Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Strašík I.

 

Terárka » Střelec » Strašík I. » Nápověda 

Hlavní fotkaÚmrtí
Strašík I.
Majitel: Střelec   Kategorie: Ještěři
Zapsáno: 4. 1. 2013   Aktualizace: 26. 11. 2016 Nový záznam v deníku Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 1187   Počet palců: 0
Založení: 28. 12. 2012   Oblíbenost: 7 uživatelů
Objem: - (0 l)   Rozměry: 44 cm x 44 cm x 96 cm
Fotek a videí: 131+0   Komentářů: 10
*     *     *     *


Popis: Bydliště chameleona Strašíka, typ oáza.

Biotop: Původně oáza, dnes něco jako nepříliš husté křoví v kulturní krajině, průlezné jak svisle, tak vodorovně.

Dekorace: Dvě až tři dracény podle stavu okousání, jeden klasický fíkus, několik rostlin na střídačku a různé větve, povětšinou spojené do šplhací konstrukce. Nejtlustší je borovice, zbytek vrba a už jen minimum kousků bambusu. Vše doplněno o četné plastové rostliny, zavěšené do "vyšších pater". Nejodrbanější rostliny měním při každé kvartální debordelizaci. Poslední dobou musím doplňovat i odrbanější plastové kytky.

Dno: Rašelina s pískem, lehký porost řeřichy a dalších jednorázových rostlin (hrách, fazole) v roli "zeleného krmení". Výdrž této zeleně je ale limitovaná - v průměru zhruba na tři týdny. Pak bývá chamíkem zašlapána.

Krmení: Běžný krmný hmyz odpovídající velikosti, poslední dobou hlavně sarančata, doplňovaná občas cvrčky + čínské zelí a občas mrkev, nebo na drobno pokrájené měkké ovoce (jahoda, hruška)

Osvětlení: začínal jsem se 40W topnou žárovkou a ReptiGlem 10.0, v září 013 jsem přešel k výkonné univerzálce Solar raptor bez předřadníku + běžnému osvětlení. Od začátku dubna 014 byla "univerzálka" Solar raptor 80W E27 ve stropě terárka pro nespolehlivou funkci (přehřívání) nahrazena lampou Replux UV D3 Flood 70W, která je rozměrově menší a asi bude líp chladit. "Vyšumělé" ReptiGlo úspěšně slouží v přenosné lampě s odražečem jako běžné denní osvětlení na stropě terárka. K 11. 10. 014 bylo už skomírající ReptiGlo coby běžné denní osvětlení nahraženo čerstvou UVB úsporkou od Namiby. Univerzálka "Replux" po půl roce začíná občas pulsovat ve viditelném spektru, ale jinak zatím funguje bez problémů. ke 20.2.2015 došlo k rekonstrukci osvětlení. Namiba Replux 70W byla nahrazena kompletně UVB/topnou lampou ReptiSpa 50W s předřadníkem (patrně jde o přejmenovaný SolarRaptor)s poněkud vyšším výkonem a údajně i životností. Vyšší faktický výkon systému si vyžádal technické úpravy na stropě terária - zabudování nástavce ze síťoviny, ke kterému je nová lampa přimontována. Teplota na výhřevném místě je opět v rozmezí 35-40°C. Denní přisvícení úsporkou v na stropě terárka volně ložené lampě "Nano" zůstalo zachováno.

Pozadí: Jakási cementová pasta se vsazenými kameny přímo na skle (vybavení od výrobce). Po dvou letech provozu je zezadu vidět, že pozadí decentně natahuje vlhkost ze substrátu, zepředu nic znát není.

Stojan: K 8.12.013 byla původní rychlá improvizace na bázi regálové konstrukce pro celkovou labilitu a postupný rozklad nahrazena bytelnou celodřevěnou školní lavicí, doplněnou o polici na běžné chovatelské potřeby a jiné harampádí. Lavice s velkou rezervou unese mých 110 kg a má dostatečnou plochu pro případ pořízení většího terárka.

Topení: Viz "osvětlení". Na vrchní vyhřívací větvi se teplota pohybuje v průměru kolem 35-40°C.

Údržba: Běžné odstraňování nečistot a bobků, rosení (automatické, 2x denně), občasné zalévání kytek. Kvartální kompletní debordelizace - výměna substrátu, sežraných či zdevastovaných kytek, kompletní vyčištění zvenčí i zevnitř a důkladné mytí skel. Součástí kvartální debordelizace jsou i snahy o dezinfekci pozadí.

Vlhkost: 2x denně automatické rosení od června 2013

Poznámka: Datum se vztahuje k nastěhování Strašíka I. (28.12.012), vlastní terárko v prvotní podobě bylo dáváno dohromady od začátku listopadu 012. Při každé kvartální debordelizaci se vylepšuje.

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
04.01.2013
Strašík
Strašík
09.01.2013
ranní foto
ranní foto
06.02.2013
roste
roste
06.02.2013
nenaloženej
nenaloženej
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
NahoruDeníček
26
11.2016
Strašík dneska kolem jedenácté umřel ve věku čtyř let. Pokusím se v dohledné době sehnat nového.
25
11.2016
V rámci předčasné kvartální debordelizace jsem ubral něco syntetické zeleně a živé kytky rozmístil tak, aby se líp sbíraly bobky. Místo často používaného květinářského substrátu na dno terárka jsem tentokrát na spodní vrstvu použil písek v naději, že v něm nebudou rašit houby. Vrchní vrstvu tradičně tvoří směs terarijní rašeliny s pískem. Hrubý písek možná půjde propláchnout a recyklovat.
25
11.2016
Minulý týden jsem byl služebně mimo a u ještěra nastal zdravotní problém - v terárku se mu nafukovaly oči, mimo terárko splaskly. Uspíšil jsem tedy kvartální debordelizaci, co šlo vydezinfikoval a odstranil vše podezřelé. Nepomohlo to. Situaci jsem přes mail probral s veterinářem a dohodl nakonec vyšetření. Předpokládaný problém bylo světlo - nakonec se ukázalo, že spíš přemíra, než nedostatek. Po různých pokusech jsem přeměřil vzdálenost výhřevné větve pod 50W univerzálkou a ukázalo se, že je moc blízko - cca 22cm místo doporučovaných 35-40 cm. Náprava byla snadná - posun větve na patřičnou vzdálenost. Pondělní vyšetření u veterináře nezjistilo zvětšení ledvin, ale ještěr vyfasoval dietu - zelené krmení průběžně a ''maso'' jen jednou týdně. Po výletu ki veterináři Strašík dva dny v mé přítomnosti trucoval za kytkama (že ve středu vylezl z úkrytu jsem zjistil podle bobků), ale kupodivu nezdrhl z terárka, které jsem zapoměl v úterý večer zavřít. Patrně většinu času prochrněl. Včera odpoledne už byl aktivní a vylezl ven z terárka na vycházku, dneska se proháněl po terárku potmě v půl páté ráno, i když se mu světla rozsvěcí až v sedm a když se ráno chystám do práce, v místnosti nesvítím (jen za rohem v koupelně).
15
9.2016
Co zase chodím do práce, ještěrák pravidelně hlídkuje u dvířek, až se vrátím a vypustím ho na kytky. Občas bývá i nezvykle přítulnej, někdy se dokonce dožaduje pozornosti a pokud se mu jí nedostane, hodí někde na nevhodném místě bobek (naposledy o víkendu, kdy jsem přes noťas řešil účet za telefon). V dnešních teplých nocích s oblibou chrní zavěšenej na klackách a rostlinstvu nějakých deset čísel nad povrchem a plouhá při tom ocas po zemi. Co se týká krmení, jede hlavně na čínský zelí a malý sarančata, velký mu moc nejedou. Včera ale na posezení zloudal dva myšáky.
15
9.2016
V sobotu třetího září jsem udělal kvartální debordelizaci terárka. K romě obligátní výměny substrátu a živých kytek + mytí všeho jsem vyměnil i nejopelichanější plastové kytky za nové. Ještěráka to zaskočilo a trvalo deset dní, než si zvyknul.
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Indy
25.12.15 19:46
moc pěkný chamča potlesk škoda,že ten můj nemá taky takovou přilbu stydim můžu se zeptat jaé tam máš kytky ?
hodně štěstí a zdraví do nového roku jak pro tebe tak i pro chamču ahoj
sedlon
27.2.15 22:47
Nádhernej chamík a terárko krása,pecka paráda potlesk ahoj
tomiš
11.1.15 21:37
pecka :)
 

© TERARKA.NET - https://terarka.net/terarka/1199-strasik-i