Felsuma madagaskarská - nežere
dobrý den i když se toto netýká jídla tak bych se chtěl zeptat jestly do terárka pro phelsumu mad. grandis mužu dát břečtan i když je trochu jedovatý ne bo ne?
0 13.12.2011 20:56 halaly [25] - Ještěři Chtělo by to lepší fotku,na té horní noze se mi zdá,že tam má řadu perforovaných šupin.
0 13.12.2011 20:37 halaly [25] - Ještěři Prosím prosím rychle.
Je to samička? Mládě 5 měsíců
Možná kdyby tam dal těch lygodactylů aspoň 5, pak by se domluvili a přeprali tu grandisku
Jasně,dej ho tam.Grandiska má dospělá tak 25 cm,lygodactyl tak 10.Myslím,že tam možná i pět minut přežije,grandisky malé gekony rády.
0 07.12.2011 20:13 Monster – Dotaz
Potřeboval bych poradit zda bych mohl k Felzumě madagaskarské dát do terária třeba tohoto ještěra:
www.youtube.com/…
nebo nějakou žábu nebo něco jiného krom druhé felzumy.
Kdo někdy viděl po vylíhnutí třeba klemmerku tak ví,že odchovat ji do dospělosti je trochu jiná liga než grandisky.
Jak odchovávám mláďata velkých felsum jsem tady už někde uváděl.Takto odchovávám mladé malých druhů.UV nepoužívám,nedávám jim ani combinal.Nikdy žádné problémy a všechny mláďata jsou v top kondici.V těch krabičkách je po jednom mláděti a momentálně tam jsou Phelsuma nigristriata,robertmertensi,seippi,hielscheri,klemmeri a Sphaerodactylus elegans.
Jo,u mláďat Uv nepoužívám a znám dost felsumářů,kteří UV nepoužívají vůbec.Nikdy jsem neměl jediné mládě,které by mělo rachitis.
Proč je ta želva hrbatá netuším,většinou je to způsobené špatným krmením,po kterých zvířata pyramidují.Na to ale UV vliv nemá.
Co se týká roboranu.Ta zvá teorie o mizivém obsahu AD3 v sypkých přípravcích celkem pokulhává.Celkem zásadní problém je,že combinal není určený k použití přímo do tlamky,má se rozpouštět v pití.Kolik asi jednotek bude v mililitru roztoku po rozpuštění 6 kapek v litru?Nikdo soudný ho přece koncentrovaný nanapatlá přímo na tlamku třeba klemmerce.
To bych musel odcitovat půlku této diskuze a hromadů "prohlášení" typu :
" UVB u mláďat nepoužívám" a " stačí obyč. žárovka, udělá stejnou službu "
Nicméně jsi mi nevysvětlil ( po tak důkladné přednášce o OBROVSKÉM obsahu AD3ky v Roboranu ) v jiné diskuzi, proč tedy má moje "služebně" starší želvička počínající rachytidu, když jí Roboran byl od mala podáván - to nějak pořád nechápu
Kde jsem mpsal ,že UVB je zbytečnost?Reaguju na to,že lineární UVB zářivky jsou ještě horší než klasické spirálové.A i ty nejsou žádná sláva.Jinak hermanka patří ven na slunko,pak nemusíš zářivku řešit.
Měření UVB trubic je např. tady :
www.euzelva.cz/…
je potřeba ale brát s rezervou, většinou co série - to trochu jiné hodnoty.
Jinak bych v takovém umístění problém neviděl
0 19.11.2011 18:57 halaly [25] - Ještěři Jo, to už jsem poznal, že se hašteříte.
Jinak on to nejspíš nemyslel tak, že UVB je zbytečnost, ale právě že Repti Glo jsou jako trubicové zářivky horší jak spirálovky.
Já to osobně nevím, neměřil jsem. Ale ty trubice by mě hodně zajímaly.
BTW: Mohl bych mít trubicovou zářivku po celé boční stěně? Totiž mám jen šíři stropu 35cm a taková zářivka snad neexistuje, tak rád bych dal na bok (70cm) nějakou tu zářivku.
Nene, reaguju na tvrzení, že zdroj UVB je "zbytečnost" a že obyč. žárovka udělá stejnou službu
My se totiž s kloegou Elegansem na některých věcech prostě nikdy neshodneme
Oproti tomu mám i další želvy, ty mám od malinka a krom zmíněné zásobárny AD3ky a vápníku jsou od malinka pod UVB výbojkami ( žádná ReptiGla ) a světe div se, žádná rachytida, plochý, krásný rovný krunýř ( viz. foto ). Já tedy nechápu, jak je to možné :-o když UVB je zbytečné.
Takže v tom mám trochu zmatek, jakto, že UVB je zbytečnost a proč je používají všichni moji známí co chovají a odchovávají želvy, chamíky, agamy atd.,........
Pokusím se v PC najít i fotky vousatek či grandisek, mláďat, která jsem měl možnost vidět u jednoho začínajícího chovatele z Kostelce, ten mláďatům sypal všechno Roboranem, nepoužíval UVBéčka a jeho mláďata byla jedna velká rychytis,..... takže teď su z toho zmatený, co dělal špatně....
Tak pokud je UVB zbytečnost, jak tvrdíš, potřeboval bych poradit, proč jedna z želv na fotce ( kterou vlastním ) se ke mě dostala před lety od známých, kteří ji chovali od mala v nevyhovujících podmínkách, tzn. pouze pod žárovkou, v létě měla možnost občas pobýt venku.
Krmená byla dobře a krmení jí bylo od mala sypáno Roboranem, NutriMixem ve kterém je spousta vitamínů AD3 i vápníku a želva má i přes to počínající rachytidu, jak je vidět na fotce???
Takže mi to nějak neleze do hlavy, jak je možné, že jí má???? Když Roboran je zásobárna AD3ky a vápníku - víc želvy nepotřebují...... resp. pokud mají obojího dostatek nemají křivici, kdežto tato ji KUPODIVU má,......
0 19.11.2011 16:37 halaly [25] - Ještěři Druhá
Obě felsumy mají těsně za kloakou na ocasu ty dvě tečky a obě mají ten jakoby hřebínek (?) Takovou jednu lajnu docela výrazných dutinek s jakoby miniaturními černými tečkami.
0 19.11.2011 16:36 halaly [25] - Ještěři Tak prckové se začli trošku hádat, a tak by mě zajímalo, co je to zač.
Oba jsou staří cca 5 měsíců.
Nevyplatí,ta trubice nevydává skoro nic.Jestli tam nebude,nic se nestane.
Tohle jsou vyhozené peníze.Dej tam obyčejnou zářivku,udělá stejnou službu.
Guzmanii ti ožerou cvrčci.Měl jsem je v teráriu u Sphaerodactylus elegans a cvrčci cca 3 mm velcí ji úplně zničili.
Sanseviery používají všichni felsumáři.Já je mám roky u grandisek a teď v teráriu u Phelsuma seippi.Nikdy žádný problém a nikdy jsem ani neslyšel,že by nějaký problém byl.Klidně je tam dej.
No tak to záleží kde je kupuješ.V nějakých hobbymarketech to moc levné není.Poptej se po rodině,tam většinou nějaké kytky objevíš.
Buď budeš muset počkat až kytky vyrostou nebo si prostě takové vzrostlé koupíš.Pro grandisky jsou asi nejlepší sanseviery,běžně se dají koupit už pěkně rostlé.
0 14.10.2011 19:56 halaly [25] - Ještěři Tam už mám nové terárko (70x35x30) a mám jednu jeden dotaz.
Kde proboha vzít tak vysoké kytky, aby mi sahaly až do stropu?
Je to fakt hrozné dívat se na terárko, kde půlka je zarostlá a zbytek je holá zeď s bambusem...
Felsumy žádné pozadí nepotřebují.Ke všemu nejsou dvakrát čistotné a čistit nějaké pozadí by se mi nechtělo.Kdysi jsem měl grandisky v teráriu s pozadím vyrobeným z nějakého lepidla na obkladačky a nikdy jsem je na tom neviděl sedět.
Já bych pozadí nechal tak z důvodu lepšího čištění.Jinak jsem někde viděl a celkem se mi i líbilo pozadí z rozpůlených tyček bambusů přilepených asi silikonem.Bambus je hladký a dobře se čistí.Bude s tím asi piplačka a bude se to muset udělat tak,aby se mezi nedostali cvrčci,jinak si užiješ slušný koncert.
S grandiskami nechovej nic,vzhledem k jejich velikosti by to dobře nedopadlo.
Tak prckové chcou většinou cvrčky nebo kukly. Červi moc nechcou...
Už mám objednané terárium z OSB desek.
Rád bych udělal pozadí, ale nevím, jak by mělo vypadat. Mám k dispozici prakticky všechno - pěnu v neomezeném množství, kůry, kameny apod. Jak by ale mělo vypadat, abych jim co nejvíc přiblížil domovské místo? Jakým materiálem "potáhnout" pozadí?
Taky bych se chtěl zeptat, jaké zvíře můžu dát ještě k felsumám. Rád bych něco pozemního, třeba nějaký obojživelník nebo tak něco, aby terárko trochu žilo a bylo opravdu věrné pralesu.
Právě jak jsem psal, článek a pokus jsem udělal na základě toho, že po červících vše dobře šlo a většinou se člověk dočetl bejkárny o tom jak je ten červ nevhodný a nebezpečný,.....a já s nimi takhle řadu let krmím a žádný problém nebyl,....ťuk, ťuk, ťuk,.....
Jak jsem psal, dlouhodobě ( i mláďata ) jsem s nimi krmil jak u "obyčejných" pogon, calyptráků, maculárů,....pak ale i chlamydosaurů, serratusů, grandisek, scincoides speciesky, pardalisů, crothapytuse, timorensise,..... a problém nebyl ( a nezdá se mi, že calyptrák je typicky pouštní ještěr,.... )
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 1184x