Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Želva nádherná v naší přírodě

 

NápovědaFórum » Želvy  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Želva nádherná v naší přírodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 20:55 Muž Hunter [100] - Želvy
no minule som dakde čítal že na slovensku je aj zákaz chovu TSE, vraj musia byt registrované, nieje to blud ? a vsetky odchytene jedince by mali putovať do zoo bojnic. Hehe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 15:28 Muž 93petr19 [2] - ObojživelníciRe: D@n!€L
To je jedině dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2012 15:56 Muž D@n!€L [3] - ŽelvyRe: fajfmen
Putovala k babičce do jezírka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 20:33 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: D@n!€L
dúfam že si si ju nechal ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 17:53 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: D@n!€L
a lidi co ji ulovit chcou tak nic :-) to musí být nějaký zákon tohle :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 16:11 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: D@n!€L
Gratuluju k super úlovku potlesk palec . Nechali jste si ji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 15:22 Muž D@n!€L [3] - ŽelvyRe: Verčák
pžeřila, akortá byla asi dost překvapená :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 14:01 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: D@n!€L
chudák.. a přežila to? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 17:18 Muž D@n!€L [3] - Želvy
Fotka k příspěvku Když jsem byl s mamkou 12.5.2012 na soutěžní výstavě miniakvárií v Líšni, tak nevlastní taťka s bráchem zajeli na ryby a místo ryby chitili na žížalu tuto želvu. Měla omotaný vlasec kolem krku hmm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2012 19:25 Muž Felix [754] - Ještěři
Trachemysku je problém chytit i na suchu - když se do toho opře, kmitá neskutečně rychle :-D . Pokus o odchyt ve vodě, kde je ještě mnohem hbytější, by byla naprostá šílenost, asi by mi to ale nedalo a chodil tam číhat s podběrákem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 20:25 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Hmm a najprv boli blizko pri.brehu, minule boli v takej plytkej, asi tak po pas :-D este ze som sa ustrazil a nevletel tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 23:44 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Hmmm, fotka vypadá pěkně jednolitě modře... ale pro ty želvy bych tam asi vletěl, jak se znám. Jistě bych nechytil nic, tak akorát rýmu :-D , ale stejně by mi to nedalo :-D
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2012 18:02 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: . : Hunter : .
Fotka k příspěvku Nó takže dnes som zase pozoroval, pravdepodobne ten istý párik, aj som ich odfotil ale fotka je o ničom lebo boli ´daleko, skúsim ich asi nalákať na to mäso.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 23:52 Muž Hunter [100] - Želvy
Hehe, no ono budem radšej keď tie.samičky nebudú mať vôbec vajíčka aby ich nezadržali, čo myslíte 15 ročné prvý krát zimované samičky, budu mať vajicka ? Trochu sa o nich bojím aby ich nezadržali, už aby som mal pláž :) inak fajfmene ďakujem za navrh, možno raz, je tu aj možnosť že tie krpky co mam ma budu samci, budem mať parik.T.s.scripta a T.s.venusta :-D možno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 21:56 Muž Felix [754] - Ještěři
Bodejť. Jestli ale budeš chtít, mohl bych Ti půjčit na páření Ferdu (libovolně dlouho, tak jak bude potřeba, budu ho chtít ale vrátit). Cesta by ho jistě štvala, pobyt v jezírku s takovým množstvím volných holek by mu tu nepříjemnost ale jistě vyvážil až na hranici samotného blaha :-D ;-) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 21:47 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Tak ani mne nerobi problem ci ich mam 2 alebo 10, jazierko je dosť veľké, a aj tak to pol roka spí :-D
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 21:41 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Pokud něco odchytíš a nebude se Ti to hodit, písni mi a při některé z návštěv babičky mé paní to cestou do východního Slovenského příhraničí vezmem přes Tebe ;-) . O jednu želvu víc už u nás nebude přílišný rozdíl... ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 21:23 Muž Hunter [100] - Želvy
Asi.si spravim podberak z udice, udica sa da.zlozit, no a s podberakom mam vacsiu sancu teraz ked su este take malatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 21:08 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Sewer
Traduje se - často a rádo, v reálu ale trychemyska nemá naprosto žádnou šanci zdravou rybu ulovit ;-) . Z rozborů obsahu žaludků T. scripta z jejich přirozeného prostředí - 50% okřehek a další vodní rostliny, 40% napadaný hmyz posbíraný z hladiny, cca 8% drobní korýši a teprv pak ten triviální asi 2% zbytek tvořený rybkami - obvykle náhodné nálezy uhynulých či umírajících drobných jedinců ;-)
Podle osobních pozorování: TSE o délce karapaxu 17 cm si nedokáže poradit ani s mrtvolkou devíticentimetrového kančíka příčnopruhého (Amatitlania nigrofasciata, jehož ekvivalentem u nás by mohl být mladý okoun). Jen ho ožvýká, nanejvýš vykouše bříško a vše ostatní pak nechá ležet. Ideální je pro ni slunka - velikost tak akorát, tvarem dobře klouže do krku a rybářům jejich úbytek rozhodně nevadí... jen je ty želvy fakt nedovedou odchytit ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 20:58 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: Sewer
No ved to, ale tak ja mam korky s rybami a nic im nerobia, ono by podla mna mohli byt radi ze sa snazim tie korky chytit. Inak nemate nejake typy na.pasce ? Nejaku sľučku, sice to by sa mohla aj uskrtit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 20:51 Muž Sewer [151] - Ještěři
Myslím, že z jejich hlediska je to "škodná"... Likviduje mladé ryby a to docela dost. Zase na druhou stranu když narazíš na porybného-blbce, tak mu budeš těžko vysvětlovat, že tam chytáš želvy :-D ...zkrátka chytáš bez povolenky a basta ... jsi pytlák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 20:32 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
No škoda je ich tam, je mi ich ľúto, no ale mne aj tak nejde o.tie vajička, ani o mlade, ja chcem dospele. Inak vtedy boli odo mna asi na dva metre a smejdili po dne, som mal chut tam skocit. Ale vzdy ked nejaku vidim, nemam pri sebe maso. Asi si kupim nejaky podberak, ale.co mi povedia rybari.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 20:09 Muž Felix [754] - Ještěři
A jéje, já jsem vůl :-D . Nepřečetl jsem si Tvůj dotaz pořádně - úvod o tom, že po roztátí ledu chodíš hledat... a tak nějak automaticky předpokládal, že jde želvušu v některém z Tvých jezírek hmm
Ve středoevropských podmínkách se trachemysky nedokáží rozmnožovat. Bez ohledu na to, že občas k páření dojde i v naší přírodě a vyjímečně samička vejce dokonce snese (obvyklý vzorec ovšem je: páření - gravidita - zadržení snůšky - úhyn samice), nemáš prakticky šanci objevit je včas. Vzhledem k době snášení - v noci zastydnou a šmitec... :-O
To si raději zkus počíhat na zdivočelého samce. Úspěšnost odchytu je sice mizivá, kdyby Ti to ale vyšlo, budeš mít jistě ve svém chovu výhledově mláďat habaděj, navíc od jedince nejvyšší genetické kvality ("mírný" pás je pro ně hodně drsné darwinovské sýto), kterému tím prakticky vzato i zachráníš život. Podle odborníků jsou 3-4 roky venku i u zdatných kusů u nás v životnosti strop ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 19:34 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Fajfmene, preco myslis ze som to napisal do " Želva nadherna v nasi prirode." ? :-D ja nevlastnim žiadneho.samca, ale asi som mal dodat ze.som ich pozoroval na jazere, kam ich ľudia vyhadzuju. Tak teda kedy kladu vajicka, myslel som.ze by som ju chytil pri kladeni vajec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 18:40 Muž Felix [754] - Ještěři
Aha, taky mi to mohlo docvaknout - když se např. náš Ferda rozběhne, kmitá na krátkou vzdálenost zhruba stejně rychle jako ještěrky :-D a výlovem želvy z pidirybníčku tak 150 na 100 cm jsem loni v miniZOO strávil dobře půlhodinu, než jsem ji ode dna vyšťoural...
Budeš zkrátka muset vytvořit kladiště přímo ve výběhu a stále kontrolovat všechna rozhrabaná místa ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2012 07:46 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
To by som ju musel najprv chytit :-D chcel som aj skocit do vody, ale tak 14 stupňova voda no.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 22:44 Muž Felix [754] - Ještěři
Asi nejlepší bude napářenou samičku přestěhovat do akvaterka s vloženým kladištěm a sledovat ji v něm, jinak ta vejce ani nemusíš zavčas objevit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 18:12 Muž Hunter [100] - Želvy
Zdravim, odkedy sa.roztopil lad chodim hladat korytnacky, pred par dnami som jednu videl a dnes som pozoroval pár pri " namluvach " samicka cca 20 cm s o trochu mensim samcom. Okrem tychto troch som videl este jednu ale len ako zdrhala.pod vodu. Cize teraz v tychto dnoch prebieha parenie tak kedy asi zacnu klast vajicka ? Mam par tipov kam by ich mohli naklast, kedze na vacsine brehov je udupana hlina alebo rakos, tak su tam take tônky s naplaveninami. Alebo skusam ich chytit na maso priviazane snurkou, podla.mna by to slo ale este som ho nemal so sebou ked som ich vydel ... rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2011 22:27 Muž Felix [754] - Ještěři
To mi povídej. Jen na území ČR je zaznamenán výskyt víc než 2 000 zavlečených druhů rostlin a živočichů, a obecně evropská divoká příroda neexistuje již několik set let. Africká divočina, jak ji známe z knížek zakladetele safari ve Dvoře Králové pana Vágnera, už taky téměř beze zbytku (za pouhých cca 40 let od jeho tamního působení!) zanikla, a o podmínkách v Asii už ani nemluvě. Např. u číňanů začala masově vymírat většina želv paradoxně krátce poté, co Čína přistoupila k Whashingtonské konvenci (CITES)... Pro tamní "tradiční" rádoby léčitelství: cokoli je chráněné, tzn. vzácné, má určitě bezva léčebné účinky na potenci a kde co... takže se to začalo masakrovat ve velkém tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2011 22:47 maalamut Re: fajfmen
Jen aby jsme se včas poučily dokuď tu budou vůbec ňáky zviřata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.09.2011 20:00 Muž Felix [754] - Ještěři
Jasně, vymizení obojživelníků, plazů atp. máme na triku zas a jenom my. Když si přitom vezmeš, že největší hlášená (nerozmnožující se) populace T. scripta v ČR čítá 20 - 50 kusů v polabí a jinde jsou to obvykle jen jednotlivé nálezy, tak ty už to fakt nevytrhnou ;-)
Dnes jsem shodou okolností držel v ruce knihu (z r. 2007) o introdukovaných druzích a velice mě překvapilo, že mezi plazy tam byla jako první zmiňována právě želva bahenní - většina jedinců u nás prý nemá s původní populací geneticky nic společného, jedná se o uměle vypuštěné kusy importované z jihu, neschopné se v našem klimatu dokonce ani úspěšně rozmnožovat... :-O
Tam, kde se dokáží níže zmiňované trachemysky množit, jistě problém pro endemické druhy představují. I tak ale bohužel jen druhotný, tím prvním je ivazivní druh číslo 1 - Homo sapiens, díky němuž to celé vzniklo. A napadá mě rouhačská myšlenka: možná jsou pro celoplanetárně vymírající želvy jako celou skupinu právě takovéto megaadaptabilní druhy zavlečené snad na všechny kontinenty jedinou nadějí, jak přežít i lidský věk :-O . Přežít naše řádění a pro následující miliony let (snad i) vytvořit nové formy v ekosystémech co se znovuvytvoří až po nás, až tu přestaneme všemu škodit. Holt takové to darwinovské sýto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.09.2011 19:12 maalamut
No to co tu piše zní hezky, ale ve vychodních čechách na želvu bahení už nenarazíš. :-( A vydět čolka nebo mloka je velkej zazrak. Souhlasim že pro přírodu jsme největší tragedie my. tone :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.09.2011 22:04 Muž Felix [754] - Ještěři
Vtip ale je, že tam introdukované trachemysky (zdá se) nepředstavují pro původní želvy bahenní s nimiž žijí v naprostém míru až takový problém potažmo konkurenci, ale naopak to vypadá, že se E. o. daří lépe ve společnosti těchto "nežádoucích konkurentů". Kdekoli se introdukované americké želvy vyskytnou, neubírají Emys orbicularis životní prostor ani potravu, ale naopak s nimi v pohodě koexistují (viz. fotky). To hlavní a téměř jediné, co negativně ovlivňuje stavy místních živočichů jsou lidé. Vše se vyasfaltovalo, zmeliorovalo atp... "Špatné" zde totiž je, že když se parta libovolných želv nastěhuje do sádkového rybníka, tak tam bude baštit rybky ve velkém a (narozdíl od například kormoránů) neodtáhne za týden pryč - a rybáři začnou okamžitě hulákat cosi o ekologickém problému.
Pár jedinců T. scripta vedle pár jedinců stejně velkých a stejně žijících E. orbicularis fakt neudělá díru do (už beztak totálně rozsekaného) ekosystému v lokalitě, kde ještě před sto lety žilo emysek na desítky tisíc kusů a sedláci si z nich vařili polívku, nebo je po celých nůších nosili za tím účelem na nejbližší trh (!)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 21:53 Muž Felix [754] - Ještěři
Fotka k příspěvku A druhá, taky odtamtud (převzato z jednoho slovenského tera webu):
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 21:51 Muž Felix [754] - Ještěři
Fotka k příspěvku Slovensko, poblíž Bojnic:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 21:27 maalamut Re: pokerovanec
To bych neukecal asi na želvu. Ale už to je asi jedno. Včera večer tady byli přivalový deště tak je to asi vzalo do řeky (a kdyby ne tak je ňák chytím). :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.09.2011 15:39 Muž pokerovanec [2] - JeštěřiRe: Vini
...keby ťa tam chytil porybný....tak ťa zavrú až zčernáš :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 22:35 Žena Vini [34] - Savci
až je chytíš tak se je můžeš pokusit někde prodat..:-) ono většina lidí je vypustí až když zjistí, jak tahle želva vlastně vyroste a nejjednodušší je prostě jít a hodit jí do nejbližšího rybníka nebo nádrže...:-(
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 22:32 Žena Vini [34] - Savci
Co třeba jí čapnout podběrákem na ryby? S tou výsuvnou hlavicí, když se k ní podél břehu síť pomalu přiblíží, mohla by si myslet že je to kus větve, a pak,...plesk! A je v síti?! Zkoušel jste to někdo? :-) jinak kdyby se to nepodařilo tak zkuste si tam hodit sedátko jako když jdete na ryby, podběrák šoupněte do vody a dovnitř umístěte mrtvou rybu, vyčkávejte a až
Jí to přiláká, nechte jí vplout přímo do podběráku za mrtvou rybičkou..;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2011 18:54 maalamut – Past?
nevite o pasti doktery by šli chitit žive, přece jenom se mi je nechce zabijet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2011 18:09 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Vzduchovku a picnout, v našich podmínkách se jim velmi daří v pohodě i zimují. Jelikož nemají u nás přirozeného nepřítele, pak spokojeně vybíjí naše ohrožené čolky, mloky, žáby atd,.......
V přírodě tohle u nás nemá co dělat tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 17:27 Muž Hunter [100] - Želvy
Čau, u nás na rybníku je ich tiež dosť a pravdepodobne zimu prežijú a aj ja by som sa ich chcel zmocniť, ale ešte sa mi to nepodarilo rozzureny rýchlo miznú ... ak niekto pozná nejaké pasce tak sem s nimi :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2011 16:39 maalamut – Želva nádherná v naší přírodě
Fotka k příspěvku Dobry den
Dnes jem na Rychnovske přehradě (Ivanské Jezero) viděl dvě želvy Nadherné. Pokusil jsem se je ulovit, to se nepovedlo. (nečekaně byly rychlejší) Chci se zeptat jestli maji šanci unas přežít zimu? Či jak je odchytit. (fotka nic moc, ve vodě jsem ji viděl z blyzka než pláchla do hlubin)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Želvy • Zobrazeno 1286x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/607?od=51