši než tam kde jim prodali myš pro chameleona...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2010 14:36 Muž krysikmouse [32] – Re: dan999
:-) hele ale všichni prodavači přeci nemůžou bejt takový hloupí ne ? Ale na druhou stranu pochopte že mít krám platit lidi a nájem a náklady aby vydělal.. tak neco prodat musí ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2010 15:35 dan999
ti prodavači asi neví že ten kámen je na zahřátí a ne na usmažení smich smich smich měli by mít nějaké školení a za každou blbou nebo dokonce jen prodejní radu by měli platit pokuty, protože tyrání zvířat je vetšinou u lidí, kterí se koupí vše co jim v tom obchodě prodají. Ano bych se nedivil kdyby mi chteli prodat pelech pro psa pod hady...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2010 20:12 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Pogona
A rostu z toho, když si někdo pořídí chamíka či pogonu ve zverimexu, tam mu k tomu prodají SUPER - DUPER topný kámen a řeknou, že je potřeba jej nechat stále zapnutý,... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2010 20:10 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: fajfmen
No, vypadá to na opravdu přiostřenou diskuzi :-D ale v tomhle se neschodneme. Samozřejmě, že se paušalizovat nedá, ale jsem zastáncem toho, že noční poklesy ( a nikoli na pokojových 18 - 22C ) jsou v pořádku. A nákup jakýchkoli topných nesmyslů je zbytečný, může se to zdát bláznivé až ortodoxní, ale např. momentálně mám 3měsíce staré maculariuse a 5ti měsíční pogony + měsíční hroznýše královské v teráriích doma na chodbě a to záměrně, neb je tam přes noc krásných 15C ( v zimě pak kolem 13C ), tohle praktikuji se všemi mláďaty bez úhynů, naopak zvířata jaou aktivnější, zdravá a rychle rostou,... v žádném teráriu není topný nesmysl, krom obyč. žárovky a noční poklesy jsou ok ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2010 22:11 Muž Felix [754] - Ještěři
No jo, bod tři má sice víceméně všeobecnou platnost (o tom žádná a noční pokles je taky mimo jakoukoli diskusi), bod čtyři je už ale vážně adresný právě jen (anebo skoro jen) těm želvičkám, pro které je spodní vytápění až škodlivé. Třeba při chovu trnorepů nebo čukval se bez něj ale zase neobejdeš, tihle tvorové ho prozměnu přímo vyžadují. Vážně je lépe vyhnout se paušalizaci. Ta je ve výsledku kontraproduktivní a mohli bychom si díky ní i časem pěkně naběhnout ;-) .
Budeme-li ale řešit (dle zaměření vlákna) čistě gekončíky noční, pak odpověď na otázku "t. kámen - ano či ne?" zní - záleží na chovateli a potřebách konkrétních jedinců v konkrétním (mnoha vedlejšími faktory ovlivněném) prostředí. Vůbec nejlepší je, nabídnout každému zvířeti více možností, ze kterých si vybere právě to "své optimální" (viz. Agáta, která se chová všelijak, jen zpravidla ne podle příruček o jejím druhu ;-) ) a toho se pak taky držet. Literární údaje jsou v tomto směru spíše orientačními, rozhodně to nejsou nezrušitelné zákony, ale spíše ověřená a na základě toho optimalizovaná všeobecná doporučení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:39 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Jen dodám, že ač se píše pouze o želvách, zdaleka to neplatí jen pro ně, ale pro 99% terarijních živočichů, co se týče topných nesmyslů a nočních poklesů teploty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:38 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Pozorně si pročíst celé, hlavně ke konci bod 3) a 4)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:37 R Muž Pogona [762] - Ještěři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:17 Muž Felix [754] - Ještěři – Re: Pogona
Ony ty topné kameny ale nejsou tak úplně od věci. Pokud máš "menší" terko a potřebuješ v něm vymezit teplou a chladnou část, plní svůj účel dobře. Co do výkonosti jsou sice lepší top. kabely pod substrátem, spousta plazů ale ráda hrabe... Osobně bych ty šutříky nezatracoval. V principu své opodstatnění mají, obvyklá nabídka "finančně dostupných" aušusů je už trochu jiná věc. To už ale není o kamenech jako takových ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 19:19 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Pogona
Prodejce knížek a provozovatel různých webů ( mj. prodejce reklamy na nich ) jde ruku v ruce s prodejcem topných nesmylů všeho druhu na noc. Tzn. napíšou cokoli za účelem PRODAT ! To je účel jejich existence, peníze jsou na 1. místě, zvířata na posledním. To je prostě smutný FAKT. Zrovna minulý týden jsem prodával terárium pánovi, kterému ve zverimexu k Agamě vousaté ( která měla 40cm ) doporučili 60ti litrové akvárium za 1800,- já mu za ty samé peníze prodal teráium 100*50*50cm. Takže moc dobře vím, o čem mluvím ;-) a takových případů můžu napsat 10000
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 19:16 R Muž Pogona [762] - Ještěři
www.xpocasi.cz/…

dnešní předpověď DENNÍCH teplot pro afghánistán je od 14 do 22C, kolik Afghánců myslíš zapojuje ve skalách topné kabely pro místní gekončíky. NOČNÍ POKLES JE ŽÁDOUCÍ ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 18:31 Muž krysikmouse [32]
No decka já nevím .. co jsem se bavil s ostatními chovateli je topnej kámen hodně používán .. i já ho mám . Mám ho přes termostat, když klesne teplova v terku v noci pod 21 st zapne kámen .. Nekdy na něm ráno čeněk je a někdy není . Co jsem v knížkách četl tak noční pokles by neměl spadat pod 18st ... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 20:15 Muž Sewer [151] - Ještěři – Re: Pogona
Juchůůů hop :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 20:11 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Sewer
Líp bych to nenapsal, vše můžu potvrdit, jen dodám, že noční pokles ( až někce ke 12C ) je prospěšný a žádoucí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2010 18:44 Muž Sewer [151] - Ještěři
Zkušeností mám zatím jen málo, ale už sem o tom hodně přečetl a dozvěděl od lidí tady (hlavně od Pogony), tak se ti pokusím malinko poradit ;-)
Topný kámen je zbytečný, nekupuj ho, většina plazů je beztak uzpůsobená na příjem tepla z vrchu. 25W žárovka ti postačí (taky mám asi tolikle ... podivej se mi na prezenčku). Jinak to, že je u vás v noci i 18°C je v pořádku, přes den se Gekončík vyhřeje a v noci mu pokles teploty vadit nijak nebude...snad je i prospěšný.

Až budeš umisťovat žádovku, dbej na to, aby si gekončík mohl najít "teplé" místo (pod žárovkou), ale i chladné místo (co nejdál od žárovky). Umísti ji tedy ke kraji terária a ne doprostřed ;-)

Pak je důležitý dostatek úkrytů a "prolejzaček" - kořeny, klacky, větvě, kůra, květináče, kameny, ...fantazii se meze nekladou :-)

Přeju hodně úspěchu a radosti ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 17:46 meda121 – Vytápění Gekončíkovi nočnímu
Ahoj. Hodlám si na burze pořídit gekončíka nočního, pro kterého zřejmě koupím toto terárium www.zoo-hobby.cz/… nednoduchym-vetranim-63l-60x30x35cm/. Vše bych měl zařízené až na vytápění. Teď na podzim je u nás v noci klidně i 18 stupňů (už jsem si zvykl :-D) V zimě topíme, ale takhle moc ne. Asi bych koupil normál žárovku 25W a tento topný kámen www.topnekameny.com/. Jak by jste to řešili vy ? Děkuji.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 1651x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/315-vytapeni-gekoncikovi-nocnimu