Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Pořízení želvy

 

NápovědaFórum » Želvy  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Pořízení želvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 20:43 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: dan999
Jo, tos trefil.
U nás mají ve zveráči Na Rozcestí už od jara miminko kajmanky (od té doby samozřejmě potvůrka hodně povyrostla) a chlapík co to tam má na starost (fakt borec co zvířatům perfektně rozumí - být víc takových prodavačů, to by bylo fajn...) se mě snažil nějakou dobu překecat k jejímu zakoupení... Marně. Nenechám si výhledově zmrzačit dítě, kocoury a ještěráky!
Kajmanka je velký nebezpečný predátor (perlička - po aligátorovi mississipském disponuje druhým nejsilnějším změřeným stiskem čelistí na planetě!), který patří do rukou jen zkušeným specializovaným chovatelům, kteří už před pořízením želvy vědí do čeho jdou.
Tím spíš je mi líto toho prtěte. Podle mého totiž špatně skončí. Buď si je koupí debílek podnikatel co chce zamachrovat (a až přeroste, vyhodí ji do řeky, kde ona i pár let přežije a nadělá fůru škody - ji samotnou není z čeho vinit, jen se chuděra snaží přežít jak jí instinkty velí), nebo ji za nějaký čas vrátí překupníkovi coby neprodejnou... a ten ji nejspíš v tichosti utratí :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:34 dan999
Mě tak jenom napadlo... Na burzách vídávám nabízené Kajmanky Dravé... Kolik lidí je chová :-D? Přijdou mi příliš veliké a opravdu dravé na to aby je měl někdo jako domácího mazlíčka. To bude asi vážně vyhradou "fajnšmékrů" že ? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 22:09 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Ty máš, co vím, trachemysky. Melanické jsou nejstarší, tam by Tvůj odhad seděl. Ale co ty mladší? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2012 10:20 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
čiže keď mám teraz 16 a korky niektoré staršie odo mňa :-D ja som tak počítal že by sa mohli dožiť ešte nejakých 10 rokov, ale keď počas roka narástli o pár cm, tak o tom pochybujem, nejak dostali chuť do života, hehe, inak dúfam že už na rok nájdem aj nejaké vajíčka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2012 00:39 Zoidik Re: fajfmen
tu želvu by chtěl právě on. Vzhledem k jeho věku si ji už moc asi neužije.... Ja bych volil jinou osádku toho akvárka... ale to je jendo. Finální rozhodnutí je na něm. Každopádně díky za veškeré informace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2012 00:33 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Zoidik
Délka života libovolné želvy = 50-100 a více let. O čem tam chceš s tátou mluvit? Tři až čtyři lidská pokolení, to je jediný život želvy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2012 00:19 Zoidik Re: fajfmen
začínáš mě děsit.... Onu tu želvu chce tatin do slepenýho akvárka stolitrovýho. Asi si s ním trochu popovídám hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2012 00:17 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Zoidik
No, mě ty naše trachemysky určitě přežijí... Pochová je až má tč. maličká dcerka, až jí vlasy začnou šedivět, její potomci dospějí a přivedou na svět svá vlastní mrňata... ;-)
Jinak pohoda, takové např. Trachemys scripta... (a jejich pár zatím evropskou unií nezakázaných poddruhů) jsou fakt super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 23:59 Zoidik Re: fajfmen
Tu komplikaci jsem myslel rozšiřováním výběru. Čím větší výběr, tím se hůře vybírá. No potěš košetě, že by mě želva přežila... Pořízení želvy bude asi běh na dlouhou trať co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2012 23:55 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Zoidik
Komplikovat jakože věkem? Pouze africké terekovité (např. Pelomedusa subrufa) se dožívají jen okolo patnácti let. Běžně distribuované trachemysky mezi čtyřiceti až padesáti lety (v atlasech udávaných dvacet let ber s rezervou - to jsou utýraná zvířata), a taková želva karolínská (dospělá se ti vejde do ruky) i dost přes kilo!
Když si domů doneseš želvu, počítej s tím, že tě nejspíš přežije. A až tvé děti zešediví a jejich dětem narostou fousy, teprv pak ty želvy zestárnou ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 23:29 Zoidik Re: fajfmen
Ta Clemmys guttata zní taky velikostně velmi zajímavě i když jejich věk 65-110let... no ale v zajetí asi ten věk bude kratší. Ještě vietnamské malé želvičky... Začínáš to docela komplikovat rozšiřováním výběru smich ale dík, je fajn vědět o více možnostech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 22:59 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Zoidik
Středoamerická Sterotherus odoratus (do 14-ti cm v karapaxu), Clemmys guttata (10 cm) z kanadsko amerického pomezí (hezká, ale velice nesnášenlivá i vůči příslušníkům vlastního druhu) a pod. Za boha si teď nevzpomenu rodový název těch prťavých (cca 10 cm karapax) vietnamských želviček se zubatým krunýřem - v ZOO Praha je ale mají. Některé druhy rodu Cuora také dorůstají dost pod dvacet cm ve svrchním krunýři....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 22:40 Zoidik Re: radoslav
Děkuji za reakce... v podstatě už vyřešeno tady rybicky.net/… X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 19:09 Muž radoslav [1] - Obojživelníci
urcite daka klapavka a nakolko su casto slabsi plavci ani tej vody tolko nebude treba napr.casto spominana klapavka pizmova len sa tazsie zhana ale kto sa nevzdava moze mat aj ju ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 18:12 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Zoidik
Jaká vodní želva? Nádherná je dost velká, té by to určitě nestačilo. Ale některé klapavky dorostou jen do cca 15cm. /nemám z praxe, pouze načteno/.
Podle mě je ale pro želvu minimum cca 200 litrů vody a víc + souš, aby mohla nějak slušně prožít život.. Samozřejmě přírodu jí to nenahradí.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2012 09:32 Zoidik – Vodní želva do 100l akvárka
Ahoj teraritsti. Chci se zeptat, zda by se dala pořídit nějaká vodní želva do 100litrového akvárka aby tam mohla být i v dospělosti a akvárko jí nebylo malé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 16:11 Muž radoslav [1] - Obojživelníci
ja som mal tiez na zaciatku palmičku ,ale z dovodu ze v chovoprodukte kde som korku kupoval mali iba akvarka len o cosi vacsie ako to s palmickou. Tak sa kocka musela chvilu uskromnit. Teraz mam uz celkom v poho objem a planujem aj male jazierko na dvore pre letne obdobie. Moje doterajsie skusenosti hovoria o tom ze ludia nieco chcu ale nevedia co bude potrebne aby im to vydrzalo. napr. jeden chalan od nas chcel chameleona ze ake je to zlate a blabla tak som mu poslal odkaz z atlasu a chamik ho velmi rychlo presiel :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 22:32 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Jiri_99
Přesně. Bohužel ale většina lidí nemyslí při koupi mrněte ve zveráči na to, že je želva vnímající živý tvor s vlastími potřebami, "názory" na správné prostředí, a navíc i hodně vyroste. Ono je jí fuk, jaké (a zda vůbec) je v terku 3D pozadí, kytičková výzdoba kolem atp. Ona se chová, pohybuje, krmí a vylučuje jen a pouze dle svých přirozených možností. Přesně jak Ty píšeš, nákupčí zvířátek (záměrně neříkám chovatelé) si obvykle prostě nezjistí ani to nejzákladnější - a když je to stále rostoucí a "něčeho" se co chvíli dožadující stvoření omrzí, vyhodí želvu do rybníka!
Vzhledem k obrovským počtům takto vypuštěných zvířat libovolně po Evropě (hlavně v Německu, Rakousku a Francii) je počet takových blbů vážně alarmující tone

Asi takovým lidem začnu přezdívat "palmičky" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 21:11 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
:-) U nás se má želva snad taky fajn. Staráme se o ni jak o malé dítě.. smich Potvora si na to tak zvykla, že když přijdeme domů, začne nás přivolávat "mocným" plácáním packy o hladinu. Vždy za ní přijdu, promluvím na ni pár slov příjemným tónem a je klidná. :-D
Už pro ni mám vymyslené nové želvárko. Bylo v plánu teď na jaře, ale nejspíš mi to trochu odsune momentální stavba terka pro gekončíky.
Mělo by mít 350l, z toho čistý objem cca 220 - 230l a samodomo filtr o objemu cca 100l s deseti komorama na filtrační matroš.. Už se na to moc těším a hlavně želvě, doufám bude tento prosto plnohodnotně stačit na kvalitní prožití života. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 21:02 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: fajfmen
Je to docela katastrofa. Ovšem neznalost neomlouvá.. Psát tady, proč si dotyčný, který si takové zvíře pořídí, nezjistí alespoň nejzákladnější informace o jeho chovu než si jej přinese domů, je asi naprosto ohraná písnička a tudíž zbytečné.. :-(

Kolikrát mě ale udiví, že to ten člověk nevidí. Přitom je do očí bijící, že dané zvíře nemá ani minimum prostoru.. Na netu jsem narazil na želvária, kde se želva a to doslova nemohla ani otočit. Je to přesně jak píšeš, hlavně že je uprostřed ostrůvku "krásná" plastiková palma.. tone
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 20:38 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
Mne stačí že v brožúrke vidím akvárko s 10 cm vody, aj keby mohlo byť minimálne do polovice plné, korka leží na dne a voda ju akurát zaleje :/ no neviem, ale je fakt že to je hrôza ako niektoré žijú. Moje sa majú celkom fajn, akurát to že v jazierku pre korky nemám filter.Filter mám akurát pri veľkom jazierku, kde niesú ryby takže je zbytočný. A korytnačkám by trebalo výkonnejší, ale financií moc nemám. Takže sa to rieši výmenou celej vody aspoň raz za 1-2 týždne, keďže v lete je málo vody aj v studni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2012 20:22 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Jiri_99
Tak to vítej v mojí každodenní noční můře. Od doby co jsme se ujali Emily (a po ní dalších) a já se o želvy začal okamžitě zajímat, zjistil jsem, že tak žije (či živoří) nejméně 90% z nich!
Ne že by moderní literaturou udávané základní parametry nádrže byly svatý grál, to ne, spíš jsou vycucané z palce a fůra želv je při dobrém zázemí a krmení naprosto spokojená a zdravá i na mnohem menším prostoru (obvyklé v chovech jedné želvy u dnešních čtyřicátníků, kterým jako prckům za bolševika koupili mládě rodiče, tito se zvířetem vyrůstali a naučili se mu intuitivně rozumnět, jenže literatura o nich prakticky nebyla a tak jim to udělali jen tak nějak odhadem - a protože to dlouhodobě klape, něco nové si o nich zjišťovat na net apod. nepůjdou), co ale dneska vídám u mlaďasů kteří mají perfektní informace přímo pod nosem, stačí jen na GOOGLE párkrát zaklikat, to je obvykle katastrofa. Osteodystrofie, avitaminózy, hypervitaminózy... Hlavně že je uprostřed ostrůvku plastiková palma a na dně nádrže model antické zříceniny a potápěč... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2012 18:00 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Katri102
:-) Tak ještě že to byl překlep... Vždy se zhrozím, když slyším nebo se dočtu, že někdo má želvu v akváriu nevhodném i pro křečka.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 10:29 Katri102 Re: Jiri_99
omlouvám se za překlep stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2012 20:55 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: . : Hunter : .
Tak o ubytování už má postaráno, vezme si ji kolega z práce a můj dobrý kamarád (např. gekončíci naší maličké jsou z jeho odchovů). Jak jsem se mu o problému tohoto zvířátka zmínil, tak ukecal manželku :-D a už shání vhodné akva :-) .
Než pro ni vytvoří zázemí, bude Bella u mě, v terku tč. zimujícího Ferdy. Samozřejmě ji nafotím a snímky nahraji na svou prezentaci.

Dokonce mě v tom kontextu napadlo vytvářet profily jedné každé odrostlé želvy, co kdy u mě nalezla přechodné útočiště - to aby lidé viděli, kolik až zvířátek bývá obětmi nezodpovědných zbrklých nákupů mláďat bez uvážení jejich velikosti a potřeb v dospělosti... Tohle konkrétně je sice úplně jiný případ, někdy je i fakt poctivý chovatel okolnostmi donucen dát zvířátko pryč, i tak by ale měla být všem nadšencům (domnívám se) vštěpována už od začátku zodpovědnost za každého pořízeného tvora po zbytek jeho života. Viditelný jmenovitý seznam "těch nechtěných" by tomu snad mohl (trošičku) napomoci... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 19:57 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: Jiri_99
no já to nevím :-) já v to doufám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 19:47 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Verčák
palec
Tak to už je lepší.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 19:18 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: Jiri_99
možná že Katri chtěla napsat 250 l ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:13 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: fajfmen
Kdybych už toho doma neměl tolik, hned bych ji bral.. Snad až budu mít vlastní domek.. :-D
Škoda.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:10 Muž Jiri_99 [25] - JeštěřiRe: Katri102
Ježiš, úplně mě objela husina.. Není 25l na želvu trošku málo?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:07 Katri102 Re: invalida
Já s chovem želviček (želv) moc nemám ale mám kámošku která želvy chová, Mají je asi v.. 25l aqva :) pozádí mají vyrobené...Musíš si to všechno prostudovat V knihách..:) jinak na googlu :) Nevím zkus třeba pohledat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 17:25 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: fajfmen
keby to bol samec, :-D inak pridaj nejakú jej fotku. Ale prakticky som preplnený aj ja :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 23:52 Muž Felix [754] - Ještěři
Přátelé, nemáte někdo zájem o cca čtyř - pětiletou samičku Trachemys scripta elegans? Kamarádka ji musí dát z rodinných důvodů pryč, já mám doma (z útulků) přeželvováno a tak ji sem dávám do frcu. Zadarmo, leč jen do dobrých rukou (přes inzerci webu to nemá smysl, skoro nikdo tam totiž nechodí ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 00:18 Muž Felix [754] - Ještěři
... taky může jít o infekci z kontaminované vody (i napohled křišťálově čistá může být doslova zaplavena choroboplodnými zárodky), nebo např. prosté nachlazení...
Sleduj ten problém a průběžně popiš i zdánlivé triviality, mnoho nemocí želv má podobné symptomy. Nejlíp ale bude, když vyhledáš veterináře zaměřeného na plazy. Přes GOOGLE se dá pár odkazů na takové kliniky dohledat (pracně a zdlouhavě, trpělivost se ale vyplatí ;-) ) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 23:46 Muž Felix [754] - Ještěři
Typuju zánět Harderovy žlázy vyplívající z chronického nedostatku některých vitaminů. Bohužel už musím jít od compu, výhledově Ti ale napíšu potřebné. Rozhodně ale najeď na celé rybky (vnitřní orgány apod.) a zelené krmení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 19:19 Leli – ...
Díky velice :) jeste mám jednu otázku, jedna želva má stále zavřené oči skoro vubec neplave jenom se sluní...to asi není moc normální ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 21:24 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Leli
Můj základní recept - drobné mražené rybky (grundle/ančovičky), slávky jedlé a krevety. To vše koupíš v Kauflandu za cca 80 Kč na jedno každé 750 g balení (třem dospělým a dvěma mladým trachemyskám to vydrží na měsíc a kousek). K tomu akvarijní šneci (např. kružníci), hmyz, sušené krevetky ze zverimexu (kvůli chytinu), přídavky nalámané bílé školní křídy (vápník - složení stejné jako u zverimexových přípravků typu "Želvík", cena ale nesrovnatelně nižší) a zmíněná listová zelenina (ve vegetační sezóně pak nejlíp pampelišková lupena, listy jestřábníku, jitrocele, sedmikrásek, hluchavek apod.). Velice vhodné jsou akvarijní rostlinky :-)
Dobré je krmit želvy masitou (hlavně hmyzí a šnečí) stravou ob den, přístup k zelenému by měly mít neustále. Celé rybky jsou vynikající pro želvičky v růstu (kostičky, orgány, maso, tuk, kůže, šupiny ad. dohromady tvoří perfektní krmnou směs) anebo hodně aktivní dospělé. Solitérně chovaná dospělá želva po nich ale obvykle také časem ztloustne... ;-)

Pro od narození kvalitně opečovávanou želvu r. Trachemys je naprosto nutričně nejlepším hmyz mixovaný se šneky (ne z přírody, ti bývají mezihostiteli nebezpečných parazitů!) a tak dvakrát týdně i malá rybka. Celá. Rozhodně ne čisté rybí maso, to má velice nízký nutriční význam.
A čím je želva větší, tím víc potřebuje i to zelené :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.10.2012 21:13 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
Tome, ledový salát bych úplně vynechal, má špatný poměr fosforu a vápníku. Obyčejný hlávkový je lepší, poněkud dražší kadeřavý římský ale vede ;-)
S hovězím se taky musí opatrně, želvám sice chutná a dobře je tráví, potíž je ale s jejich sklony k obezitě vs. vysoké výživné hodnotě tohoto masa. Jinak ale trefně napsáno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 20:10 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Leli
Leli napsal: Krmím granulema +nějaká ta malá havěť

Tak ty granule vyhoď a nabízej jim pokrájené hovězí syrové maso, srdce, játra, ledviny, čínské zelí, ledový salát, červíky, cvrčky,... - to je jejich přirozená potrava, na kterou půjdou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 20:02 Leli
Dobrý den chtěla sem se zeptat pořídila sem si 2 malé vodní želvy, mám je týden doma a vubec nežerou.. Mám zkušenosti s velkýma ale ne s těma prckama....na co je tak nejlíp nalákat ? Krmím granulema +nějaká ta malá havěť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2012 23:17 Muž Felix [754] - Ještěři
Perlička - před pár dny jsem v jednom zverimexu kouknul do terárka s malými trachemyskami (dvě troosti a dvě scripty) a nevěřil svým očím - jedna malá T. s. s. měla ještě vaječný zub! coze
Kdo si tohle zvířátko koupí dostatečně brzy a bude vědět jak se o ně správně postarat, může počítat s tím, že ho želvuša nejspíš i přežije potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 22:46 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: štuprt
Zadej do vyhledavače Google (stránky pouze česky) Sternotherus odoratus a určitě Ti to něco kloudného vyhodí ;-). Mezi všemi těmi odkazy úplně k ničemu :-D (chce to jen mít trpělivost a proklikat se na to pravé)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 21:30 Vája – odkaz
www.euzelva.cz/
Tady najdete úplně vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 18:43 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: radoslav
tak tam hej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 07:15 Muž radoslav [1] - Obojživelníci
daju sa zohnat u jedneho tipka na sk bazosi palec treba len pobehat inzeraty a najst ho ja som to tam videl maximalne 3 tyzdne dozadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 16:26 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: štuprt
Ako co ja viem tak taky chov tu nema asi nikto, neviem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 18:59 Muž štuprt [0] - Ještěři
a kdo z vás jí chová od koho bych mohl sehnat mladě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2012 18:12 Muž Hunter [100] - ŽelvyRe: štuprt
napriklad klopavka pizmova
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2012 16:24 Muž štuprt [0] - Ještěři
zdravím mám otázku jaký druh vodních želv se dorusta maximálně 10cm? dík za odpoved ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 17:11 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Vendaasek
zkus se pozeptat zde v "želví diskuzi" ;-) :

www.euzelva.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Želvy • Zobrazeno 2511x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/184-porizeni-zelvy?od=51