A neměl jsi původně na mysli norové sklípkany? Vetšinou úplně lysé, pomenší, a nezřídka nebezpečně jedovaté babouce převážně z Afriky? Ti si staví ony pověstné důkladné nory s dvířky, únikovými bočními tunely a řadou dalších vychytávek, které pak ale prakticky neopouští a chovatel má z jejich pozorování prd - asi tak patnáct let se kouká na sloupec udusané hlíny opředené pavučinou, ze které občas bleskově vystřelí nohy, odlapí cvrčka a zase zmizí.
Zemní druhy (buď americké, většinou nepříliš chovatelsky náročné toxicky nevýznamné a převážně neútočné, ovšem vyčesávající žahavé chloupky, nebo asijské choulostivé, sice nevyčesávající, zato ale tox. významné a útočné) obvykle až tak moc nehrabou, (i když si v počátku terén v terku samozřejmě přestaví podle svých vlastních potřeb) ale radši využijí už existující úkryty které si pak jen poupraví. I tak jsou v nich ale schopni strávit takřka nepřetržitě i celé měsíce! Anebo se usadí na vyvíšením místě terka na číhané a v neměnné pozici čekají na kořist po celé dny (přeborníky jsou v tom rosky - v jedné diskusi je jistý chovatel docela trefně nazval "živými sochami"
)
Stromové druhy se sice nezahrabávají (i když i tady pár vyjímek existuje), často ale vytváří veliké husté obytné pavučiny do jejichž nitra nevidíš a tam se zašijí (zapředené terko vypadá jako vyplněné vatou), čili ani tam si chovatel moc neužije
Sečteno podtrženo: pozorování "zajímavého chování sklípkanů" obecně spočívá hlavně v tom, že z nich dlouho dlouho nevidíš ani kousek nohy, nebo týden koukáš na zcela nehybné zvíře. Při krmení anebo reprodukci se ovšem tenhle standard mění na krátkodobou horečnatou aktivitu, která potom stojí zato. V chovu B. boehmei (viz. název vlákna) stojí ale zato i schytání dávky žahavých chloupků do nosu při prakticky každém otevření terka (nehledě na to, že plešatý pavouk nevypadá příliš vábně)
Rozhodně Tě od chovu sklípkanů nechci nijak odrazovat, sám je konec konců chovám přes dvacet let a nedám na ně dopustit, mnozí lidé si ale tyhle tvory pořizují se zcela zkreslenými představami a následně bývají dost zklamáni. I v zájmu plánovaného pavoučka bys proto měl vědět i tohle, včetně faktu že se pavouk nikdy neochočí... Rozhodnutí zda si jej přesto pořídíš či ne je pak už jenom na Tobě