Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

kolik let se doziva zelva nadherna

 

NápovědaFórum » Želvy » Chov 

+ přidat příspěvek
kolik let se doziva zelva nadherna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 23:48 Muž Felix [754] - Ještěři
Zrovna před pár dny mi kamarád z Německa, co bydlí kousek od Freiburgu, popsal, jak cestou autem z práce uviděl večer na silnici docela velikou "bahenní" želvu. Zastavil, naložil ji do vozu a odvezl asi kilometr k rybníku do kterého ji vypustil. Podle popisu šlo o plně dospělou a na výsost vzrostlou samičku Trachemys scripta elegans :-D
A těch tam prý žijí stovky, tamní rybáři je údajně pomalu nestíhají sundavat z háčků, jak jim skáčou na návnady... smich

Výhledově mám plán vyrazit na lov v přírodě narozených amerických želviček do Reichu anebo do Francie. Budu-li mít úspěch, jen doufám, že mě nějaký snaživý úředník na hranici státu legislativně "neodstřelí" na nepovoleném importu do zemí EU. U želvuši, co se v EU nejspíš narodila. Na břehu jihoevropského rybníka :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2012 07:22 myslivec Re: fajfmen
To ja bych chtel taky takle najit to musi bejt peknej pocit co :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.08.2012 01:38 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Já taky. Na dovolené ve středomoří, kam se mě má paní už nějakou dobu pokouší vytáhnout. Čili: zatímco se ona bude opékat na pláži, já budu lozit po kopcích a loužích kolem s haldou krabiček a plátěných pytlíků v rukou... Endemity nechám kde jsou, moc moc moc se ale těším na nějakou prťavou elegansku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2012 23:13 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Snivam o tom ze taku najdem na jazere :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2012 21:40 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
Hodně malinká. V krunýři má trochu míň než dvacetikorunová mince :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:56 myslivec
A jak je mala zelvicka kdyz se narodi :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 19:29 myslivec Re: . : Hunter : .
Koukal sem pekne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2012 13:59 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: myslivec
Jop, mam jednu mladu a zopár dospelých. Mrkni prezenrácie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 12:01 myslivec Re: gaster
Ty mas taky pravdu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2012 11:30 Muž gaster [15] - JeštěřiRe: myslivec
Je sice fakt, že o želvách vim velký kulový, ale Hunter má pravdu...nejdřív hezky zařídt všechno k tomu, aby se žely měly dobře a případně ozkoušet, jestli všechno funguje jak má a v poslední řadě teprve pořídt želvy :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 11:16 myslivec Re: . : Hunter : .
mas pravdu a ty mas nakou zelvu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2012 11:01 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: myslivec
Podla mna to mas jedno, tych poddruhov je ovela viac, inak ja by som si najskor nasetril na vybavenie, pre zaciatok, nejaka 30 l nadrz, UVB, filter, ohrievac a nejake dekoracie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 07:40 myslivec Re: fajfmen
Ja si chci prave koupit 2 mladata tachemys scripta elegans nebo tachemys scripta scripta tak a ted si vibrat jakej druch :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 23:46 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Pelusios castaneus - tereka hnědá. Nejen v rámci druhu prý tolerantní mírné zvíře. Ani v obd. páření údajně nebývají samečci vůči samičkám dotěrní jak je to u jiných želviček obvyklé, např. se je ani nepokouší kousat. A přímo přeochotně se i ochočí.
V rámci želv jde možná o jakousi povahovou obdobu agamy vousaté mezi ještěry, prý se ale taky dožívá (na želvičku) nízkého věku - údajně jen něco přes deset let. Takže zase totéž co ta vousatka.
Dorůstá zhruba tolik jako trachemysky, zbarvením je poměrně fádní (ovšem s výraznými individuálními rozdíly), celkem nenáročná a s kvalitním prostorovým viděním - očička má posunuta blíž k sobě dopředu, tak jako my, díky čemuž disponuje i ohromně roztomilým kukučem :)

Chováním je nejbližší terekám Pelomedusa subrufa (jimž je blízce příbuzná a taky se jim dost podobá). Tzn. další želví rarita, patrně je, tak jako subrufy, schopná při lovu do jisté míry spolupracovat s ostatními jedinci v okolí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 23:21 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Ehm, este raz som sa pozrel.na nejake jej fotky a uz mi nepripada ten krk taky dlhy, inak chovanim nepripomina klopavku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 23:06 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Ne ne, dlouhokrčky jsou z Austrálie, zatímco tyhle pocházejí z Afriky. Dlouhokrčky navíc neumí zatáhnout krk a hlavičku do krunýře, zatímco tyhle dokáží v dospělosti "vchod" uzavřít zaklapnutím první třetiny plastronu. Tím pádem patří mezi želvy krabičné, i když jenom nedokonale :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 22:52 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
to su dlhokrčky, že, no inak mne sa ešte páčia klopavky, ale najradšej mám korky ktoré sa rady slnia :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 22:43 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Z trochu jiného soudku: v jednom našem zverimexu mají asi dva měsíce mladinké tereky hnědé. Hned jsem se do nich "zamiloval" a šest stovek za kus mi nepřipadá nijak "tragicky". Podle toho co jsem si o tom druhu na netu okamžitě zjistil to ale vypadá, že ta skupinka sestává jen ze samých samečků. Protože jde o asi nejmírnější a nejsnášenlivější vodní želvy vůbec, nebyl by to ale problém, naše malá ovšem prohlásila, že chce jen "ty barevný (roz. Trachemys) a tyhle ne" a má paní mi přímo pohrozila pokousáním, přinesu-li domů novou želvu krom takové, co někdo vyhodil do řeky. Takže mám doživotní utrum od čehokoli, co zrovna není trachemyska :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 22:25 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
tak, viem o jednom samcovi :-D ten ktorý býva v jazere, a toho ja nechytím. A aj všetci čo mi ponúkali mali samice, ale na inzerciách som narazil aj na kopu samcov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 22:19 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
Dvě dospělé Trachemys scripta elegans (kluk a holka), dvě Trachemys scripta scripta (samičky - jednu prakticky dospělou a jednu hodně mladinkou) a jednu Trachemys scripta troosti (taky holku, tak rok před dosažením dospělosti) :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 21:57 myslivec Re: fajfmen
A vy chovate trachemis scripta scripta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 21:56 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Já zase mám opačnou zkušenost - všichni mí kamarádi a i kolegové z práce, co si jako děti kdysi koupili ve zveráči želvičku TSE mají kluky :-D . Jediná samice v soukromém chovu v blízkém okolí, o které vím, je tím pádem naše Emily ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 21:29 Muž Hunter [100] - Želvy
sprav samcov, neviem či je to len môj dojem, ale väčšina korytnačiek sú samice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 21:17 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
Lepší by byly dvě holky, samečci jsou někdy vůči spolubydlícím dost protivní. Je to ale dost individuální...
A nestačila by dvě mláďata Trachemys scripta scripta? Ve zveráčích jsou prozatím běžně za levno (stejný druh, jenom jiná barevná varieta) a osobně mi v dospělosti připadají i hezčí... Když navíc podchytíš včas čerstvý import (u odrostlejších se dá taky rozpoznat, zda jsou želvy zdravé nebo ne), mohl bys je mít fakt na hodně dlouho - prakticky nejmíň půl života ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 20:43 myslivec Re: fajfmen
To prave nevim jestli kluka nebo holku jak doporucite vy ja si jeste musim koupit zelvarko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2012 19:47 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
Kluka nebo holku? To se dá ovlivnit teplotou při inkubaci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 08:14 myslivec – zelvy
palec potlesk Ja bych chtel mladě zelvy nadherne stejneho pohlavi protoze rodice kdyby mely mlady tak to by je asi odnesli do zverimexu a prto prave chci stejneho pohlavi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.07.2012 22:22 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
U T. s. elegans jen od těch nemnohých chovatelů, kteří když si pořizovali rozkošná maličká pestrá miminka ve zverimexu tak před 15-ti a více lety, přesně věděli do čeho jdou a cíleně postupem času (např. výměnami nadbytečných samců za samice) sestavili chovné skupiny. Jenže takových je strašlivě málo, drtivá většina lidí chová jenom solitéry.
Jak přesně napsal elegans1, import do EU je zakázán - bohužel je totiž svět plný pitomců, kteří se postarali o zavlečení TSE do evropské přírody ve velkém, prostě přerostlé želvy vyhodili někde do rybníka nebo řeky, až se z nich zde stal početně nerozšířenější druh. V podmínkách ČR anebo většiny Německa se sice nerozmnožují (příliš krátké léto pro zdárnou inkubaci vajíček), ve středomořské oblasti s pro ně optimálními podmínkami už ale elegansky představují pro tamní druhy r. Mauremys či E. orbicularis obrovskou konkurenci, která je docela rychle vytlačuje... Ne že by je nějak fyzicky utlačovaly, ony jsou zkrátka jen vitálnější, odolnější a adaptabilnější ;-). V konečném důsledku to ale znamená totéž - vymizení endemitů.

Osobně chovám ve vzájemné izolaci 1,1 adultních T. scripta elegans, pokud máš o případné mládě opravdový zájem, můžeme se nějak výhledově domluvit :-). Předběžně ale nemůžu nic slíbit. Dílem chci mít před připuštěním spolehlivé odběratele jisté (po Pogonovi jsi teprv druhý ve frontě), za další se mi moc nechce do rizika v rámci reprodukce zvířat která ke mě přišla až jako plně dospělá (někdo je vyhodil ;-) ). Naše Emily se sice loni pářila, snesla ale jen jediné vejce a to bylo dost atypické - normální vzhled je podlouhlé vajíčko tak 4x2 cm velké, to její byl ale doslova pikpongáč. To navíc naši kocouři našli dřív než já (hráli si s ním jako s míčkem a samozřejmě je rozsekali) a tak ani nevím, zda bylo schopné vývoje. Dokud mám pochyby o rozmnožovacích možnostech samičky (protože je to samozřejmě naše zlatíčko, nerad bych ji nějak ohrozil) a veterinární vyšetření něco stojí, budeš se aspoň u mě muset obrnit trpělivostí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 14:32 Muž Huul [5] - Ještěři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 14:18 elegans1 Re: myslivec
Ve zverimexu je už nekoupíš pěkných pár let.Dovoz mladých Trachemys scripta elegans do EU je už dávno zakázán.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 13:41 Muž Sewer [151] - Ještěři
A nebo pak tu máme www.ifauna.cz a ještě různé burzy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 11:02 Muž gaster [15] - Ještěři
Když ne zverimex, tak od chovatele ;-)
Zeptej se Pogony, jestli nějaký nemá, v tý svý Mini Zoo chová opravdu hodně zvířat =) ale on by zase musel vědět, že se o ni dokážeš postarat, takže všechno záleží na bodu 1 - shánění co nejvíc informací o daným zvířeti... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 08:34 myslivec – zelvy
:-D hop Tak kde byste doporucovali koupit si mlade zelvy nadherne. Protoze jak psal fajfmen tak ve zverimexu asi ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2012 22:55 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: myslivec
V ideálním prostředí jezírkových soukromých chovů a odchovů (!) v geografických podmínkách co nejbližších či přímo identických jejich přirozenému výskytu (ovšem s absencí predátorů a jiných pro ně negativních faktorů) 40 - 50 let. U zverimexových importů je oproti tomu lepší průměr málo přes 20 i přes skutečně poctivou péči chovatele. Tato mláďátka, vláčená v často otřesných podmínkách přes oceán a pak různými překladišti, nebývají totiž v tuto dobu prakticky krmena a v obchodech pak obvykle dostávají jen nezbytné minimum pro udržení životních funkcí. Obchodník tím pochopitelně eliminuje pro jeho omezené prostory plus výdaje nežádoucí rychlý růst nezřídka mnoha desítek tvorů (výše zmíněný překupník oproti němu neřeší ani to, jemu jde jen o rychlý výdělek). Želví miminka jsou proto ve vývoji doslova podražena v nejkritičtějším roce života. A ono se to samozřejmě někdy někde projeví - obvykle právě v kratší délce života (naštěstí ale vždycky existují vyjímky). Údajně až 90% takovýchto želviček nepřežije svůj první rok a vzrůst kupovaných mláďat velikosti mince také nemusí odpovídat jejich skutečnému věku. Schválně po zakoupení mláďátka průběžně porovnávej jeho přírůstky s nepřirůstáním ostatních ve zverimexu ;-)
Když uvedu podobný případ, tentokrát se to ale týká ryby - několik let chováme v akváriu bichira senegalského (taková úhořovitě stavěná masožravá ryba se svalnatými násadci ploutví jako má např. latimérie a s primitivními plícemi, vzdáleně příbuzná předkům prvních obojživelníků), zakoupeného jako prtě v jednom zverimexu. Dnes měří málo pod 30 cm a dík své robustnosti vypadá větší. Několik málo jeho sourozenců, co v tom zveráčovém akváriu zbývá (poměrně vysoká cena, dospělostní vzrůst a rybožravost asi mnoho chovatelů odrazuje, ačkoli se jedná o jinak velice snášenlivého nekonfliktního tvora), ovšem stále působí dojmem žížalkovitých mláďátek. Mému bichirovi by se tito jeho sourozenci zkrátka tak akorát vešli do tlamy!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2012 20:52 Žena Xlienka [5] - Želvy
i to se může výjimečně při dobré starostlivosti stát ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 18:37 myslivec
me prezie i kdiz mi je 11 :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2012 12:27 Žena Xlienka [5] - ŽelvyRe: gaster
no to je taky možné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2012 11:24 Muž gaster [15] - Ještěři
Když se o ní budeš dobře starat, tak se může stát, že tě i přežije :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2012 11:10 Žena Xlienka [5] - ŽelvyRe: myslivec
V případě že se o ni dobře postaráš tak cca 40 až 50 let
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 12:11 myslivec – kolik let se doziva zelva nadherna
ahoj palec Dobry den nevite kolik let se doziva zelva nadherna protoze kazdej rika naco jiniho napr.rikaj 50 let nekdo ze 15 let tak nevim :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Želvy • Zobrazeno 354x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/852-kolik-let-se-doziva-zelva-nadherna