plaz pro začátečníka
Jak jsem psal, kdo používá kvalitní UVB, pak stejně jako já, vitamíny nepodává a probém není,....
Já když jsem si pořizoval felzumky tak jsem se radil s jedním teraristou a ten mi říkal že je měl šest let jen s reptiglo 5.0 a byly v pohodě o vitamínech se ani nezmiňoval takže ty vitamíny jsou podle mě zbytečné jak říkáš
Hmmm, asi mám odolnější kusy
Já jsem s tím problém měl.Loni jsem neměl moc času a tak jsem na zvířata občas kašlal.Dospělí problémy neměli,ale mladí jo.Klasika,křeče,klouzání po skle.
Dle mého, je ( když už ), pak přesně odměřené dávkování do tlamičky, kdy mám dávky pod kontrolou, rozpuštěné ve vodě je to "jak nic" navíc nemám jistotu, kolik AD3ky do sebe zvíře dostane.
Nicméně grandisky z MiniZoo, resp. odchovy, jsou jen pod UVéčkem a nikdy žádný problém nebyl
Bez podáváni AD3 to prostě nejde.Pokud chceš chovat felsumy,musíš jim to dávat,ať už máš UV nebo ne,teda pokud se nepoužívají kvalitní výbojky,což se většinou u felsum nedělá.Já jsem nepsal,ať aplikuje AD3 do tlamky,ale do pitné vody.Tam už se množství nějak odměřit dá a předávkování nehrozí.
My se na určitých věcech asi nikdy neshodneme
Dle mých zkušeností je podávání AD3ky ve spojení se začínajícím teraristou mnohdy dost problematické. Navíc při kvalitním UVB osvětlení, případně občasném slunění nechápu důvod jeho podávání - on po džungli taky asi nikdo neběhá s injekcí za ještěrkama
Oba víme jaké následky může mít předávkování právě AD3kou, navíc "nezkušený" terarista, může i grandisce ublížit při aplikaci AD3ky do tlamičky, jsou to docela rychlé potvory a jeden neopatrný pohyb či zmáčknutí může být dost nebezpečné pro oba
Jo,dává se to na každý hmyz,můžeš to přidat i do kašiček.Velikost terárka stačí.
35x35x60, ten Roboran a Plastin se dává na cvrčky, že?
Vitamíny samozřejmě dávej,jinak bude felsuma brzo břichem nahoru.Používám RoboranH:Plastin a jednou měsíčně do vody Combisol AD3.UV potřeba není,dlouhé roky jsem choval grandisky bez něj.Teď je používám a to ReptiGlo 10.0
pro jistotu, může to být Repti glo 5.0? no tuším, že ne a raději navrhnu ještě Compact UV Sun...
Od kdy je sepiová kost vitamín????? Pokud si pamatuju dobře učivo 5. třídy je to vápník - minerál!!!
Jinak vitamíny nepodávej žádné, pořiď kvalitní UVB osvětlení a krmení obaluj minerály tak 2-3krát týdně - tzn. Roboran, Nurtimix apod.
napadl mě ještě třetí dotaz: jaké vitaminy felsumě podávat? Na netu jsem našel, že ideální je Reptivit, Combinal AD a rozdrcená sépiová kost (nebo skořápky), mám se tím řídit, příp. co jiného je lepší a jakém množství asi podávat?
0 10.09.2011 18:03 Rajce63 no jo zvíře
felsuma madagaskarská (grandis)
Pro jaké zvíře,....
???
S tema zarovkama je to tak ja krikas..
Jinak ohledne ty teploty jde taky oto jakyho jestera tam planujes mit.Nektery nepotrebujou zadne nocni vytapeni ba naopak by jim to nedelalo dobre.Jinak nejlepsi reseni je podleme zminovana nocni zarovka.Topny kameny a podobny veci bych volil az jako zalozni plan.
0 10.09.2011 13:27 Rajce63 tak jsem si koupil terárko a měl bych ještě dva dotazy:
jak je to se světlem, chápu to tak, že musím mít normální žárovku jako zdroj světla a tepla a ještě UVB žárovku, je to tak?
a jak mám zajistit noční teplotu (zvláště v zimě), napdá mě jenom noční žárovka.
Samozřejmě, že jdou i pojídle a "vytahování" mají spojené především s ním. Nicméně jsme nenašli felsumky, které žijí osamoceně a vyhledávají společnost, jen např. v období páření, jak je to třeba u chamíků,....
To,že felsumy přilezou neznamená,že chtějí společnost,ale jsou prostě zvyklé,že dostanou nažrat.Moje tympanocryptisky mi taky klidně vylezou až na hlavu.Ale rozhodně ne proto,že by vyhledávaly moji společnost.
Jo tááák
já myslel že objevím nějakýho novýho pěknýho ještírka
a ono cháámík
( omluva )
Calyptrák = Chameleon jemenský
Pogona napsal: Hmmm,to je opět relativní, mám kamaráda, který má grandisku ochočenou snad lépe než psa. Když zaťuká na sklo a pootevře dvířka přiběhne mu na ruku, jen co ho navštívím, pokusím se natočit video na mobil,.... Takových příkladů u jiných zdánlivě agresivních zvířat je mnoho on např. calyptrák je taky poměrně agresivní a samotářský ještěr a kolik lidí co ho chová, potvrdí, že většího mazlíka neviděli. Tzn. i phelsumy žijící v párech ( a někdy i ve skupinkách 1.2 - ano mnohdy je slabší samice utiskovaná ) chtějí společnost a nechtějí být sami,....
Ahoj rposímtě co to je Calyptrák ?
Hmmm,to je opět relativní, mám kamaráda, který má grandisku ochočenou snad lépe než psa. Když zaťuká na sklo a pootevře dvířka přiběhne mu na ruku, jen co ho navštívím, pokusím se natočit video na mobil,.... Takových příkladů u jiných zdánlivě agresivních zvířat je mnoho on např. calyptrák je taky poměrně agresivní a samotářský ještěr a kolik lidí co ho chová, potvrdí, že většího mazlíka neviděli. Tzn. i phelsumy žijící v párech ( a někdy i ve skupinkách 1.2 - ano mnohdy je slabší samice utiskovaná ) chtějí společnost a nechtějí být sami,....
Který druh felsum žije ve skupině?I v přírodě žijí v páru a i ten pár se k sobě často chová agresivně.Ty nepoznáš,když zvířeti něco chybí a nedaří se mu dobře?Já to poznám na první pohled.Dva roky jsou měl samostatně samce madky a v jeho chování nevidím oproti dnešku,když je se samicí,žádný rozdíl.Felsuma ti na procházky po bytě,věnování se a podobně kašle.Ona po tobě chce nakrmit,vodu,teplo,porosit.Jinak tě má na háku a chce svatý klid.Čím méně ji budeš otravovat,tím líp.
Felsumy rozhodně divoké nejsou,jen se nedají brát do ruky.Není problém je krmit z pinzety,ruky,olizujou kašičky z prstu.Jsou zvědavé a takové kochi až ofrklé.
jo, máš recht...právě kvůli tomu jsem sije nakonec nekoupila a mám radši Nagini, která je krotká a vph, než divoký felsumy...
))
Samozřejmě že do určité míry bude "trpět" , vzdyť jako chovatel musíš vědět, že se jedná o skupinové ještěry, kdy si skupina ve volné přírodě najde svůj stromek a na něm spokojeně žijí a takřka z něj neslézají, navíc si ho velmi obratně střeží před jinými "vetřelci". V teráriu, kde je omezený prostor je pak dobré je chovat v páru.
Samozřejmě můžu mít i jednu, jako ostatně jakékoli jiné zvíře ale sám musíš vědět, jak se projevuje např. macularius, když je chovaný sám, nebo ve skupině několika zvířat.
Tvrdit, že skupinový ještěr o samotě netrpí se mi nezdá, on mluvit nemůže, takže nám to neřekne a můžeme se tedy pouze dohadovat, nicméně proč se pak takoví ještěři označují jako skupinový,.....
Samozřejmě mu jeho "skupinu" může utvořit sám chovatel, tím, že mu dopřeje občasný výlet po bytě, bude se mu věnovat, vybuduje letní výběh apod., ale jednak tyto felsumy jsou dost divoké a rozhodně nejsou moc ( samozřejmě na pár vyjímek ) "vyndavací" jako třeba pogony a ruku na srdce, kolik takových chovatelů co mají doma jedno dvě zvířátka pro radost se jim naplno věnuje po celý jejich život. Většinou po pár měsících pomine prvotní rozčarování z nového terária a ještěrky a ta pak po nějaké době zůstává stále víc a víc sama v terári bez povšimnutí ( vyjma návštěv, kterým se chovatel pochlubí a krmení ) a zde pak má skupinka význam.
Takže když tu najdeš odpověď někoho bez prezentace a odpověď někoho s prezentací typu "mám gekončíka Ferdu",tak máš jasno?Já prezentaci nemám a ani ji mít nebudu,na co taky.Mám své stránky,pravda žádná sláva,ale to mi stačí.
www.elegans.webnode.cz Prezentace je něco,co je nutné?Nebo to nějak snižuje úroveň odpovědí?
Já teda prezentaci nemám,ale o chovu felsum zase něco vím.Momentálně chovám Phelsuma grandis,kochi,madagascariensis,robertmertensi,guttata,seippi,nigristriata,sundbergi,pasteuri,hielscheri.Že se felsumy mají chovat v páru je myšleno tak,že chov ve skupinách s více samicemi většinou není možný.Jedna felsuma rozhodně nijak trpět nebude.
Řekl člověk bez prezentací
No nevím...já o chovu felzum moc nevím, ale i když se podívám jinam, tak se znovu dočtu o chovu v páru (
teraristika.chovzvirat.com/…). Neřekl bych, že to všude píšou jen tak
Atlas může říkat,co chce.Bez problémů se dá chovat felsuma samotná.
0 31.05.2011 23:49 Sewer [151] - Ještěři 0 31.05.2011 22:42 Rajce63 – felsuma
...chtěl bych se ještě zeptat, zda je možné chovat jen jednu felsumu madagaskarskou?
Tak to je super, moc ti děkuju, jsem ráda že jsem narazila na ještěra, který mi bude vyhovovat a zároveň na někoho, kdo mi dobře poradí...
Já používám vlhkou rašelinu.Vlhkost jsem nikdy neřešil,stačí jednou denně porosit.Rostliny se s nimi dají pěstovat.Nejlépe nějaké odolné,používám sanseviery a scindapsus
jo tk to je fajn, díky za rady. Poslední věc na kterou jsem se chtěla zeptat je substrát, rašelina? Nebo nějaký písek? A potom úroveň vlhkosti a nějaké vhodné rostliny..bylo by třeba možné s ní pěstovat nějakou masožravku? Nebo spíš ne, protože mají rádi sladký nektar, na který by je ta rostlina mohla nalákat pomocí té lákavé tekutiny?
Pár tam chovat jde,ideální by sice bylo trochu vyšší,ale stačítam dát vodorovně nějaké bambusy a problém to nebude.I když jsem už viděl chovat felsumy i v triu,u mě to nikdo neklapalo.Nejlepší je chovat je jen v páru.Grandisky nějak náročné zvířata nejsou,stačí se držet rad,které ti dá člověk,od kterého je budeš kupovat.Základem je kvalitní osvětlení a pravidelný přísun minerálů a vitamínů.
ok, myslíš teda že by šel v tomhle rozměru chovat pár? Četla jsem že žijou v párech a říkala si, jestli by to pro ně nebylo lepší...původně jsem v něm měla mít něco jinýho ale to se nějak nevydařilo...no a od tý doby zůstalo nevyužitý...nakonec když už ho mám tak proč ho mít prázdný?
prý je phelsuma i docela vhodným gekonem pro začátečníka...
V tomto by to šlo taky,nějaký centimetr nehraje roli.Kdysi dávno jsem měl grandisky v teráriu asi 60x40x40 a dařilo se jim dobře.
Ono záleží pro jakou felsumu.Já mám Phelsuma grandis v terárku cca 45x40x60 cm výška,madagascariensis a kochi v 30x40x50 výška a klemmeri,guttata,robertmertensi,hielscheri v 30x40x40 výška.
ahoj, chtěla abych se zeptat jaký rozměr terária je dobrý pro jednu nebo dvě phelsumy?
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 2238x