Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Není králík jako králík

 

Články » Není králík jako králík 

Všichni, kdo mají zájem se dozvědět něco zajímavého o králících, nechť si přečtou tento článek. Doufejme, že se vám bude líbit a dozvíte se něco nového, pokud ne, můžeme spolu probrat něco složitějšího nebo se o něčem takovém mohu zmínit v jiném článku :D

V tomto článku bych totiž ráda probrala něco o králících, strukturu srsti králíků a naše národní plemena, tak tedy začneme.

Něco málo o králíkovi

1. Králík není hlodavec, věděli jste to?

Králík patří pod samostatnou skupinu - pod zajícovce. Liší se od nich především v lehčí struktuře lebky a navíc, všimli jste si někdy, že by hlodavci měli chlupatá chodidla? To je asi největší vnější rozdíl. Vnitřně se ale liší ještě víc, mají dvojitou dělohu - tzn. když dáte ramlici k samci a za týden je k sobě dáte znova, riskujete tak život samice, protože se jí 1. vrh narodí a 2. vrh se jí může narodit o týden déle - tzn. že když se jedná o velké plemeno, tak porodí třeba 20 mláďat, a to rozhodně nemůže zvládnout.

2. Králík má všestranné využití

Pěstuje se na maso, využívá se pro sport jménem králičí HOP - podobný psímu agility, chová se jako domácí mazlíček a hlavně na výstavy.

3. Králík není žádné hloupoučké zvíře

Je velmi učenlivý, dovede se naučit na záchod a když jej máte doma, můžete ho nechat volně pobíhat po bytě, aniž by se vám vyčůral někde mimo - pokud mu věnujete dostatek času a trpělivosti. Dá se naučit i na kšíry.

4. Králíkovi stačí ke spáření pouhé 2 sekundy

Proto nikdy nenechávejte dva pohlavně odlišné jedince spolu, leda když je to účel kvůli mláďatům. Pokud máte doma kříženého miláčka, prosím vás, abyste jej zbytečně nemnožili dál - křížení králíci v sobě mohou mít spoustu genetických vad a přispějete tak na zverimexy a útulky. Už takhle máme na světě nechtěných kříženců dost a nejde jenom o králíky.

5. Když se králík vyjadřuje

Pokud Váš králík dupe, znamená to, že se mu něco nelíbí. Pokud o vás tře bradu, znamená to, že si vás oblíbil. Pokud panáčkuje, je to výrazem zvědavosti. Když nesmyslně hopsá a pobíhá rychle sem a tam, mění směr, až to vypadá, že narazí - známená to, že má radost. Pokud kouše, vrčí a škrábe, tak je buď teritoriální nebo se bojí - v posledním případě se jedná o březí samici, která nechce, aby jí někdo rušil nebo ublížil.

6. Králík má velmi citlivé zažívání

Proto se vyvarujte nadýmající zelenině jako je např. zelí, králíci často bývají na rozdíl od morčat i velmi vybíraví a nesmí papriku, jelikož v ní je obsažen pro ně jedovatý solanin a to by mohlo způsobit značné problémy. Proto je chovatelé často krmí jen granulemi a vodou, aby se něčeho takového vyvarovali. Ovšem pokud znáte to, co jíst může a nesmí a v jaké míře, není to problém.

 

Stavba srsti králíka: srst králíka se skládá ze 2 typů chlupů

1. Vlníky neboli podsada

Jsou velmi husté chomáčky srsti jemné jako vata, vyskytují se těsně nad kůží zvířete. Mají za úkol chránit králíka před chladem, proto nemůžeme králíka v polovině zimy vystrčit ven, jelikož pokud bydlí v domě, je o vlníky značně ochuzen - resp. mu vypadají, protože je nepotřebuje a bylo by mu horko.

2. Pesíky

Pesíky jsou délší a hrubší chlupy, které sahají až nad podsadu. Mají zřejmě za úkol králíka chránit před nachladnutím v případě deště a namočení, protože vlníky dobře sají a pokud by se namočily, králík by podchladl a uhynul. Určitě mají ale i více funkcí. Bydlí-li králík doma, jeho srst se skládá z velké části z pesíků spíše než z vlníků a tak není tolik hustá. Tady je odpověď na to, proč je pro výstavní králíky lepší, aby bydleli venku, je to kvůli kvalitě jejich srsti.

V dnešní době dělíme plemena podle 2 základních délek srsti na:

1. Krátkosrstá

Klasická >>>>  1. normální struktura, 2. saténová strukturaF

Klasická krátká srst s normální strukturou má podle daného plemene délku od 1,8 po asi 3,5cm, je jemná, hustá a přilehlá, mírně lesklá.

Př: Velká plemena: BO (Belgický obr) - vpravo, zdroj: www.kralik.plivnik.cz

Střední plemena: Vb (Vídeňský bílý)

Malá plemena: MaB (Malý beran)

Zakrslá plemena: Hem (Hermelín modrooký)

F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hermelín modrooký, zdroj: http://www.kralik.plivnik.cz/

 

Klasická krátká srst se saténovou strukturou je stejná jako normální krátká srst až na to, že je velmi lesklá a tak působí velmi krásně a neobvykle.

Př: Střední plemena:  Sam (Saténový modrý)

Malá plemena: SaSi (Saténový siamský)

Zakrslá plemena: ZSaMSčerv (Zakrslý saténový meklenburský strakáč červený)

F

Kolekce 4 saténových, zleva: Saténový durynský, saténový bílý hnědooký, saténový červený a konečně saténový modrý

Fotografie pochází od posuzovatele králíků Vlastimila Šimka, zdroj: http://www.ifauna.cz/clanek/kralici/nova-plemena-kraliku-v-soucasnosti/6015/

 

Rexí  >>>> 1. normální struktura, 2. saténová struktura

Rexí krátká srst s normální strukturou má délku dle rexího plemene od 1,4 po 2,1cm, je velmi krátká, naježená a na dotek plyšová a jemná.

Př: Střední plemena: ČiRex (Činčilový rex)

Malá plemena: KuhRex (Kuní hnědý rex)

Zakrslá plemena: ZTmRex (Zakrslý tříslový modrý rex)

F F F

Zleva: ČiRex, KuhRex a ZTčRex, zdroj rex klub ČR: http://www.rexklub.websnadno.cz/Fotogalerie.html

Rexí krátká srst se saténovou strukturou je stejná jako rexí krátká srst až na to, že je velmi lesklá a tak působí velmi neobvykle, zvláště v tomto případě. Mám ale dojem, že u nás nejsou rexi se saténovou srstí oficiálně uznaní, takže jako příklad uvedu pouze ZBSaRex (Zakrslý beran saténový rex).

F

ZBSaRex zřejmě japonské kresby chovatelky R. Jahodové, zdroj: http://www.zakrkralik.estranky.cz/fotoalbum/satenacci/dsci0065.jpg.html

 

2. Dlouhosrstá

Klasická >>>>  1. normální struktura, 2. saténová struktura

Vezmu to od oficiálně uznaných plemen v ČR, takže do toho nezahrnu králíky teddy.

Klasická dlouhá srst s normální strukturou má podle daného plemene délku od 3,5 po 6cm, je hustá s více pesíky a jemná.

Př. Střední plemena: A (Angora) a Li (Liščí)

Zakrslá plemena: ZLi (Zakrslý liščí)

F

Abčo - Angora bílá červenooká

Fotografie pochází od posuzovatele králíků Vlastimila Šimka, zdroj: http://www.ifauna.cz/clanek/kralici/nova-plemena-kraliku-v-soucasnosti/6015/

Klasická dlouhá srst se saténovou strukturou je stejná jako normální krátká srst až na to, že je velmi lesklá a tak působí velmi krásně a neobvykle, pokud vím, tak se vyskytuje pouze u plemene angory, jedná se totiž teprve o počáteční novošlechtění.

Př. Střední plemena: ASačerv (Angora saténová červená), na obrázku dole

F

Fotografie pochází od posuzovatele králíků Vlastimila Šimka, zdroj: http://www.ifauna.cz/clanek/kralici/nova-plemena-kraliku-v-soucasnosti/6015/

 

ČESKÁ NEBOLI NAŠE NÁRODNÍ PLEMENA KRÁLÍKŮ

1. Český strkáč

F

v dnešní době máme uznáno 11 barevných rázů tohoto krásného, v ČR hojného plemene. Mezi nejhojnější patří ČSč, tedy český strakáč černý a mezi nejvzácnější patří ČSČi a ČSmž. Plemeno český strakáč už se dostalo i do "rexovité podoby", avšak jen některé barevné rázy. Osobně jsem zatím viděla pouze ČSč, ČSžel, ČSdiv, ČSčž a vzácného ČSČi. V rexí podobě jsem mohla vidět pouze ČSčžRexe.

Český strakáč má bílý základ a barevnou kresbu, jež se dělí na:

kresbu hlavy (skráňové skvrny, oční kroužek, motýlek a uši)

kresbu těla (úhoř a boční kresba)

Zdroj obrázku: www.kralik.plivnik.cz

 

 

1. Český strakáč černý (ČSč)                                    2. Český strakáč činčilový (ČSČi)

F F

3. Český strakáč železitý (ČSžel)                              4. Český strakáč divoce zbarvený (ČSdiv)

F F

5. Český strakáč modrožlutý (ČSmž)                         6. Český strakáč žlutý (ČSž) z webu Vlastimila Šimka

zdroje: 1.www.zocschsazava.unas.cz  2.http://kralikvlastik.webnode.cz/album/foto-k-vystave18/m-p1013019-jpg/

F F

7. Český strakáč madagaskarový (ČSmad)                8. Český strakáč želvovinový (ČSželv)

obě fotografie mají stejný zdroj: www.cestistrakaci.estranky.cz

F F

9. Český strakáč havanovitý (ČShav)                        10.Český strakáč modrý (ČSm)

obě fotografie mají stejný zdroj: www.zocschbrtnice.estranky.cz

F F

11. Český strakáč černožlutý (ČSčž)                          Český strakáč černožlutý rex (ČSčžRex)

F F

 

2. Moravský bílý hnědooký

Podle mě patří mezi jedno z našich dalších velmi unikátních národních plemen. Jak už název plemene napovídá, je bílý a má hnědé oči - což se normálně nevidí, protože bílý králík má nejčastěji oči červené, v dalším případě modré a o téhle "další verzi" už normálně ví jen málokdo. Takže určitě stojí za to ho někdy vidět.

Mbh

F

 

3. Český černopesíkatý

Český černopesíkatý králík vypadá doslova jako kdybyste Mbh vyváleli v popelu. Je to další zvláštní plemeno, které je bílé a vyznačuje se černými konečky pesíků, což mu dává takový unikátní "špinavý vzhled". V ČR je také dost oblíbeným chovaným plemenem.

Ččp

F

 

 

4. Moravský modrý

Co jen říci k tomuto plemeni? Asi to, že je naším největším a jediným národním plemenem, které se řadí pod velká plemena. Kdysi byl nazýván moravským obrem (MO). Komise ho však obrem neuznala, protože má nižší hmotnost než ostatní obři a tak se nechal přejmenovat na moravského modrého (Mm). V ČR je dost často chován jako masný kříženec (např matka BO a otec Mm = mláďata jsou chovní kříženci na maso) ale i jako výstavní jedinec.

F

 

 

5. Český albín

Je zkrátka normální, veliký albín. Kdo nerozumí pojmu albín (myslím si ale, že tento pojem všichni znají), jedná se o jakékoliv zvíře, které místo, aby mělo normální barvu, tak je celé bílé bez vzoru (vyjma tygrů a některých kočkovitých šelem) a má zářivě červené oči. Pokud někde narazíte na zvíře, které je celé bílé nebo krémové a má oči modré, nejedná se o albína ale o leucína.

zdroj: www.katalog.estranky.cz

ČA

F

 

6. Český luštič

Český luštič bylo odpradávna velmi zvláštní plemeno. Má v sobě totiž zvláštní recesivní gen a tak, pokud má chovatel dojem, že jeho králíci nejsou čistokrevní - zkříží jednoho svého jedince s luštičem a zjistí, jestli to tak je nebo ne. Německy se nazývá separrator a v Anglii a Holandsku byl znám pod českým názvem.

Zdroj: www.biolib.cz

ČL

F

 

7. Zakrslý český luštič

Je prostě jen zakrslá forma českého luštiče, abychom nemuseli zakrslé králíky křížit s velkým luštičem. :D

Zdroj: www.kralici.cz

ZČL

F

8. Český červený

Je krásným českým plemenem. Jeho sytá a krásně zbarvená srst na výstavách vyvolává opravdový obdiv, jedná-li se navíc o dobře obodovaného jedince. Působí ohnivě červeným dojmem a má hnědé oči, opravdu velmi krásné plemeno.

Zdroj: www.evcaburian.com

Čč

 

 

Tak je tu konec článku, doufejme, že se Vám líbil a ponesete si z něj nějaké novinky. :)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 6x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 07.04.2012 Upraveno: 15.04.2012 Přečteno: 181x

Schválili: Rexik **** 16.11.13 • Rex **** 16.11.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Savci
02.07.2012*****Jak odchovat? Aneb pár otázek a odpovědí kolem březosti králíků,..137x
19.05.2012*****Něco málo o hototských králících61x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 21 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[21] EffyMerillis® 04.10.2016
Nebránila bych se popsat i to, že má králík rozdílnou potřebu krmení na rozdíl od hlodavců - nonstop seno, žádné obiloviny a směsi pro hlodavce (morčata, křečky), žádné pečivo, které nejen že zuby nebrousí, ale ještě může uškodit zažívání. Tak nějak bych to tam pojala jinak. :)

[20] fajfmen® 24.11.2012
Fajfmen/Sewer, snadno se to pro podobnost poplete :))

[19] Vini® 12.05.2012
zelvik: moc děkuji
Sewer: promiň, já omylem napsala přezdívku - Fajfmena a myslela jsem tebe :D

[18] zelvik58® 07.05.2012
Krásný článeček,moc pěkné.

[17] Hunter® 28.04.2012
Hmm, matku a dceru mám spolu a samčeka osobitne, ono občs ich púšťam spolu, ale tá dcéra :D sa bije s tým samčekom, no a jej mama ma panický strach keď sa jej niekto chytá prdelky :) ale ako on je celkom ústupčivý ...

[16] Vini® 27.04.2012
Jo a myslím si, že morče je velmi pohodové, komunikativní a hlavně přizpůsobivé. Ale stejně bych řekla že ideální jsou tak 2 samičky pohromadě, morčata si strašně ráda povídají když mají tu možnost. Vždy jsem ráda sledovala když jsem vpustila 2 samičky do výběhu a ony povídaly, žraly trávu a mručely zároveň :D

[15] Vini® 27.04.2012
:)) Díky, no jedno umřelo neznámo proč, asi kvůli střevním problémům no a to druhé to byla moje vina ale moc se mi o tom nechce mluvit :// Jináč co já jsem měla morče z fleku tehdy v roce 2004 ještě za pouhých 40kč, byla to rozetová trikolor samička - celkem se jí narodilo 20 mláďat (počítáno ze všech vrhů) a dožila se u mne věku 6-ti let, což je u morčete si myslím dobrý věk. Najisto vím, že umřela na stáří, že nebyla nemocná :) Ale měla jsem z toho hrozné trauma...

[14] Hunter® 26.04.2012
No tak tu.kresbu vydno normalne :D inak prajem vela uspechov, inak akoto ze ti pri prvom dva umreli ? Moja samicka mala teraz dva roky v marci a este nemala mlade, ani ju nedam pripustit, mam aj dva a polrocnu morcinu z mojho odchovu co este nemala mlade. Inak nechapem ludi co si kupia morca a za tyzden im pojde, normalne mam k takym ludom odpor. Ja som si z fleku kupil morca a zije u mna uz treti rok bez problemov :)

[13] Vini® 25.04.2012
No ono je to vcelku jednoduché, holanďané mají vlohu pro plášťovou kresbu (holandský, meklenburský strakáč,..) a angličané zase mají vlohu pro skvrnitost (český strakáč, anglický strakáč, německý obrovitý,...) Hototský je v tomhle unikátní, protože právě on je kombinací obou těchto strakatostí. :) jj, už to chápu - no co jsem měla první odchov tak mi ze 4 přežili 2 :( Ale od té doby mi přežilo vše krom jednoho neúsopěchu (zmrznutí) Ale jinak je vše ok, teĎ mám březí 3 samičky naráz tak to bude snad bez problému :)

[12] Hunter® 25.04.2012
Tak holanďáka určite spoznám :D ale máš pravdu, genetika ma moc nezaujíma :D a to čo fajfmen popisoval, keď sú nepriaznivé podmienky tak gravidná samica absorbuje naspäť tie zárodky, ako keď nieje možnosť ich vychovať, pri domácich by sa to diať nemalo keďže počítam s tým že majú dosť žrádla. Jeden profesor mi hovoril že samici ktorá mala mladé nedal vodu a ona ich pozabíjala, ... čistý idiot, vyhovoril sa nato že to bol jeho prvý odchov, ja keď som odchovával tak mi prežili všetky, a to som bol lajk :D a žije doteraz

[11] Vini® 24.04.2012
Hunter: a co treba takove genotypy? :D sice znam navzpamet jen dva ale treba genetika strakatych plemen kraliku mi docela jde - treba takovy rozdil mezi anglickou a holandskou strakatosti? :D fajfmen: vysvetli mi tento jev, nechapu oc jde :D

[10] fajfmen® 23.04.2012
Ještě mě napadá - ramlice divokých králíků v nepříznivých podmínkách běžně reabsorbují už vyvíjející se zárodky zpátky do těla. Zaznamenal někdo totéž v posledních cca dvaceti letech i u samic domácích králíků?

[9] Hunter® 23.04.2012
Hmm, super, síce pre mňa nič nové ale tak pre Pogonu :D :D

[8] Vini® 23.04.2012
Jejda, to byl omyl - opravim to, diky za upozorneni :)

[7] Verčák® 22.04.2012
"Pěstuje se na maso, využívá se pro sport jménem králičí HOP - podobný psímu agility, chová se jako domácí mazlíček a hlavně na výstavy." a já si doteď myslela že zvířata se chovají a rostliny pěstují ;-) neber to jako kritiku ale jako pokus o vtipnou poznámky, a pokud se králíci opravdu pěstují a né chovají tak to můžeš brát jako mojí nevědomost ;-) Jinak to máš moc pěkné ;-)

[6] fajfmen® 19.04.2012
Super článek, fotky a tak vůbec. Paráda. Jen bych ještě doplnil jeden další rozlišovací znak od hlodavců - totiž druhý pár zakrslých hlodáků v horní čelisti, opírající se zezadu o ten první viditelný.
Z evolučního hlediska jde také o nejbližší příbuzné kopytníků, což se taky příliš neví...

[5] Vini® 18.04.2012
Pogono, a víš že dnes existuje určitě něco kolem 100 králičích plemen? Myslím že jich možná bude daleko víc a další se novošlechtí a uznávají :D A za to všechno může jen pár králíků divokých ze kterých se časem stali domestikovaní králíci domácí - koukni sem a nevěřil bys jak je králičí genetika jakožto studie úžasná, zajímavá a rozmanitá: www.zakrkralik.estranky.cz/…
a potom na www.kralik.plivnik.cz :D

[4] Pogona® 18.04.2012
Pro někoho jako jsem já, kdo zná králíka bílého, hnědého a černého a nejlíp na pekáči, super článek - informace, díky.

[3] Vini® 16.04.2012
Fajfmen: děkan, :D Doufejme že mi znalosti ohledně králičí genetiky atp. k něčemu budou alespoň na střední škole,..:D
venca21: taky děkuju, já byla na výstavě a byl tam jen jedem Kuvh, jinak bych ti klidně napsala kontakt na chovatele - ještě se klidně poptám v naší ZO jestli je někdo nemá. Přijeď na podzim na celostátku do Lysé nebo na celostátku mláďat do Hodonína, určo mě tam potkáš pokud nebudu nemocná ;D

[2] venca21® 16.04.2012
Článek je super,já mám KuVM samca a sháním samici.Jinak mám křížené činčily velké a z darovaným samcem neznámo čeho.Jen tak dál!!!!

[1] Sewer® 16.04.2012
Vini, z tebe bude jednou něco velkýho ... jestli tě něco malýho nesežere ;-)
Fakt parádní článek! :-)

Další články tohoto autora
02.07.2012*****Jak odchovat? Aneb pár otázek a odpovědí kolem březosti králíků,..137x
01.07.2012*****Mýty a fakta o hadech183x
19.05.2012*****Něco málo o hototských králících61x
19.10.2011*****Rady pro chovatele vlastnící uprchlé plazy - had a ještěr236x
13.08.2011*****Palmetto a Tessera - Mé osobní +plus+152x
29.07.2011*****Barevné formy užovky červené316x

© TERARKA.NET - http://terarka.net/clanky/128-neni-kralik-jako-kralik