Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Založení terária

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Založení terária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2015 18:02 Muž Pasyok [37] Re: Andy
Pre jednu agamku to postačí a urobiť sa s tým da asi len to, že to zanesiete tomu známemu, aby upravil vetranie. Svojpomocne to bez nástrojov asi nepôjde. :-) A najlepšie pridať na spodok a na vrch. Stačí vyrezať pásik a so silikónom tam pripevniť akúkoľvek mriežku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 16:06 Andy Re: Pasyok
A ještě jsem se chtěla vlastně zeptat, zda jsou rozměry dostatečné nebo by bylo třeba větší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:50 Andy Re: Andy
Omlouvám se, rozměry jsou 80 x 37 x 36. Původně to mělo být 40 cm, ale měli málo skla. Pokud se s tím nedá nic dělat, klidně mi to řekněte natvrdo, hold za blbost se platí. Takhle to odnese jen moje peněženka a ne nevinné zvíře. O to mi jde především, aby se agamka měla dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:49 Muž Pasyok [37] Re: Andy
A rozmery terária? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:48 Andy Re: Pasyok
Fotky bohužel nemám, ale jde o klasické celoskleněné terárium , stručně řečeno obyčejná skleněná obdelníková bedna s posunovacími dvířky a pěti zmíněnými otvůrky ve skleněném napevno přilepeném stropě. Jsem z toho dost nešťastná. Děkuji za každou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:44 Muž Pasyok [37] Re: Andy
Fotka a rozmery terária by nám pri radení pomohli, takto len môžem súhlasiť, že vetranie dostatočné nie je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:31 Andy – Dodělání větrání do terária
Zdravím, tak jsem si nechala vyrobit terárium přes známého. je hezké, ale má podle mě jednu podstatnou vadu. Má v něm žít agamka a byla jsem ujištěna, že člověk, který terárium bude vyrábět se zabýval i chovem těchto zvířátek. Já si tedy myslím, že je neviděl ani z rychlíku, protože jako větrání jim má sloužit pět půlcentimetrových otvůrků ve stropě celoskleněného terária a z toho dvě zaberou světla. Myslím si, že je to zcela nedostatečné a víře by se v tomto akorát trápilo. takže se tážu, myslíte, že je možné dodělat dodatečně větrání? A má být raději zepředu, z boku , ve stropě či kombinované? nebo to nějak nainstalovat vedle dvířek, třeba nějakou mřížku? nebo se smířit s tím, že jsem se nechala napálit a sehnat si jiné? děkuji za odpověď, jde mi hlavně o to, aby se agamka měla dobře a žila nikoliv jen přežívala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:05 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Ok, to jsi hodný, děkuji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 11:23 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Pýtal som sa kolegu elektrikára - bol veľmi opatrný s konkrétnym číslom, ale skonštatoval, že určite vydržia (pri kombinácii 30/36 W) dlhšie ako s klasickou tlmivkou a štartérom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2014 07:36 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Ještě uvidím, jak dlouho na něm vydrží zářivky ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 23:19 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
To ma teší. Takže vida, ten predradník nie je až taký zlý ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 21:36 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
;-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 18:56 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Tak seš šikulka, to by bylo, aby to nebylo....:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2014 18:03 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
ANOOOOO hop SVÍTÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ hop Já si říkala, že přeci nemůžu být tak blbá, že bych nezapojila zářivku potlesk Do teď jsem na to neměla čas to koumat - teď jsem zkusila zářivky a ta jedna je nějaká vadná - v jiném terku mi sice svítí, ale poblikává, asi to nešlo kvůli ní - je to jak stroboskop. Dala jsem tam jinou a pohoda ;-)
Jen teď musím vyměnit tu vadnou u hadů, aby jim z toho za chvíli nebzikalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 10:12 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Ahoj Nessy, tak jak jsi dopadla...už svítíš?;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 21:37 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
No kdybych ti kreslila, jak je to zapojené, překreslila bych schéma na předřadníku, když jsem to zapojovala podle něj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 20:39 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Ten predradník nie je nesprávny. Nie som elektrotechnik amatér (hoci ma elektrika neživí), i tak sa mi neraz stane, že drôty (najmä ak sú rovnakej farby) zapojím zle. Tým ručným náčrtom som nemyslel prekresliť schému, ale nakresliť ako to je zapojené, chybka sa občas vlúdi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 10:45 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
Ne :-D Černé dráty vedou od patice až k předřadníku.
No, třeba to bude tím předřadníkem, když je nesprávný hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 07:43 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Drátky určitě vliv nemají... tak pak už nevím...ale podle těch fotek se mně to nějak nezdá...na předřadníku máš pro přopojení zářivek dráty šedý a na paticích černý, ale možná mě ta fotka klame... je těžké takhle poradit... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 07:20 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
No podle nákresu na předřadníku, přeci to nebudu zapojovat jinak ;-)

Ještě je tam jeden problém, co by to mohl způsobovat - co když spojíte dohromady dva odlišné dráty - první z takových těch několika malých drátků a druhý jeden silnější drát - projde přes to proud nebo ne?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 04:51 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Ahoj Nessy, z těch fotek je fakt prd poznat, nejlepší by bylo, kdyby jsi to načmrkla rukou jak jsi to zapojila, pokud to máš ale podle schéma na předřadníku, musí Ti to valit..... :-O
A jen takovej dodatek, nemontuj ten předřadník přímo na dřevo!! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:54 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Takto sa to nedá posúdiť, chcelo by to (hoc aj rukou náčrt) ako sú žiarivky pripojené k prddradníku, teda presne odkiaľ kam vedú drôty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:35 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku No zatím to vypadá blbě - nijak jsem dráty neukotvovala, dokud to nebude fungovat. Teď nevím, jestli je chyba v předřadníku nebo v zapojení :-/ Dokonce jsem měla pocit, že ta jedna zářivka napoprvé blikla, ale to se mi mohlo taky zdát.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 20:13 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Ahoj, přihoď fotku jak zapojeni, tak předřadníku...;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 17:46 Žena Nessy [124] - Ještěři – Zapojení zářivek
Tak mám něco blbě nebo to ten předřadník fakt nedává...
Zarážela jsem podle nákresu dráty do děr, zapla do zásuvky a nic hmm
No a teď ale nevymyslím, co s tím, když nevím, kde je chyba tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 16:31 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Áno, to chápem. Podobný jav som videl v akvaristike, dokonca až do takej miery, že v akvaristikách/teraristikách v blízkom okolí žiarivky T5 vôbec nemajú ;-) Zaujíma ma však, či ide len o nostalgiu (či nechuť k novému) alebo naozaj majú T8-ky nejakú unikátnu vlastnosť, oproti T5, čo ich robí pre plazy/jaštery vhodnejšou voľbou.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 23:56 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Koukala jsem na web o agamách a nejvhodnějších svítidlech a všechny doporučované byly T8 ;-) A vzhledem k tomu, že to není úplně moje parketa, jdu raději do něčeho osvědčeného ;-) Aby se holky měli dobře ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 22:21 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: VaJzi
VaJzi napsal: Imho, slavko neřeší terárium, ale jen osvětlení - takže nechápe, proč jsi pořídila nejdřív "dráty, patice..."
Skoro trefa :-) Poradie nákupu mi až tak hlavou nevŕta (niečo je doma, niečo majú, iné zase nie, atď). Mne nešlo do hlavy to kategorické nie hotovým svietidlám a bol som jednoducho zvedavý na dôvod.

Mimochodom, do T8 by som dnes už nešiel, majú najlepšie roky za sebou a ich existenciu na trhu prisudzujem najmä tomu, že ich pätice sa vyskytujú v starých svietidlách (aj ešte z doby T12) s obyčajnými tlmivkami. Výber T5 je bohatší, najmä v ohľade, že existujú verzie HO (high output) - ak je treba veľa svetla, ale i HE (high efficiency) - ak svetla stačí menej. No a existujú už aj dĺžky pod 45 cm, ktoré zaujímajú mňa ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 21:35 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Nessy napsala: Nebo jako myslíš, že bych měla koupit nejdříve svícení a pak až dělat terárko?
Jasne že nie :-P Myslel som, že ja by som zháňal najprv trubice a predradník a až potom zvyšok, teda pätice a káble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 21:32 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Střelec
Máš recht. Nějak jsem ty dva (a ne prvně) zaměnil - mnoho knížek drcených leta souběžně na přeskáčku... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 20:00 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: VaJzi
Čekat můžeš vždycky, dáš si tam prostě náhradu a terko budeš mít hotové za nějakou chvíli...
A nejdřív si rozmyslím, co chci, a pak to kupuji.
Ale tak to je jedno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 14:57 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Nessy
Hmm, třeba proto, že pak mají něco až za 14 dní a tobě se nechce/nemůžeš čekat? Nebo se během sestavování rozhodneš pro jinou technologii - třeba LED trubice... Prostě je z elektrikářského hlediska divné, koupit předřadník jako poslední :-)
A nekoupení hotového svítidla schvaluji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 13:37 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: VaJzi
Stejně nechápu - vždyť je to jedno, v jaké posloupnosti to pořídíš, ne? Všechno mají mít v elektru, tak tam prostě jednoho dne dojdeš a koupíš... Nebo zjistíš, že nemají to, co potřebuješ, nakoupíš, co mají a pro zbytek dojdeš později. Prostě všechny ty věci potřebuješ a ani bez jedné se to neobejde, tak proč si při jejich kupování sestavovat harmonogram?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 13:12 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Nessy
Imho, slavko neřeší terárium, ale jen osvětlení - takže nechápe, proč jsi pořídila nejdřív "dráty, patice..." a až pak tě zajímá předřadník :-P :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 13:02 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Cože? Já je nekupuju nakonec, já je mám. Vždyť píšu, že mi chybí jen předřadník.
Nebo jako myslíš, že bych měla koupit nejdříve svícení a pak až dělat terárko? Nějak tě nechápu ;-)

VaJzi :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 08:30 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
Nessy napsala: Mám zářivky, dráty, patice, úchyty, tak nebudu kupovat hotové svítidlo.
Aha, už chápem. Priznám sa, že to ma ani nenapadlo, ja by som tieto veci (drôty, pätice) kupoval až na koniec...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 00:40 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Nessy
Udolána hop smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 00:10 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Ok, tak jo. Koupím těch 2*36W.


Mám zářivky, dráty, patice, úchyty, tak nebudu kupovat hotové svítidlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 21:53 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
V rastlinnej akvaristike sa (kvôli zmene spektra) odporúča vymieňať žiarivky T8 po 12 mesiacoch (T5 po 24), ale pri ich udávanej životnosti a svietení 12 hod denne by mali vydržať cca 2 roky (T5 cca 3 roky), takže pre mňa je nejaký ten mesiac hore-dolu. ;-) Každopádne, pri použití 36 W namiesto 30 W nie je veľký rozdiel, a bude svietiť nie len trochu kratšie, ale i trochu viac.

Ale zaujíma ma, prečo také kategorické nie hotovému svietidlu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 18:57 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Nessy
Jasně že zářivkám - ale když ti odejde zářivka za stovku a pár měsíců (?) dřív, tak ti to cenu dražšího předřadníku vyrovná imho...
Navíc elektronický předřadník slouží jen k rozsvícení trubice - zažehnutí plynů uvnitř. Pokud by jsi již rozsvícenou trubici zapojila do zásuvky rovnou na kabel, tak ti bude svítit taky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 18:46 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: VaJzi
No prodejce říkal, že by snížil životnost těm zářivkám...
Ale tak jo no, koupím tamten a budu doufat, že ne ;-)
Dík za schéma ;-) Když jsem zapojovala předřadník poprvé, sháněla jsem ho po všech čertech a už jsem z toho byla krapet „rozrušená“ :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 16:45 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: VaJzi,slavko
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 12:48 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Nessy
Nessy, slavko to napsal dobře. Kup si 2x36W a o snížení životnosti se moc neboj - jednak elektronické předřadníky rádi odchází (vezmi a uschovej si účtenku ;-) ) a druhak ten 2x30W je dvakrát tak dražší, takže ti nula od nuly pojde...

Elektronický předřadník 2x30W: abc-zoo.cz/…
Elektronický předřadník 2x36W: www.nakuplevne.net/…
Přikládám ještě schéma zapojení: rybicky.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 01:45 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
No prodejce říkal, že ten 2x36 by mohl snížit životnost.
Ano, mám T8.
Ne, nebudu kupovat hotové svítidlo ;-)
Spíš jsem doufala, že by mi někdo mohl hodit odkaz, jak je takový předřadník značený...
Ale děkuji za radu.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2014 18:59 Muž slavko [10] - JeštěřiRe: Nessy
V podstate by mohol poslúžiť aj predradník 2x36 W, pretože výkonnejší byť môže, ale... Trubice (tie bežné) sú dva druhy: T8 a T5. Tie prvé sú staršie, hrubšie a môžu používať ako (moderný) elektronický predradník, tak i (staršie) tlmivku a štartér. Trubice T5 sú novšie, tenšie a pracujú len s elektronickým predradníkom. Tieto trubice sa líšia aj watážou a dĺžkou, pričom T5 majú vo všeobecnosti vyššiu watáž a sú kratšie (= dajú viac svetla pri menšom rozmere). Žiarivky s elektronickým predradníkom neblikajú (ja to vnímam s tlmivkami) pri svietení, a majú dlhšiu životnosť. Podľa 30W odhadujem, že sa jedná o trubice T8, a teda špeciálny predradník nepotrebujú, ale je lepším riešením.

Na nete iste nájdete nejakú ešopu, kde to predávajú, ale ak nie ste veľmi elektricky nadaná, ja by som sa poohliadol po hotovom svietidle. Práve predvčerom som bol na prieskume v našom elektre a mali tam pomerne dobrý výber takých tých kuchynských podlinkových, ku ktorým bola šnúra s vidlicou... Čiže stačí pripevniť a zastrčiť kábel. Boli tam viaceré aj s odoberateľným plastovým krytom, takže žiarivka je nezakrytá, ale tie drôty vo vnútri sú skryté. Skúste ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 14:01 Žena Nessy [124] - Ještěři – Předřadník
V Elektru mi řekli, že na zářivky 2x30W musím mít nějaký speciální předřadník a že oni mají jen na 36W. Já se v tom samozřejmě nevyznám. Pak mi pán volal, že u dodavatele by to sehnal za 450,- a až za 1-2 týdny. Nemáte pro mě nějakou alternativu? Já bych si to našla na netu, ale nevyznám se v tom. Dík.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 09:19 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: slavko
Ok, tak já dneska koupím něco lepšího, dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 09:09 invalida Re: fajfmen
Sice tom máš guláš aleneva. Tady běží taková akce s krávama. Právě pro místní. Nedávno tu byl jejich náčelník a provázela ho za město redaktorka z psího webu. Svět je totiž mrňavej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2014 07:43 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: fajfmen
Pleteš si Náprstka s Fričem (Alberto Vojtěch Frič - Strýček Indián). Vojta Náprstek byl jeho kámoš a odběratel artefaktů. Frič zemřel na otravu krve v roce 1944. Podle legendy tvrdil, že by mu pomohl jed ze šípů, které měl ve sbírce, ale doktoři mu nechtěli věřit...
Co se týká slovníku lakotštiny, buď sleduj akce Indian corralu a vyraž na nějaké větší pow-wow, kde bejvaly i burzy, nebo zkus firmu Western Hobby, jestli ti to nedokážou sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 02:01 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: invalida
Kdesi v Jižní Americe (snad v Brazílii? Bohužel jsem ten pořad kde o to šlo nechytil od začátku) existuje celá indiánská dědina, v níž nejstarší dodnes žijící prababička všech je dcerou hádejme koho? Vojty Náprstka!
(pro vzdělanější Pražáky z řad ksichtoknihařů: pokud víte, že ve Vašem městě existuje Náprstkovo muzeum, tak to se jmenuje podle něj - chlápka, co se v amazonské džungli popral s jaguárem a vyhrál, po návratu do Čech se krátce před druhou světovou škrábl o rezavý hřebík v králíkárně... a umřel na to :-O )

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 2560x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/374?r=164