Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Pořízení želvy

 

NápovědaFórum » Želvy  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Pořízení želvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 21:31 Žena Utahraptor [4] - Želvy – Re: invalida
No, aby se vám ta želva neztratila... ony ty mršky umí pěkně zdrhat :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 21:04 invalida – jo jasan
No taky dostane volno na vesnici bude placu dost....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 19:06 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Utahraptor
To naše se koupe ráda, na léto má velký venkovní výběh z bazénkem a v něm je vlezlá 50% času co stráví venku. Ve vodě se napije, pak vykálí a je jí fajn. Jinak doma nám přes den většinou běhá po bytě ( ostatně jako většina zvířat ) aby netrpěli ve stísněných prostorách terárií :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 12:30 Žena Utahraptor [4] - Želvy
No já se snažím želvu minimálně stresovat přenášením do vany. Ji nechávám žít po svém a jen jí sypu jídlo :) Ta mrcha vždycky zbystří jak vidí mě otvírat ledničku, a pak že jsou hloupé :))



Pro invalidu: Dejte si dohromady požadavky, co asi tak od želvy očekáváte a co jí můžete poskytnout :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 10:52 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Utahraptor
To já si zas kukuřičnou drť nemůžu vynachválit, želva mi ji nežere ( asi nemá hlad ) a ani se mi nezdá, že by nějak výrazně zapáchala, ale to je si tím, že želvu týdně koupu a potřebu mi udělá do vody v teráriu vyjímečně a když ihned to odklidím a je po problému - pod kukuřičnou drtí mám ještě slabounkou vrstvu písku na pohlcení příp. čůrání.
Spíš jsem měl problémy s lignocelem - po vyschnutí ( zejména v okolí výhřevné žárovky ) se změnil v prach a jak želva rejdila po terárku, tak jej dost vířila a měla toho plné oči, takže jsem od něj úplně opustil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 08:49 invalida – Re: Pogona
No jsem teda rád za rady...u rybiček sou docela vědátoři ano já to zkusím dát do kupy a něco pořídím..želvu chci pro sebe i děti :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 07:36 Žena Utahraptor [4] - Želvy – Re: invalida
Další praktické úskalí chovu je zimování. Pro želvy je zimování potřeba, v přírodě celou zimu prospí. Jenže zimovat doma v lednici nejde, není tam vhodné klima (teplota, otvírání lednice, svícení), pokud nemáte místo kde máte stabilní teplotu pod nulou a kde nebude želva zimovat, je lepší nezimovat. Každopádně, o zimování želv toho na netu najdete taky spoustu.

Jinak mě teď nenapadá, co napsat ještě, možná by bylo lepší kdybyste dal nějaké konkrétní dotazy, co potřebujete vědět atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 07:34 Žena Utahraptor [4] - Želvy – Re: invalida
Koukám, že už jste zabrousil i sem :)) Ta želva bude pro děti nebo pro vás? :)

Pro začátečníka je nejlepší Testudo hermanni, tedy želva zelenavá. Je snadno dostupná, ačkoliv spadá pod CITES a myslím, že se její vlastnictví musí stále registrovat (od 1.1. se měnila vyhláška, tak si nejsem jistá). Faktem je, že v ČR ji chovatelé pravidelně a hojně odchovávají :)
V dospělosti dorůstá 10 - 20 cm, je to dostatečně malé? Menší druhy jsou obtížně sehnatelené a nevhodné pro začínající chovatele.

Další bod je ubytování. Na doma se doporučuje buď terárium nebo tzv. želví stůl (kdybyste chtěl trochu kutit :)). Prakticky jde o to, že želva potřebuje spoustu prostoru, pokud jí nemůžete přes léto poskytnout dostatečný výběh na zahradě (musí být zabezpečený, podrobněji rozeberu na požádání :)), tak by rozměry terária pro dospělou želvu měly být délka 5x velikost krunýře v dospělosti, šířka aspoň trojnásobek. Tzn. pro jednu dospělou hermanku počítejte plochu alespoň 100x60 cm. Výška terária stačí 30 cm.
Z vybavení je důležitá miska s vodou - měla by být dost velká, aby tam želva vlezla celá, ale nesmí být tak hluboká, aby se želva neutopila, suchozemky neumí plavat :) Zvláště mláďata potřebují vlhkost pro správný růst krunýře.
Někdo používá i plochou misku nebo kámen na krmení, ale když jí to prostě pohodíte na substrát, tak si s tím taky poradí :)
Substrát (alias podestýlka) je důležitá. Neměla by být prašná a z materiálů nebezpečných při polknutí (jako je lignocel). Já mám osvědčenou směs písku a rašeliny, ale musí se to navlhčovat, jinak to dost práší. Další možnosti jsou obyčejná hlína (ze zahrádky, ale je dobré ji přepéct v troubě, aby se zlikvidovali chroboplodné zárodky), někdo používá vlhčené hobliny. Nedoporučuji kukuřičnou drť, hladová želva má tendence to žrát a počůrané to smrdí :) Substrátu je potřeba větší vrstva, želvy rády hrabou (ve venkovním výběhu to může být problém).
Na co nesmíte zapomenout je vyhřívání. Želvy se v přírodě rády a hojně sluní, ideální je žárovka v květináči plus UVB zářivka. Pod žárovku je dobré dát nějaký kámen.

Co se týče krmení, ideální jsou pampelišky, traviny, zvláště, pokdu je želva sama spásá. Doma krmím hlavně čínským zelím, přidávám mrkev, rajčata, kousek vařeného vajíčka, granule pro suchozemské želvy.... potravní spektrum je široké, to si určitě načtete, co krmit.



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:49 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: invalida
Jaké praktické zkušenosti myslíš, vše co se píše na těch stránkách je z praxe a lze se tím řídit, nic víc, nic míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 20:41 invalida – další info
Moc jsem toho přečet ale všechno je stále dokola....nějaký praktický zkušenosti nemáte?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 22:06 invalida – Re: Pogona
dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:54 R Muž Pogona [762] - Ještěři
a můžeš studovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:54 R Muž Pogona [762] - Ještěři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:50 R Muž Pogona [762] - Ještěři
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:35 invalida – Re: Pogona
suchozemskou malou nepotřebuju nic extra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 20:58 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Vodní ? Suchozemské? - jakou máš představu o její velikosti v dospělosti ? ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 18:09 invalida – pořízení želvy
Prosím o praktické rady na pořízení želvy a i něco o vybavení...Nějak toho moc nemůžu najít..děkuji i za odkazy....Václav

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... 3 ...... [4]

Zpět na obsah sekce Želvy • Zobrazeno 2511x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/184-porizeni-zelvy?od=151