Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

začátečník staví terárium pro agamu vousatou a neví :-)

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
začátečník staví terárium pro agamu vousatou a neví :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2016 00:24 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: zoparess
Větráčky mají smysl u vysokých zarostlých terek s poměrně vysokou vzdušnou vlhkostí např. u chamíků, u vousatek je to ale naprostá pitomost (asi jako vitamíny dávané do vody - napijí se tak 2-3 X do roka, většinu vláhy získávají z potravy ;-) )
Větrání terek je vhodné podél stropu plus na jedné boční stěně cca ve dvou třetinách výšky. To zajistí slušnou cirkulaci bez nežádoucích efektů (např. komínový - typický pro moderní zveráčová terka s prahovým větráním, v němž ještěři mj. docela často ztrácí drápy).

Pozadí udělej členité a hrubé, pokud možno tam nainstaluj i rampičky. Nátěr je jen opticky líbivá věc pro chovatele, pro Tvá zvířata je stěžejní prostor pro pohyb... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 23:09 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: zoparess
Podle mě si agamy o písek lépe obrousí drápy, takže bych se písku nebála. Sem tam mi na něj teda kadí a jde to dolu dost blbě, ale kartáčkem by sis měl poradit. Já plánuji velké terko a taky to chci opískovat - ono to i dobře vypadá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2016 20:43 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: zoparess
No tak do je dost špatnej nápad kvůli průvanu, nahoře na stropě a foukat ven, to bych pochopil ale takhle zboku nene... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2016 20:05 zoparess Re: Landvir
Děkuji všem za rady. Až nakoupím materiál, budu přidávat foto.
Ohledně větráčků, v té prezentaci stavby terária byly větráčky umístěné v bočním spodním odvětrávacím otvoru. A směrem dovnitř a podle vzhledu to byly minimálně 5400 větráčky používané do skříně PC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2016 19:22 Muž Pasyok [37] Re: zoparess
Tak ako píše Landvir, ešte by som doplnil, že na lepšiu údržbu pozadia pomôže, ak po opieskovaní ešte celé pozadie nastriekaš priehľadným matným lakom v spreji (samozrejme sa v predajni informovať, aby bol lak neškodný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2016 18:24 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: zoparess
Ahoj "Zoparess", je dobře se raději zeptat a co vím, poradím: :-D
Jak sám píšeš, větrání je věčné téma, ale z vlastní zkušenosti větrání na stropě je základ, když tak mrkni ke mě jestli nělde uvidíš rozměry. Musel bych teď běžet pro metr a měřit. :-)
Osobně ho mám jen v tom stropě, ale pokud dáš ještě kousek mřížky i na jeden spodek na boku terária, tím lépe, vzduch pak může cirkulovat. Mám to takhle u hada. Mezi námi i ty větráčky na stropě nejsou zas tak úplná "zhovadělost" jak píšeš, ale pokud to není nutné, tak zbytečnost.

A co se týče toho pozadí, sám jsem jo dělal z lepidla na obklady a na poslední vrstvu jsem přimíchal do lepidla Duvilax a písek nebo cokoli jiného, čímž získáš potřebnou hrubost. Krom toho můžeš pozadí různě obarvit, já obarvoval Primalexem. Toť je jen moje rada, způsobů na výrobu je opravdu moc a moc...:-) O hrubé pozadí se agama neporaní, když tam nebude nic ostrého. Pokud jde o údržbu, sem tam pozadí vysaju vysavačem a odrhnu třeba houbičkou a hotovo, agamka po pozadí nekadí, takže spíše jde o prach z písku...
To je tak asi vše co mě napadá, snad jsem trochu pomohl, omluv chyby, píšu na telefonu. Ať se daří a když něco tak piš.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2016 16:53 zoparess – začátečník staví terárium pro agamu vousatou a neví :-)
Dobrý den, Ahoj!

rozhodl jsem se pro chov Agam vousatých(spíše jako mazlíčků než-li odchovu).
Prvním krokem bylo pročtení snad miliardy článků o chovu (což mě ještě více navnadilo)

Bohužel během hltání informací jsem narazil na pár nesrovnalostí, se kterými si nevím rady a proto se ptám asi na nejvhodnějším místě.

1. Větrání terária
Všiml jsem si že ve většině návodů na stavbu vlastního terária jsou umisťovány větrací otvory v boku a stropě terária.

Pak jsem ale narazil na jeden článek na ifauna.cz
(www.ifauna.cz/…/)
kde autor psal že správné větrání dle jeho zkušeností je přes střed stropu a v horní zadním rohu boční strany.

dále jsem narazil na návod kde někdo instaloval větráčky (to mi přijde jako úplná zcestnost)

Jak je to tedy správně?

Předpokládám že větráčky jsou úplně mimo. Ale jak je to tedy s umístěním otvorů? Jak velké otvory mají být pro typický rozměr 1200x600x600 ?

2.pískování x barvení pozadí

Další věc co mi vrtá hlavou je, jak je to s tím pozadím. Někdo zásadně pískuje, někdo zase zásadně pouze barví. (mám na mysli finální krok po nanesení několika vrstev lepidla na dlažbu (prý nejvhodnější)

Osobně si myslím že pískování je lepší (drsnější povrch po kterém se lépe leze) ale jsou tu i proti a to
nemůže to agamám ublížit? (pořezání, odření) Jak je to s údržbou (velkým úklidem (desinfekcí terária)? nezůstává ve členitějším povrchu více nečistot?

oproti tomu hladší povrch (lepidlo + barva) se bude mnohem lépe čistit ale udrží se něm agama v pohodě?

Děkuji za odpověď na moje (pro Vás určitě hloupé a triviální otázky) ale nechci nic zanedbat a podcenit.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 56x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1430-zacatecnik-stavi-terarium-pro-agamu-vousatou-a-nevi-: