Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Párenie - iba taká "blbá" otázka

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Párenie - iba taká "blbá" otázka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 11:13 Muž alterationx [82]
Ahojte, zaujímalo by ma zatiaľ iba čisto so zvedavosti, že ako je to s párením gekonov a genetikou. Keď je nejaký pár gekonov, ktorý vyprodukuje nejaké mladé, tak asi nie je úplne dobré páriť medzi sebou mladé, ktoré majú rovnakú genetickú výbavu? Myslím, že sa to nazýva niečo ako inbreeding. Viem, že napr. v chove psov sa to neodporúča, neviem ako je to s gekonmi. Plus nejaká otázka "oživenia krvi" v chove, ako ju riešiť? Na druhú stranu zas predpokladám, že napr. rôzne farebné formy gekončíkov nočných vznikajú aj inbreedingom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 14:47 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: alterationx
Jo, ty moje potvory občas ani neloví cvrčky, co mi z pinzety spadnou - prostě si počkaj na dalšího :-| :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 12:50 Muž alterationx [82] Re: Nessy
No, to mi hovor, môj veľký samec už je taký rozmaznaný, že čaká už iba na kŕmenie z pinzety, vždy večer vystrčí hlavu po zhasnutí svetla a dožaduje sa cvrčkov alebo inej potravy. Neviem, či už by aj niečo lovil sám, ale občas hodím cvrčka do terária a zatiaľ som živého nenašiel, takže asi predsa ešte niečo aj sám uloví. Kŕmil som ho z pinzety, lebo mám dosť členité tera a nechcel som, aby mi tam pobehovali nespotrebované cvrčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 07:08 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: alterationx
Jasně, to jí mohlo podtrhnout.
Jen pozor na to - ne nadarmo se říká, že nejlépe prospívají ti, o které se zas tak moc nestaráš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2016 20:42 Muž alterationx [82] Re: Nessy
Nerád by som to samozrejme urobil predčasne, takže radšej počkám, uvidím, či samica ešte podrastie. Možno by bola aj väčšia, ale bolo ju treba odparazitovať a vtedy moc dobre nežrala a je to prvá samica, ktorú som odchovával od relatívne útleho veku, takže človek ešte nevie, čo a ako poriadne, takže ďalšia, ktorú chovám dostane asi lepšiu starostlivosť atď...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2016 13:36 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: alterationx
Jo tak, já myslela, že to chceš dělat teď ;-) Tak v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2016 11:43 Muž alterationx [82]
Za ideálnu predstavu by som bral, keby sa vyškrabala na nejakých 20g
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2016 11:40 Muž alterationx [82] Re: Nessy
Zatiaľ samicu nepripúšťam, ale podľa veku samice usudzujem, že veľmi už rásť nebude, no nechávam tomu ešte čas, lebo aj samca som kúpil dospelého a pri dobrej starostlivosti ešte narástol. Pokiaľ budem samicu pripúšťať, tak za nejakého pol roka, ale čo som čítal o pictách, tak niektoré samice nepresiahnu ani 12 cm a váhu 15g. Každý jedinec je samozrejme iný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2016 11:27 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: alterationx
1: Těžko teda můžu soudit u gekonů, ale myslím, že přírodní forma bude těžce dominantní u všech zvířat. U guttek máš třeba jen jednu kresebnou mutaci, které přebije klasiku a barevná mutace asi(!) žádná. Podle toho bych řekla, že pokud není stripe také silně dominantní, že budeš mít mláďata jen klasiky het stripe. Ale je to jen odhad a jak píšu, o genetice gekonů vím prd ;-)
2: Chceš připouštět samici, které ještě není plně dorostlá? Velikostní rozdíl by neměl vadit, pokud jsou obě zvířata dospělá, pokud má ona ještě růst, tak jí tím silně podtrhneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2016 16:00 Muž alterationx [82]
Aktuálna presná váha samice je 13g.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2016 15:35 Muž alterationx [82]
Ahojte, oživím ešte túto tému. Chcem sa opýtať, je problém pri párení ak samec je výrazne väčší ako samička? Mám totiž dospelého samca paroedura picta, ktorý má dobrých 18cm (nemeral som ho, ale je fakt veľký, je to macek, musím ho zvážiť, ale tipujem že nejakých 25-30g bude mať, lebo som mal iného samca, ktorý bol menší a mal 20g) a samica je tak 10-12cm, možno bude ešte trochu rásť, ale moc asi nie a váhu bude mať určite pod 15g. Že či pri párení nemôže vzniknúť nejaký problém pri takom nepomere jedincov? Samica zatiaľ nie je v kontakte so samcom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 11:30 Muž alterationx [82] Re: Pasyok
Sú dostupné informácie na nete, ale o gekončíkoch nočných, tí sa chovajú aj množia určite viac a majú aj viac variácii. O týchto madagaskaroch sa dá nájsť toho dosť málo. Tiež ma to napadlo, že to asi nemusí byť pol na pol. Potom som ešte videl, že existuje aj nejaká taká forma do oranžova a taká s potlačenou farba ako keby albino, ale tie sú asi vcelku vzácne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 10:41 Muž Pasyok [37] Re: alterationx
Myslím, že áno, ale nie som si istý, či náhodou stripe nie je recesívny vzhľadom k normal, v tom prípade by normal prevažoval. Predpokladám, že ku gekónom na nete nie je toľko informácií ako k variáciam hadov; asi len zahraničné fóra. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 09:55 Muž alterationx [82] – Párenie - iba taká "blbá" otázka
Ahojte, mám iba jednu takú otázočku, keďže v genetike nie som moc dobrý. Čo sa stane, ak sa spári samec gekona madagaskarského stripe modifikácia so samicou normál? Mladé budú polovica takých a polovica takých?

stripe www.13reptiles.com/…
normal zoowitek.pl/…

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 166x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1350-parenie-iba-taka-blba-otazka