Mno, to s tím hmyzem (a dalšími bezobratlými) spadá do raných prvohor a pravděpodobně za to může tehdejší vyšší přirozená radioaktivita okolí a kdoví co ještě. Údajně např. prvohorní sklípkani dosahovali až 60 cm (!) vzrůstu (patrně počítáno v rozpětí), permo/karbonské vážky o rozpětí křídel okolo 75 cm jsou pak známy už dobrých 100 let.
U dinosaurů (o mnoho desítek milionů let později) to už ovšem bylo spíš věcí jejich fyziologické "nadřazenosti" spojené s dalekosáhle větší adaptabilitou vůči životnímu prostředí, od tropů, až po arktické podnebí. My savci (a přitom jsme tu skoro stejně dlouho jako oni, nehledě na to že naši předkové - leckdy gigantičtí savcovití plazi byli na planetě dominantní už na sklonku prvohor a v počátku triasu, než náhle odkudsi vylezli hbytí prckové typu Coelophysis a "pány souše" nevyšťouchli na 150 milionů let do pozice rejskovitých škvrňat běhajících kolem jenom v noci, kdy si většina z nich dávala šlofíka - a během "pouhých" 10-ti milionů let se vyvinuli v mj. i nejgigantičtější formy tvorů, jací kdy po povrchu Země chodili), jen neuměle kopírujeme dinosauří vzory. Když srovnáš libovolného ceratopsida (triceratopse, styracosaury aj.) s nosorožcem, brachiosaura s žirafou anebo jiné, jim příbuzné sauropody (např. rod apatosaurus, dříve brontosaurus) se slony... anebo třeba současného orla s netopýrem (ano, je to tak, dinosauři jsou dodnes v rámci druhové diverzity dominantní formou teplokrevných živočichů
), tak to ten dinosaurus pokaždé vyhrál na celé čáře
. V jistém smyslu dokonce i inteligenčně. Zástupce krkavcovitých (recentních dinosaurů) loskuták posvátný z Indie, má údajně IQ srovnatelné se šimpanzem. A to je jeho mozek jen velikosti hrášku! Jak to myslelo např. šestimetrovému stegosaurovi (mozek rozměrů vlašského ořechu) je otázkou. Tak velký mozek má např. prokazatelně inteligentní kočka, onen dinosaurus si jen k němu, jako bonus proti dravcům, pořídil navíc i obrovité tělo (savec plejtvák obrovský má zas mozkovnu o rozměrech, že by si tam parta horolezců mohla uskladnit stan i s veškerým vybavením, a přesto nelze říct, že by byl chytřejší než oni, tzn. velikost makovice není rozhodujícím faktorem)
Ale to už je jen spousta spekulací typu "co kdyby"
Ve svrchnokřídovém období (kdy po Severní Americe dusali obrovití theropodi typu Tyranosaurus rex) byly obecné podmínky na planetě zhrube stejné, jako dnes (akorát bez toho průmyslového znečištění)