Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Topný kabel

 

NápovědaFórum » Hadi  

+ přidat příspěvek
Topný kabel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 09:57 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: elegans1
Tak to je dobrý. Budu se modlit, abych vychytal dobrý kus.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2013 14:49 elegans1 Re: Jiri_99
První nefungoval vůbec,druhý při nastavení na 27 stupňů spínal při 33.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 17:17 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: elegans1
Osobní zkušenost nemám, hádat se určitě nebudu. RT-2 sice mám doma, ale ještě jsem ho nezkoušel. Koupil jsem ho na doporučení lidí z jiného webu.
Je fakt, že vypadá, jak už jsem psal, jako polský šmejd. Ale většinou ho chválili. Takže ho zkusím a uvidím.
Ty s ním očividně dobrou zkušenost nemáš.. Můžeš mi napsat, co ti dělal, nebo proč je to "šrot"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 17:06 elegans1 Re: halaly
Nemám.Můj inkubátor je polystyrenová bedna,v ní flaška s vodou a akvarijním topítkem zapojeném přes termostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 16:09 Muž halaly [25] - Ještěři
elegans1: nemáš zkušenosti s inkubátorem z vinotéky nebo autoledničky? Potřeboval bych poradit, jak udělat z funkční vinotéky nebo autoledničky inkubátor. Prý je to celkem dobrá volba. Třeba tato www.bergland24.cz/… má topit až do teploty 65°C. Jeden terarista ji prodává i s termostatem za 2500Kč jako funkční inkubátor. Jenže já nikdy neměl termostat v ruce a ledničku také ne. Jak bych to teda měl zapojit, aby těleso v lednička topilo na požadovanou teplotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 15:42 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: elegans1
Nebo něco jiného na udržení teploty v inkubátoru? Chci to mít v malém skleněném teráriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 15:14 elegans1 Re: Jiri_99
RT2 je šrot.Některé fungují dobře,jiné ne.Já bych ho už nechtěl ani zadarmo.Používám ATC 300.Je sice trochu dražší,ale spolehlivý a přesný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 13:20 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Jiri_99
Aha, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 13:03 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Nessy
Tak určitě přes termostat. Tenhle RT-2 je levný /cca 250,-/a i když vyhlíží jako polský šmejd, co jsem se dočetl na netu je i spolehlivý v rozmezí +/- 1 stupně. Ovšem hůř se shání. Já jej koupil na burze. Ale když koukneš na netu, sem tam ho někdo prodává..
home.tiscali.cz/…/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 00:12 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Jiri_99
Aha, přemýšlím do budoucna - jak udržet teplotu u vajec, kdybych se rozhodla odchovávat...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 23:37 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Nessy
Nemá. Teda já ještě nikdy kabel i s termostatem neviděl..
Já to mám namyšlené do terka přes externí termostat RT2, jehož čidlo je umístěno přímo v terku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 19:29 Žena Nessy [124] - Ještěři – Termostat
Má topný kabel termostat udržující určitou teplotu, nebo to musím při změnách teploty vně terária hlídat i uvnitř? Asi hloupá otázka, ale v internetovém obchodě o tom nic není a naživo jsem ho taky ještě neviděla... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 11:14 Martin – Topný kabel
S tou hláškou "přes noc" jsem to přehnal. Myslel jsem to trochu jinak. Vím, že had potřebuje svítit 10hod. denně. Noční pokles teplot je o 2-5 stupňů C. Jde o to, že bych především v oobdobí kdy se brzy stmívá chtěl poslední dvě hodiny temperovat podlahou. Mám taky jen jednu objímku a chtěl bych používat UVB žárovku. Vím, že pro UV mě stačí obyčejná, ale už ji mám. Terárium je v místnosti kde se často rosvěcí a zhasímá světlo. Ona se pak vždy lekne, když se rosvítí a cukne s sebou. Právě UVB žárovka nevydává tolik jasu a bohužel ani tepla. A právě mám vyzkoušené, že když ji svítí k večeru UVB žárovka v pohodě si lozí a neleká se rosvěcení. Nemyslím si, že by topný kabel v teráriu ohrožoval zdravý nebo život hada, když bude kolem něho písek a překryt perlinkou, aby ho nemohla podlézat, nebo s ním manipulovat. Taky si myslím, že kdyby se stalo opravdu to, aby se kabel rozehřál had nebude tak blbej, aby se o něj opíral. Žárovky si také nevšimne. Spíše by se odplazil na druhou půli teraária. Kde se může schladit. Nebo si vleze na větve, kde by také teplo nepůsobilo naplno. Kdežto na větve zase více působí teplo z tepelné žárovky. Proto jsem chtěl poprosit o radu s tou Watáží. Ale také se to teplo dá regulovat právě tím pískem. Ale fakt nemám představu jak silně hřeje 15W nebo 25W kabel... Nechci zkoušet ani jiné varianty. Pokud uvidím, že se had na místě s kabelem nezdržuje a nedělá mu dobře, nebudu ho jednoduše pouštět, nebo použiji do budoucna termostat, mohu regulovat všechny zdroje jak časově, tak i tepelně. Díky za názory... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 20:09 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Martin
U čukval používám nejlevnější variantu topného kabelu zahrabaného do substrátu v kombinaci s výhřevnou lampou. Ohřevná písčina se do hodiny po sepnutí (na noc spínačky vypnou všechny zdroje) vyhřeje na cca 40°C písek (leguáni čukvala toto vyhřátí bříška nezbytně potřebují k nastartování trávení) a 60°C vzduch shora od lampy při pokrytí zhruba 30x30 cm od zdroje. Kabel zasahuje výrazně dál, přechod mezi "horkou" a "studenou" částí terka je proto výrazně větší a docela pozvolný :-)
Téměř půlka terária není nijak vyhřívána. Zajímavé je, že i vousatky, které chovám s čukvalami pospolu, rády onu jejich lokální "saunu" využívají, i když vždy jen pro ranní "rozjezd" aktivity a dále vystačí s obvyklou pokojovou teplotou (a mezi nimi "mroží" otužilec Alice je schopná ráchat se v Děpoltovickém rybníku už někdy za prvního jarního sluníčka :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 19:43 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
Tak mám, Tome, pocit, že se v otázce použití topných kabelů, šutrů apod. budem asi nadosmti názorově rozcházet :-D
Dobře zmiňuješ, že pro některé plazy (třeba želvy) je tento spodní výhřev zcela nevhodný, z mé osobní zkušenosti je ale zas vím, že pro jiné skupiny je naopak vynikající volbou (např. druhy z extrémních klimatických oblastí typu Sonorská poušť, kde vystavení se přímému slunečnímu záření může představovat pro exotermní živočichy riziko rychlého/smrtelného přehřátí, takže raději volí s postupem slunce po obloze v danou chvíli třeba skaliskem zastíněná místa, která byla v předchozích hodinách přímým dopadem paprsků vyhřáta na správnou "provozní teplotu". Obdobný efekt mají koneckonců i naše silnice (což bohužel kvanta našich ještěrek a zmijí stojí život)... Řadě dalších plazů je technicky vzato rozdíl spodního/svrchního ohřevu fuk. Využijí cokoliv dle svého vlastního uvážení a momentálních možností.
Určitě by ale měli mít v terku právě tu možnost výběru :-)

Mmch. top. kabel pod terárkem, tedy vně nádrže, je jen topení "Pánubohu do oken". Aby měl nějaký účinek, musíš ho (osobní zkušenosti) zahrabat do substrátu. Vtip ale je, že naprosto jinak hřeje těsně pod povrchem, na povrchu, nebo hluboko pod ním. O jednotlivých typech substrátu ani nemluvě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 19:25 dan999
to by mě ale zajímalo... Pokud by topný kámen jel na poloviční výkon i v noci a byla možnost místa s poklesem k 18° kde by had byl? Ovšem já bych si také dal raději třeba hamburg než zeleninový salát... Vybral by si had to co by mu více vyhovovalo, nebo by se řídil instinkty :-D?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 18:20 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Martin
Tak tak, v noci potřebují pokles teplot někam k 15 - 20C, dlouhodobé noční vyhřívání terária povede k velkým potížím,.... myslíš, že v přírodě mají hadi taky přes noc zapnuté topné kameny, kabely apod.,....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 18:08 Muž Sewer [151] - Ještěři
V noci se jim netopí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 17:59 Martin
Já tam žárovku mám, ale chtěl bych temperovat i přes noc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 17:01 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Martin
Na půlku terária ho určitě nedávaj, když tak na plochu cca 20-30cm, jinak topné kabely se dáváají pod terárium - nikdy ne dovnitř, had, jak se bude plazit, hrabat, převracet dekorace by kabel vyhrabala mohl by se zranit, příp. se i zabít,...
Doporučuju klasickou žárovku v květináči a had bude spokojený. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 15:32 Martin – Topný kabel
Měl bych dotaz. Máme jednu samici (mládě) korálovky kalifornské. Terárko má dostatečně velké 1x0,5x0,4m. Chtěl bych do půlky terária namotat topný kabel na polystyren a překrýt perlinkou. Potom zasypat alespoń 3cm písku. Akorát nevím kolika Watový topný kabel mám koupit aby temperoval písek na požadovanou teplotu aniž by se had spálil. Vím, že existují termostaty a jiné náhrady, jako topná folie, ale tato varianta mě přijde zbytečně nákladná. Jestli z Vás někdo takový kabel používá. Jsou asi 15W,25W, a pak už asi jen docela silné co se dost zahřívají. Jaké máte zkušenosti? Děkuji.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Hadi • Zobrazeno 210x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/962-topny-kabel