Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Stavba terária pro agamu vousatou

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Stavba terária pro agamu vousatou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2013 10:32 xdante1986 Re: Pogona
Zdravím :) o jaké volnosti u želv je řeč?

jinak aktuálně jsem ted pořídil 2 mladé agamy asi 3 týdny po vylíhnutí, mám je ted v akváriu o rozměrech 55x40x40, kde s nimi počítám asi maximálně na 3-6 měsíců, během té doby zhotovit terárium (pravděpodobně z OSB), předpokládané rozměry jsou 150x60x60 (nicméně proměřím možnosti, možná půjde postavit i větší 180-200 cm na délku. U těchto terárií jsem většinou viděl světla n aobou stranách včetně ohřevu, ale nebylo by lepší mít světelné a tepelné možnosti na jedné straně a druhou tedy spíše ponechat jen okrajově, co se dostane sáláním?

o víkendu si ted chci promyslet velikost i stavbu a poté se rozhodnout....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:24 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Jak jsem níže poznamenal, celé jsem to blbě pochopil. Příliš málo času na fůru příspěvků... není to omluvenka, v tu chvíli jsem si prostě ukrojil větší krajíc než dokážu naráz sníst X-)
Agamy vousaté jsou potvůrky. Dlouho dlouho nic, jenže jak se dají do hrabání, tak to vemou "z gruntu". Když se naše Alice rozhodla zahrabat v terárku snůšku, ze dne na den přeskupila téměř všechen substrát do jednoho rohu a - vyrobila cca čtyčiceticentimetrovou hromadu! Půlka z ní se opírala o dvířka, co se stalo bezprostředně po otevření nádrže si tím pádem asi dovedeš představit :-D
Doporučený práh je 15 cm. Já mám 12 a fakt to nestačí...

Na konstrukci Tvého terka kouknu, jen to nestihnu dnes...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:03 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
Zarážka písku před nízko položenou mřížkou. Když se koukneš do mé prezentace, uvidíš tam mřížku 5 cm nad podlahou, což by znamenalo dát tam jen 4 cm písku. Takže mě napadlo dát centimetr před mřížku cca 10 - 12 cm vysoké sklo, aby byl písek k němu a nepropadával tou mřížkou, a aby tam zároveň byl profuk a nezabránilo se cirkulaci vzduchu. Nevím, jak jinak to vysvětlit... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:51 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Verčák
Počkat - ono šlo o zarážku? Jakože mezi (předpokládám) posuvná skla anebo tak něco? V tom případě pardon X-) , blbě jsem to pochopil a propříště si pro méně textu vyčlením více času na důkladné pročtení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 21:16 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
Počkej, cože? Co je to za otázky? smich Tak fajn - od okna to je cca dva metry, ale plánuji ho mít otočené tak, že na okno moc neuvidí, výška cca 50 cm nad zamí, budova stará, takže asi cihlová a okna mám na západ. Jo, říkala jsem si, že bude asi bordel... hmm
Verčák - jo, je to pochopitelné. Případně mě ještě napadlo dát tam polystyren jako kameny a přehradit do tím.
A jak daleko tam mám nechat profuk? Ten centimetr stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:55 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: fajfmen
Jak typ budovy ovlivňuje to jestli je lepší použít jako zarážku sklo nebo molitan? ;-)
Udělala bych to bud skleněné nebo třeba tenoučkou dřevotřísku nebo tak něco, vysoké až ke dveřím a nahoru vodorovně další mřížku.. je to pochopitelné, nevím jak to jinak napsat ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 20:07 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Těžko říct. Jak daleko je to např. od okna, v jaké výšce a situaci (sever, jih atp...), je budova cihlová anebo panelák? A je terko na vyvýšeném místě nebo nízko situované? Všechno má nějaký vliv...
Každopádně vousatky rády hrabou a cca 15 cm substrátu je obecně doporučený standart. 5 cm ode dna větrání rovná se tím pádem svinčík permanentně všude okolo terka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 17:56 Žena Nessy [124] - Ještěři – Větrací mřížka je nízko
Nějak mi to vůbec nedošlo, ale v mém terárku je větrací mřížka Jen 5 cm od podlahy - to by se agamce asi nelíbilo mít jen 4 cm písku, co? hmm Jak byste to řešili? Buď mě napadlo koupit sklo a dát ho jako zarážku písku třeba centimetr od mřížky nebo koupit hrubý molitan, 1-2 cm široký a použít ho na totéž. Co si o tom myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 21:49 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pavel
Řiď se hlavně intuicí. Zkus to či ono vybavení a pozoruj dlouhodobé reakce zvířat na ně. Ona Ti sama napoví ;-)
Mě osobně se nejvíc osvědčila kombinace obyčejných zářivek se žlutým spektrem, jedné 40 W bodovky pro lokální výhřev, obyčejné UVB-10 (za pětikilo) hned vedle, a přes léto výběhy ještěrek na sluníčku před domem a na chajdě. Kvůli čukvalám z extrémně horké pouště Sonora mám ve společném terku ještě pod pískem třetiny terka topné kabely, vousatky to ale nepotřebují (i když je jim to příjemné). Jsou nesmírně adaptabilní a aktivní i při teplotách, které dokonce i naše endemické druhy plazů jenom těžko snášejí. To má původ v jejich subtropické domovině, kde jsou rozdíly mezi nejvyšší denní a nejnižší noční teplotou doslova extrémní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:29 Pavel – osvetleni
Chtel bych do terarka 100x40x60 dat tohle Exo Terra Light Unit Glomat 2x30W T8,ale nevim jake trubice do toho koupit.Diky za radu,cetl jsem natzory,ale sto lidi sto nazoru a je tezke se nejak zoriantovat.Nekdo ma kamen,nekdo ho zatracuje,nekdo ma jezirko,nekdo ani slyset tezko najit podle ceho postupovat.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 21:23 Filda
soused pochopí že ještěrky chtějí pohodlí :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 20:35 Muž Jiri_99 [25] - Ještěři
Já bych to domů taky nenacpal. Nejdelší místnost máme pět metrů a nějaké drobné..
Leda bych se proboural do ložnice.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 18:39 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: Jiri_99
Fíha... :-) no mě by s to do pokoje nejspíš vešlo.. jenom nevím kam bych se pak veěšla já :-D tam se agamky mají luxusně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 11:35 Filda
pecka to je delší než můj pokoj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 00:57 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Jiri_99
Tak to je pecka! Akorát je spousta tuzemských bytů kratší než tohle terko, takže se to obecně asi moc nechytne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2012 00:02 Muž Jiri_99 [25] - Ještěři
Když neberu umístění, tak tohle terko je super.. www.tropiservis.cz/… potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2012 21:06 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: query
Fotka k příspěvku Trochu opožděně ještě připomínka - nejvhodnějším brouzdalištěm pro vousatky je to co vidíš na fotce (naše P. vitticeps Alice si tam zrovna hraje na krokodýla) a totéž platí o UVB a vůbec o všem. Jako zdroj UV je nejlepší sluníčko, jako cachtadlo rybník a jako zdroj vitamínů naškubaná lupena a květy. Coby zdroj tekutin pro zbytek roku obvykle postačí krmení zmiňovaným lupením a na UV obyčejná "levná" ReptiGlo UVB-10 (oni ti ještěři beztak půlku zimy v hybernaci prochrápou ;-) ). A jen na okraj - jako zdroj vápníku poprašek z obyčejné školní křídy za pár korun, nebo z nadrcených vaječných skořápek.

Žádná kouzla, žádné extra nároky. Krom zimy jim i v tuzemských podmínkách příroda zajistí vše potřebné ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 16:04 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: query
Však ono to pak bude vypadat jináč, až to doděláš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 06:50 Muž Sewer [151] - Ještěři
"Dálnice" to docela vystihuje :-D ...ale praktický to je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 21:14 query
Jj. Když jsem to měl jen v hlavě, tak to vypadalo trochu jinak :-D Pak jsem to začal krájet a sestavovat a na konec to vypadá uplně jinak ... Já bych nemoh dělat archytekta :-D
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 20:53 Johny
dálnice pro agamy :-D promin já musel :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 15:22 Filda
pošli finální verzi :) až dokončíš :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 23:54 query – změna
Fotka k příspěvku No tak situace se trochu změnila, na řadu přišlo stěhování a s tím i změna velikosti terárka. Ale už ho mám doma... š100, v50, h60. A začal jsem na tom pracovat. Stačí to už jenom natřít a osvětlit a můžu tam vypustit agamky. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2012 00:13 Žena TerkaS [12] - Ještěři
ja bych jeste dodala ze dost zalezi na okolni teplote s tou watazi. Ja jim tam dat 185w tak je uskvarim (mam v mistnosti okolo 25°C), mam tam dohromady 111W. Je potreba to zmerit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2012 14:15 Muž Sewer [151] - Ještěři
K tomuhle přidám jen svojí zkušenost, která je stejná s těmi, které už jsi slyšel. Měl jsem u agamy misku...vlastně takový ten podkvětináč...a věčně to bylo plný písku a bordelu. Nikdy jsem tam mýho Pika neviděl. Je fakt, že se do toho občas vydělal, což bylo pro něj asi príma, ale pro mě to byla práce navíc - vodu, kterou sem mu před hodinou dal mu můžu zase vyměnit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2012 09:46 query – RE:POGONA
Ne, promiň asi jsem se špatně vyjádřil. Tím brouzdalištěm jsem myslel větší mělkou misku.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 20:07 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
A tak to jo. Když se to podá takhle, je ta voda vážně volovina ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2012 20:04 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: fajfmen
Nojo, ale to je právě ono, agamy u Tebe mají možnost volby a hlavně obrovský žiivotní prostor. Tazatel se ptal, zda má v teráriu 120 na 70cm vybudovat brouzdaliště ( pod pojmem brouzdaliště v teráriu si představuji min. 1/3 plochy terária pod vodou ), tzn, že rázem se obytná suchá plocha smrskne na šířku 80cm,.... a to je jednak pro agamy málo, navíc je to pro ně nepřirozené a za jistých okolností i nebezpečné a zdraví škodlivé ( pokud jsou zavřeny imrvére ve skleněné kostce s brouzdalištěm ),..... pouštní ještěrky,.......

Ty jsi vyjímka potvrzující pravidlo a ruku na srdce, volnost jakou mají agamy u Tebe a scink se želvami u mě má jinde v republice pár zvířat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 20:01 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: query
Prašnosti substrátu se neboj. Přirozené prostředí vousatek je především o prachu ;-), jistě i díky tomu jsou vybaveny záklopkami nozder - dokáží je dle potřeby neprodyšně uzavřít. A např. v jemném písku smýchaném s jílem (po vyschnutí velmi prašném, což se ovšem spraví ranním a večerním rosením) se jim dílem lépe hrabe, dílem ho i s chutí baští - obsahuje užitečné minerály ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 19:40 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
Prosím Tě, Tome, a s čím že přesně z mého příspěvku nesouhlasíš? Psal jsem jen o tom že miska na pití v terku být může ale taky nemusí (já ji tam např. nemívám, protože ji ještěrky okamžitě zahrabou) a pak že některé agamy mají rády koupání, takže jim tu možnost může chovatel poskytnout...
Možná jsem ale jen opomenul připomenout, že mé agamy nejsou trvale vázany na terko a chodí se z něj libovolně ráchat do akvárka nebo k želvám, koupání v rybníku na chajdě v létě pak už ani nepočítám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 06:35 Muž Sewer [151] - Ještěři
Můžeš... stačí proprat, kvůli prachu, vyvářet nemusíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 23:58 query
super, díky za odpověď. to jsem potřeboval. Ještě otázka ohledně podestýlky. můžu použít běžně dostupný (stavební) písek ? Vyvařit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 17:10 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: query
Nic, ráno zapnu, večer vypnu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:04 query
A pouzivas nejakou regulaci teploty? Nejakej trermostat, stmivac nebo tak neco?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 20:40 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: query
V teráriu 120-60-60 mám v poho 125W Solar Glo, trubici 20W a výhřevnou 40W, tak asi tak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 19:11 query
můžete mi prosím třeba z vlastní zkušenosti napsat, jaký konkrétní zdroje tepla a světla by jste použili pro daný rozměr?... totálně jsem se v tom zamotal. seděl jsem asi 10hodin na netu a četl recenze, hledal a vymejšlel co použít a moc moudrej z toho nejsem.

U každého zdroje světla jsou udávaný jiný parametry, tak ani nevim, jak to porovnat. pokud by to bylo i levnější než raptor, taky bych se nezlobil :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 18:54 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: query
Na reptiglo se vybodni...do tak velkého terária a pro pouštní ještěry je to o ničem... Sice raptorku 150w floodku nemám,ale myslím si že na vzdálenost 35 cm bys je uškvařil !!! A navíc si myslím že je to moc velká watáž pro tohle tera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 16:42 query
takže jestli to chápu dobře:

tak umístit "Lampa UV150W Flood Solar Raptor" na jednu stranu do výšky cca 35cm a na strop přidat jednu trubici s denní spektrem (bez uvb) např 20W.

Nebo levnější: 2x klasická 60W žárovka a "Repti Glo 10.0 UVB - výkon 26W"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 16:08 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: HammerJoe
Přesně tak v tomhle s kolegou Fajfmenem si dovolím vyjímečně nesouhlasit, trvalý přístup do nějakého brouzdaliště akorát umocní tvorbu parazitů, plísní a jiných neřád.
Navíc mláďata se snadno utopí i na polévkové lžíci,.... ony to pogony milují to ano - ale stejně tak such. želvy milují rajčata, tvaroh a piškoty - jejich tři největší zabijáky..... ( příkladů mohu uvést víc ).
Takže brouzdaliště vynech a o nasvícení jsem psal níže, to si myslím, že pod můj návrh se tu podepíše nejeden kolega ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 14:43 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: query
nějaké nesmyslné bázénky pro agamy bych vůbec neřešil....se svlékáním nemaj problém pokud je občas porosíš...do takhle velkého terária minimálně 75w výhřev + dvě trubice + uvb.Nebo kombinovat výhřev a UVB v jednom(solar raptor)... O UVA si nedělej obavy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 10:36 query
uvidíme, vyndat se to dá vždycky. Nebudu tam dávat výhřevnou desku, tu přidám případně dodatečně (co jsem se dočetl, tak mláďata chtějí vodu na koupání až 45stupňů). Jen jsem se chtěl zeptat, kolika W mam vytápět terárko?
Bude teda nějakých 120x70x60. Chtěl jsem na strop dát běžnou trubici, a na levou stěnu dát UVB žávorvku do výšky cca 30cm. Nemám žádnou představu o světelném s tepelném výkonu žárovek. Pokud budu mít klasickou trubici na stropě, musím UVB na levé straně doplňovat o další UVA?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 21:29 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: query
Klidně ji tam dej, nejspíš ji ale ještěrky brzy zahrabou. Ačkoli např. mé agamy vousaté koupání přímo milují, přímo v terku jim mistička s vodou z nějakých příčin vadí - do hodiny po vložení je vždy spolehlivě pod pár centimetry substrátu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 09:37 query
dost často jsem viděl v terárkách mělkou misku s vodou a co jsem se dočet, tak je to vhodné pro svlékání. Je mi jasné, že se názory budou různit, ale nechám si rád poradit. Nemám zatím žádné zkušenosti s chovem plazů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2012 20:10 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: query
Brouzdaliště pro pouštní ještěrku??? Nevím, nevím, ale kolik asi brouzdališť se po pouštích nachází :-O .
Co se týče UVB, záleží na financích, levnější variantou UVB výbojky bez předřadníku je ET Solar Glo 125W, 160W otázka cca 1000Kč.
Dražší varianta jsou UVB s předřadníkem jako Solar raptor - otázka cca 1500 - 2500,-
stačí prohledat net a nasbírat inspiraci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2012 10:46 query – RE
sakra, někam mi zmizela odpověď...
No tak znovu:
Palác? jen ať se trochu proběhnou:-) Ale trochu špatně jsem změřil mezeru v nábytku, takže finální rozměr bude cca š120 x h70 x v60.

Vodopád - protože mám čas celkem nepravidelně, zamýšlel jsem, že by fungoval jako takové automatické rosení (případně menší?) - jaký na to máte názor?

Můžete mi doporučit, jaké vybrat osvětlení a podložku pod brouzdaliště? Ideálně konkrétní model nebo alespoň výkon. Abych nemusel po týdnu kupovat jiné.

A co materiál? nebude jim neupravená dřevotříska vadit? přeci jen jsou v tom lepidla.
Díky za každý názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2012 09:35 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: query
Vodopád bych vynechala, bude ti dělat zbytečně velikou vlhkost, a přece jneom jsou to pouštní zvířata ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2012 04:36 Muž Sewer [151] - Ještěři
Takovýhohle paláce je pro dva kousky škoda :-) ...dal bych tam klidně 4 ;-)
A bambusy tam nedávej, asi by se na nich neudrželi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2012 00:45 query – Stavba terária pro agama vousatá
Zdravím,
rád bych si pořídil 2 agamky a chci jim postavit terárko.
Místa mám celkem dost, tak zvažuji velikost š150 x h60-80 x v50-70.

Jako podestýlku bych chtěl použít písek ideálně červený ( ale to se uvidí podle rozpočtu), k tomu nějaký ten bambus, větev a umělý kámen.

Rozložení asi následující:na stropě UVB zářivka, vlevo brouzdaliště podložené topnou deskou, uprostřed žárovka nakloněná lehce doleva(aby pravá strana byla chladnější) a vpravo "Vodopád Exo Terra Waterfall velký.

Jako materiál stěn bych chtěl použít dřevotřísku bez povchové úpravy(doma jí mam spostu) a čelní stěna ze skla s dvířky.

Můžete mi prosím poradit, zda se ubírám správným směrem?
Například s materiálem a hlavně teplotou a osvětlením.
A hlavně na co si dát pozor, například výška žárovky - aby se agamky neporanily a tak podobně...
Jsem začátečník a nerad bych jim nějakou neznalostí ublížil.
Díky

Mimochodem není tady nějaký ochotný chovatel agam z Trutnova a okolí, který by se podělil o znalosti a případně prodal mláďata.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 597x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/881-stavba-teraria-pro-agamu-vousatou