Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Býložravec pro začátečníka

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Býložravec pro začátečníka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 16:09 elegans1 Re: fajfmen
Rhacodactylus leachianus.Sice nejsou čistě býložraví,ale bez problémů se dají chovat na ovoci a kaších.Trochu problém je jejich cena,ale zase to není nic nesplnitelného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2019 19:12 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: honza
Ahoj, do terária takových komfortních rozměrů buď suchozemské želvy (jimi nevyužívaný prostor směrem vzhůru se dá využít pro dekorativní osazení pěknými rostlinami), nebo leguány čukvala či trnorepy.
Potíž je, že žádný z těchto (převážně) vegetariánů není ani přes "rozumný vzrůst" pod půl metru (i s ocasem), vhodný pro začátečníky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 22:08 honza
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat, mám terarium o rozměrech 120x150x50cm. Potřeboval bych poradit co si tam pořídit? Hlavně aby to byl býložravec. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.05.2011 06:46 elegans1 Re: Pogona
Klidně tam dej ciliáty nebo nějaké velké felsumy,ta velikost pro ně bude luxus.Ciliátů klidně skupinu 1,3,felsumy pár.U ciliátů oproti agamě ušetříš za elektřinu,stačí jim pokojová teplota.Pokud nemusíš hmyz,ciliáti se dají chovat na nějaké instantní směsi,třeba CGD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 21:41 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: doonio
Jedna agama jo, pokud využiješ prostor na maximum ( větve, odpočívadla, 3D pozadí,... ) z Tebou zmiňovaných má nejmenší životní nároky, takže asi nejvhodnější ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 21:38 doonio
Trošku se přiživím, nyní ruším akvárium... to půjde do světa a chci přejít na nějakýho ještěra, jen jsem omezen prostorem, akvárko bylo mezi skříněma, a tam taky musím napasovat terárko... jsem ale limitován je délkou a to max 70cm,šířku bych chtěl do 45cm a výška je mi volná, klidně až ke stropu ;)
Myslíte že by v těchto podmínkách mohlá přebývat agama vousatá..., popřípadě jak je na tom s náročností chovu chamík jemenský, potažmo páreček pagekonů řasnatých nebo nějaká felzuma?
Děkuji moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2011 22:33 Muž Felix [754] - Ještěři
Jo. Leguán zelený zakrslý by se mi taky líbil. Už např. cca dva měsíce slintám při každé návštěvě jednoho ze zdejších zveráčů nad hnědě zbarveným nosorohým mládětem s laloky a hřebeny jak dospělý samec, jenže je mi předem jasné, že zrovna TOHLE zvíře jistě vyroste víc, než jako průměr udávají příručky :-)
Radši vždy počítej s maximálním udávaným vzrůstem. Pokud bude ve finále ještěr menší, můžeš si jen gratulovat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 21:33 Srpenec Re: fajfmen
No kdyby byl "leguán zelený zakrslý" ;-) tak by to bylo lepší no, stejně počítám s tím, že bude lézt po celém pokoji. Líbí se mi něco takového terarka.net/terarka/653
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2011 21:19 Muž Felix [754] - Ještěři
Jesli pro velkého zeleného, tak v dospělosti ne. Minimum by bylo tak 2 x 2 metry základny a do výšky pokud možno víc... a ani to nebude o komfortu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 21:16 Srpenec
fajfmen napsal: Vítej do klubu podobně postižených :-D

Díky

ještě dotaz, stačí pro legouška terárko o rozměrech 130x150x130 ?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 20:37 R Muž Landvir [231] - Ještěři
Ahoj všici, když už tu řešíte ty burzy...bývá tak něco třeba v Brně??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.04.2011 20:27 Muž Felix [754] - Ještěři
Vítej do klubu podobně postižených :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2011 20:22 Srpenec
Tak mě to tu tak chytlo, že jsem se tu musel už i zaregistrovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2011 11:49 Srpenec Re: katsim
já už našel trhy www.zootrhy.wz.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 10:01 Žena katsim [9] - Bezobratlí
O terarburzách jsem slyšela, že jsou v Praze a Ostravě, ale nikdy jsem neslyšela o teraburze v Plzni...Jinak doporučuji obchod MAXEXOTIC www.maxexotic.com/…/ mohou ti tam dát i kontakt na chovatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2011 23:37 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Srpenec
Tylikva obrovská ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2011 22:37 Muž jammes [12] - JeštěřiRe: Srpenec
Další možnost je zkusit nějakou burzu v okolí, dají se sehnat mláďata za stejný peníze jako od chovatele (většinou je chovatelé takle prodávají).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2011 17:50 Srpenec
Lidičky nevíte o nějakém chovateli leguánů v Plzni? Radši bych si koupil legoše přímo u chovatele než v nějakém zverimexu. Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.04.2011 12:17 Muž Sewer [151] - Ještěři
elegans1 napsal: Jak můžeš doporučit začátečníkovi trnorepa?To přece není rozhodně zvíře do začátku.Nehledě na to,že odchovů je zatím málo,takže většina těchto zvířat je z importů.To už vůbec nemluvím o ceně vhodného vybavení a spotřebě energií.

Na tohle bych ti rád odpověděl, ale Pogona už to udělal za mě X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2011 22:30 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: elegans1
Ahoj, ve svém předposledním příspěvku argumentuješ dost dobře (proto jsem Ti tam k těm dvěma mínusům přimaloval plus ;-) ), bohužel ale jen z pohledu teoreticky poučeného laika. To Ti nelze v žádném směru vyčítat, právě naopak, o trnorepech máš viditelně načteno... Není už Tvou vinou, že ona proklamovaná náročnost je jen donekonečna omýlaný a nekriticky opisovaný internetový blábol.
Narozdíl např. od často chovaných "začátečnických" (v reálu ale choulostivých - alespoň při vzájemném porovnání) chameleonů jemenských, je trnorep bezproblémovým chovancem. Skutečně, přesně jak už napsal Pogona, se nároky příliš neliší od vousatek, jen je jim třeba zřídit trochu větší teplejší bydlení a vyhřívat část dna. Zdravý jedinec se navíc odlišnostem v chovu velmi snadno přizpůsobí a přes léto může být klidně i ve venkovním výběhu (což je pro něj i lepší ;-) ). Dokonce nejsou ani stresoví, když se jim člověk věnuje, ale naopak spíš vyrovnaní pohodáři...

To byla ovšem řeč o trnorepech odchovaných v "zajetí". Jiná situace samozřejmě nastává u ztýraných dospělých (a často parazity zamořených) zvířat vyrvaných z jejich přirozeného prostředí a následně vláčených kolik měsíců na vymrzlý jiný kontinent ;-) . A pak je tu hlavní činitel malého rozšíření v chovech - podléhají CITES. Což snad nepotřebuje už žádný komentář.
Mmch. např. moje čukvaly mají (literárně) naprosto identické nároky. Ani bys nevěřil, kolik z těch "důležitých" věcí svým chováním a reálnými potřebami průběžně popřely a postavily se tím na roveň právě zmiňovaným vousatkám...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2011 20:15 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: elegans1
Ale my se bavili o chovu, nikoli odchovu to je velký rozdíl. Napiš mi 5 rozdílů, ( krom potravy ), jaké jsou v chovu pogon a trnorepů,..... teplota - stejná, velikost terária -stejná,......
On chov gutky je taky velmi snadný a odchov už tolik ne, musí se správně zimovat, ve vhodné chvíli připustit a člověk bez zkušeností má malou šanci na úspěch i když jsou to "obyčejné" gutky, které se prý páří i v krabici od bot :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2011 20:12 elegans1 Re: Pogona
Když mají trnorepi stejné nároky jako pogony,proč jich není na každé burze stovky z odchovů jako pogon?Jsou to krásné zvířata,zájem chovatelů o jejich chov jistě je.Takže na každé burze se na každém třetím stole nabízejí pogony,trnorepi jsou jen ti chudáci z importů.Zvláštní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2011 20:11 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: elegans1
Jasná zpráva, v podstatě s Tebou souhlasím, určitě pro začátečníka lepší macularius než anolis, jen jsem chtěl nějak popsat to, že pokud mohu zvířeti nabídnout přesně co potřebuje ( vybavení, terárium, péči,.... ), nastuduju si o něm právě např. u chovatelů, v Zoologických zahradách, veterinářů, apod. co nejvíc, pak není problém si pořídit i zvíře "náročnější". V mém okolí jsou např. tři kamarádi, kteří s úspěchem chovají právě kajmany hladkočelé, aniž by v životě měli gutátu či pogonu,..... ale poskytli jim celou místnost coby terárium, perfektně vybavili a mají je spokojené spoustu let,.... a samozřejmě tím nenabádám ať si každý do začátku pořídí hladkočeláče ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.04.2011 20:10 Srpenec Re: elegans1
Tak s tím samozřejmě souhlasím, nicméně jsem velice zkušený akvarista a rozhodl jsem se zasáhnout drobet i do teraristiky, ale chci nějakého býložravce, protože s cvrčkama by mě doma vyhnali ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2011 19:55 elegans1 Re: Pogona
Kdyby to všechno bylo tak snadné,tak se běžně nabízí vše,co se chová.Jenže tak snadné to jaksi není.Neexistuje nějaký přesný návod jak to či ono chovat.Na netu jsou tuny informací třeba o chovu gekonů rodu Naultinus a přesto se tato zvířata běžně nenabízí.Ono to totiž chce ještě zkušenosti a taky cit pro zvířata a ty se z knížek nedočteš.Prostě jsou zvířata vhodná do začátku,které jaksi nějaké chyby začátečníka ustojí.Ke všemu je mi líto masově importovaných zvířat,které skončí v rukou nezkušených lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2011 19:43 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Pogona
Tak si tak pročítám svoji reakci a musím na ni ještě reagovat. Samozřejmě tím nechci nabádat, aby si začínající teraristé vybírali např. krajty pestré, kajmany, opice apod. do začátku ( samozřejmě až na vyjímky ). Těmi vyjímkami jsou lidé, kteří mají dostatek prostoru a hlavně financí, aby zvířeti poskytli odpovídající péči. Sám si těžko dovedu představit, že bych si v 10ti letech pořídil domu varana Timorského :-D a kdybych si ho pořídil, na 100% bych ho utrápil v nevyhovujícím teráriu ano Jen jsem chtěl napsat, že samotné zvíře není náročnější či méně náročné, ale podmínky jaké potřebuje a to je nutné uvědomit si, zda jsme schopni mu je neustále poskytnout ( rosit několikrát denně, shánět potravu, atd. atd. ) pokud schopni jsme, pak jakékoli zvíře bude prospívat ;-)

A ještě se vrátím k tomu trnorepovi, myslím, že je "méně náročný" oproti např. Iguaně, ta potřebuje o mnoho větší terárium, častější rošení, pravidelné krmení rozmanitou potravou apod.
Narozdíl od trnorepa, kterému pokud vybavíme správně terárium, postačí krmení 2 - 3 krát týdně, de-facto bez rošení a když odjedeme na dovču, pak dobře krmený dospělák vydrží i 3 týdny bez naší péče,.....což Iguana sotva,....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2011 19:20 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: elegans1
Trnorepy africké sám chovám a nároky mají velmi podobné jako např. agama vousatá,.... s tím rozdílem, že potřebují trochu větší terárium, kvalitnější UVB osvětlení a o trochu víc tepla, já razím teorii, že není více či méně náročné zvíře, každému pokud se dá to co potřebuje bude prospívat dobře a bez problémů. Rozdíly jsou spíše v podmínkách chovu, vybavení a velikosti terária, časové náročnosti co se především údržby týče a v dnešní době asi nejvíc financím za které toto odpovídající vybavení a zvíře pořídím,.....
Důležité je nastudovat co nejvíc, je-li možnost obrátit se na chovatele, veterináře apod.,....
Pokud si člověk pořídí jako první terarijní zvíře např. "náročného" kajmana, pak pokud splní vše výše uvedené a zařídí se podle toho, pak proč ne?

Druhá věc je, že importované kusy vyžadují určitou zkušenost a možná zprvu "zvláštní péči" , to je pravda.

Nicméně si obecně myslím, že ten či onen ještěr sám o sobě náročný není, pokud mu člověk nabídne co má ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2011 18:09 elegans1 Re: Sewer
Jak můžeš doporučit začátečníkovi trnorepa?To přece není rozhodně zvíře do začátku.Nehledě na to,že odchovů je zatím málo,takže většina těchto zvířat je z importů.To už vůbec nemluvím o ceně vhodného vybavení a spotřebě energií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2011 17:51 Muž petroneus [15] - Ještěři
pokud bydlíš nekde blízko ostravy,tak tam jsou trnorepi každý rok na burze aqua-terra ostrava ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2011 06:28 Muž Sewer [151] - Ještěři
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2011 22:34 Muž Jirka [45] - Ještěři
Většina ještěrů má jídelníček založený převážně na živočišné potravě.Pokud ti jde o to,že se bojíš toho,že ti budou lézt cvrčci po bytě tak z toho mají strach snad všichni na začátku...člověk si časem,ale zvykne... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 21:23 Srpenec – Býložravec pro začátečníka
Ahoj,
omlouvám se za tenhle dotaz, ale nějak jsem toho moc na internetu nenašel. Co by jste mi jako začátečníkovi doporučuli za ještěrku, která je převážně býložravec asi tak jako leguán zelený, ale něco menšího?

Moc díky

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 751x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/509-bylozravec-pro-zacatecnika