Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prosím o radu. Nevíte co by to mohlo být?

 

NápovědaFórum » Bezobratlí  

+ přidat příspěvek
Prosím o radu. Nevíte co by to mohlo být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 19:19 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Jindřich
Ahoj Jindro, prohledával jsem celý odpoledne internet a sám jsem zvědav, jestli se někdo ozve o jakého tvorečka by mohlo jít, snad se někdo z kolegů chytne, kdyby jsi nakonec vypátral o co se jedná, dej určitě vědět. Je to přinejmenším zajímavé.... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2017 14:13 Jindřich – Vetřelec ???
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Letos na Dářku jsme pozorovali hmyz/larvu o kterém netušíme zhola nic.
Uměl by někdo poradit?
Dravé, sedělo to na prádelní šňůře a zrovna žralo pavouka. Popis: velikost cca 3 - 4 cm, rezavě hnědé, měkké (částečně, viz dále), jakási kombinace housenky a kudlanky. Housenkovitá část cca 1/3 délky, s 4 páry hákovitých nohou, které měl zaklesnuté do podkladu - šňůry (pro stabilitu), i se jimi housenkovitě pohyboval (ovšem při žraní né). Ale - vztyčený zadeček, měkký, s párem dlouhých výstupků, s kterými hejbal: Máňa je viděla u sebe a zdálo se jí to jako kladélko, někdy ale taky byly do V, i s nima "střihal". Přední část evidentně tužší, pochopitelně taky vztyčená, s obrovskou hlavou, dozadu prodlouženou (proto "vetřelec") a dvěma páry delších (cca 1,5 cm) lapacích noh, bez kudlankovských ostnů, "jen" s broučími koncovými háčky. Ale, v okamžiku klidu = číhání je měl "sepnuté u hrudi", typicky kudlankovsky. Při vyrušení (setřást do krabičky nešlo, musel jsem ho zmermomocnit klací(č)kem) je nejprve do široka roztáhl, a pak výpady (lapací nohy "scvakávaly") se bránil proti agresorovi. Měl jsem co dělat, abych ho do krabičky dostal, možná jsem mu i ublížil... Do krabičky jsem mu přidal chycenou kobylku, živou a přemístil do Prahy. Předtím jsme ho s M. pilně fotili, ale to víte: malinkej objekt, Mobily, atd. (můj umí ostře A4 na celém snímku, tj. cca z 30 cm, ale bezpečnou nejmenší vzdálenost neznám) Po příjezdu jsem zjistil, že se kobylky nedotkl, ale hejbal se. Po návratu ze Soutic jsem ho našel mrtvého, a do dneška navíc vyschnul, úplně se scvrkl, kromě hlavy a předních nohou. Tak jsem oprášil svůj starej mikroskop (polarizační Meopta (1961), pomocí něhož jsem fotil aerosoly (i velikosti řádově desítky nanometrů)) a snažil se, ale není to jen tak - i nejmenší zvětšení (12x) bylo příliš pro ideální snímek. Ale viděl jsem kusadla, nejsou špičatá alebrž dlátovitá - čili asi žádnej jed, ale rovnou porcování...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2015 06:51 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nadka
Idealní je slabý postřik zvířete a následné rozetření - vyhnout se očím, tlamě a nosu. Bohužel zatím nikdo nic šetrnějšího nevymyslel. Front line je drastický, ale jediný kdo pomůže. Pokud je však zvíře větší a jinak bez problémů, dá to... Bohužel tihle paraziti jsou svině a i mě zahubili nejedno zvíře. Tak se chce do budoucna zamyslet nad tím, kde ae vzali a zabránit příp. recidivě. Opakované přeléčení už ohrožuje život zvířete. Sržim palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2015 00:15 Žena Nadka [214] Re: Nadka
Tak asi pro nějaký přípravek skočím k veterinářce,teď jsem se dívala,jestli to není na internetu na prodej.Toto asi mají jen lékárny a veterináři.Díky moc za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2015 23:56 Žena Nadka [214] Re: Pogona
Jak ošetřit?Před Frontlinem mě varovali,že po ošetření dostal leguán třesavku.Mám stříknout na vatu a potřít leguána?Jinak terárko chci dělat nové,tak vybavení tedy zruším,ty přípravky seženu asi v lékárně.Je to dost náročný,protože musím jet do města a tam se tak snadno nedostanu,Jsou prázdniny a hlídám kluky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2015 21:16 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nadka
Pokud se chceš parazitů zbavit, nezbývá něž vybavení terária kompletně vyházet, terárium vymýt Neomostosanem, nebo jiným podobným přípravkem a zvíře ošetřit FrontLinem na psy. Nechat v teráriu bez vybavení na novinách a po 14ti dnech znovu vše zopakovat. Poté zařídit terárium novým vybavením a pokračovat v chovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2015 09:20 Žena Nadka [214] – roztoči v terárku
Potřebovala bych poradit.Díky ochočování a lepším fotkám,jsem při zvětšení zjistila,že leguán má na sobě roztoče.Při normálním pohledu neviditelní.Při hledání nějakých přípravků jsem narazila na pásky proti roztočům do terárií.Jenže poslední zmínka o nich je z roku 2008-9.Existuje něco takového ještě dnes?Zvířátko to mělo hlavně na hlavě.Dala jsem na vatovou tyčinku olej na vaření a jemně jsem to natřela,pomohlo to,ale to není konečné,potřebuji to vyhubit i z terárka.Třeba představa,že postříkám látkový pytlík nějakým přípravkem a třeba jen na několik hodin do něho dám zvíře mě děsí.To bych přišla o veškerou těžce vybudovanou důvěru zvířátka.Za druhé vystříkat terárko se zvířetem nemůžu a momentálně ho nemám kam umístit mimo terárium.Prosím,jestli můžete poradit.V obchodech nikdo to nezná,že se mám ptát na burzách.Naše burza je až v září a jinam se nedostanu. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2015 21:00 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: cestující
Reakce je sice na téměř tři roky starý příspěvek, Tvůj odkaz na včeličko/vosový web je ale perfektní - velice poučné palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2015 00:43 cestující Re: Padom
Mohly by to být včely (vosy) samotářky, prý jich je stovky druhů a tipla bych si "maltářky", protože si dělají domečky pro larvy z hliněné "malty". Další jsou drvodělky, čalounice, pískorypky, ploskočelky, chluponošky, maltářky, ruděnky, pilorožky, ploskočelky... jak je uvedeno na webu www.jirsaphoto.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2013 09:51 Žena Romulus [5] - Bezobratlí
Ahoj .Potřebuji zjistit druh darovaných pakobylek.Australská strašilka se s nima snáší v pohodě.Tak prosím někdo mrkněte do fotek né moc kvalitních.Na prostředních nohách se jim zhora dělají hrbolky.Jsou perfektní a chci si o nich něco naštudovat.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 21:16 Pelmatochromis Re: Pogona
Pogona napsal: Sice z fotky nempoznám o co jde, ale spojení "vosí úl" mě pobavilo :-D ( míněno v dobrém ) ;-)

Ale "vosí úl" je dost přesné pojmenování... Je to jen o slovíčkách, kam se v kterém jazyce dá hranice mezi včely, včelky, vosičky, vosíky, pískorypky, maltářky ... Jen tady jich prý je přes 100 druhů.
www.pollinatorparadise.com/…
www.vcelky.cz/…
ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 21:05 Pelmatochromis – Re: Padom
Ahoj, odpověď už asi není aktuální, ale třeba se hodí. Na 99% jde o hnízdní buňku (a larvu) včely samotářky. Kromě včely medosné žijí v Evropě desítky druhů samotářsky žijících včel, které často nemají ani české či slovenské jméno. Podle druhu si dělají chodbičky v zemi, starém zdivu, dřevě, v dutinách stvolů suchých rostlin... nebo kladou svá vajíčka do jednotlivých buněk
"vyrobených" z bláta, rozkousaných kousků rostlin a podobně. Jsou menší než včela medonosná a jsou v naprosté většině mírumilovné. V chladných a deštivých obdobích, nebo tam kde včelíny jsou daleko, mají pozitovní vliv na opylení rostlin. Někdy se pro ně staví i "úly" ze svazků rákosových stvolů, cihel s jemnými dírkami, hustě provrtanými špalíky... To že je v buňce vajíčko se pak pozná podle víčka z bláta nebo kousku listu rostliny. Na to, aby se některé druhy včelek dostaly do sklepa, jim stačí otvor 3-4 mm, i když spíš bych je čekal na štítové zdi půdy. Jestli nepřekáží, tak neničit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 11:53 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: Padom
Tak je to jasne, je to z blata, cize to nieje hniezdo klasickych vôs ale tych osiciek, to.cierne bude bud kukla, aoebo uzatvoreny vchod s vyvijajucou sa.larvou. Tieto osiciy niesu nejake nebezpecne pretoze neziju v koloniach ... a niesu agresivne, ale bodnut vedia. Inak v lete ich casto vidiet pri jazerach a pod. kde doluju blato, pri.tom vydavaju take bzucive zvuky, ja ich casto nachadzam pri potôčiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 21:11 Muž Padom [0] - Ještěři
Díky moc za odpovědi. A to šedé je tvrdé připomíná mi to jako by to bylo postaveno z betonu. Uvnitř to co vypadá jako tobolka tak je měkké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 15:48 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: Pogona
Mne to pripada ako stavba tej osicky co tam navlaci hmyz nakladie vajicka a zavrie to, tam sa potom vivinu male osicky a prederu sa von, klasicke osi si stavaju hniezdo podobne vceliemu plastu, niekedy je to taka velka gula s otvorom dole, ale v tej guli je zas.len take hniezdo co vyzera ako vceli plást. Mimochodom je to mekke ? Ked to je tvrde, tak to je postavene z bahna, a postavili to teda tie osicky, nie klasicke osy.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 14:30 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Crash
Sice z fotky nempoznám o co jde, ale spojení "vosí úl" mě pobavilo :-D ( míněno v dobrém ) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2012 02:02 Muž Crash [4] - Ještěři
100% je to vosí úl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 20:55 Muž Padom [0] - Ještěři
No taky mi to tak přišlo, ale objevilo se to ve sklepě. Kde byly zavřené okna a nikde nic nelétalo ani vosy ani sršni. A objevilo se to i na více místech v tom sklepě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 19:53 Filda
Vypadá to jak starý úl nebo mě to tak příjde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 19:37 Muž Padom [0] - Ještěři
Fotka k příspěvku Zde je bližší fotka. Obal je velmi tvrdý, vnitřek to co vypadá jako tobolka je měkké.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 19:33 Muž Padom [0] - Ještěři – Prosím o radu. Nevíte co by to mohlo být?
Fotka k příspěvku Nevíte prosím Vás někdo co by to mohlo být?
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Bezobratlí • Zobrazeno 271x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/856-prosim-o-radu-nevite-co-by-to-mohlo-byt