chameleon jemensky
Já mám osvědčené pepřence, mají celkem drobné rychle dorůstající listy a tak vypadají jako dekorace celkem dobře. Na rozdíl od benjamínu, který je po roce úplně na vyhození.
To můžu potvrdit i u mého chamíka, kdysi mi otrhal skoro všechny listy z umělé rostliny. Jak jsem mu dodala více živých už věděl na kterých si konečně pochutná.
Počítám, že si chamík postupně "zobne" z každé rostliny v dosahu a vyhodnotí, co mu bude šmakovat. Když jsem mu instaloval první plastovou popínavku, zkoušel ji ochutnat několikrát. Přírodní předtím okousal tak, že zašla.
Už mi začal žrát i tu orchidei :-/
U naseho je to uplne to stejne. Svleka se presne, jak popisujes.
Mě přestal chamík ožírat rostliny po té co jsem mu začala dávat pravidelněji pár listů jetele a pampelišky. Jak pár dní nedostane dá si prostě pepřenec, hlavně ty mladé nové listy.
V terárku mi vyrašily čerstvé výhonky na olivovníku - teď čekám, jestli je chamík okouše. Výhonky ficus benjamin na jaře oholil beze zbytku, tak jsem zvědavý, jak dopadne tahle "bonsaj".
Super, děkuju za odpověď. On ho právě začal ožírat, tak jsem měla obavy, aby mu nebylo zle.
Pokud je mi známo, ibišek jedovatý nebývá, zato ho lze najít ve většině komerčně vyráběných vícedruhových bylinných a ovocných čajů. Tudíž by s ním neměli mít problém ani jiné živočišné druhy.
Není, ibišek klidně používej, navíc chameleonům i chutná
0 21.07.2013 15:33 JaninaB – Ibišek - ve venkovním teráriu
Dobrý den, mám dotaz ohledně jedovatosti keře typu Ibišek venkovní pro chameleona. Rád courá v letních dnech po zahradě a špatně se chytá, tak jsme mu udělali letní terárium a manžel do něj dal větev ibišku venkovního (zahradního), nedaří se mi na internetu najít informaci, zda není náhodou jedovatý. Můžete prosím poradit. Děkuji Jana
...a je to naprosto normální.
Tak si kup mládě za 3 měsíce a máš po případných problémech
Přežije to určitě,ale nedoporučuji to dělat u tak mladého zvířete...
0 18.07.2013 13:49 michal – roseni
Dobry den, chtel bych se zeptat zda mohu nechat mladeho chameleona (3 mesice) pres vikend bez roseni a prisunu potravy. Za odpoved predem dekuji
Může s tím mít něco společnýho rosení?
Nemůže.
Díky! Tahle informace je pro mě důležitá. Vyvstal ale jinej problém - Strašík se na etapy (pravý nohy a hlava, pak ocas, pak pravej bok, teď přes tejden levej bok a levý nohy a už se opakuje pravá zadní, kterou to začlo) svlíká už měsíc. Minulej tejden zase povyrost a kolotoč svleku pokračuje. Může s tím mít něco společnýho rosení? Dřív se to sice taky táhlo na etapy, ale ne takhle dlouho.
V přírodě najíždějí ještěři na tzv. "letní útlum" taková obdoba moni-zimování, takže o Vánocích zimovat můžeš i když "zazimuješ" už v létě
"Zazimování" chystám na vánoce. Většina zdrojů uvádí, že "zimovat" by se měly zvířata starší jednoho roku a Strašík je zatím osmiměsíční. To byl jeden z důvodů, proč jsem ho nezimoval, i když je to nejjednodušší řešení. Druhým důvodem je, že za teplého počasí by se v mizerně větratelné garsonce v zaplachtovaném terárku nejspíš uvařil ve vlastní šťávě - prakticky neexistuje rozdíl denních a nočních teplot, pokud se na noc neotevře celý okno.
Předpokládám, že pro tebe bude ukazatelem odkdy "zimovat" spíš velikost zvířete, než "papírový" věk.
Střelec napsal: Když v létě musíš odjet na týden a nemáš nikoho spolehlivého na hlídání, nic jiného než automatika nezbývá.
Ale zbývá, dobře krmený a zdravý chamík vydrží i tři týdny v teráriu, ve kterém vypneme veškeré osvětlení a vyhřívání a přikryjeme jej prostěradlem,.....
Když v létě musíš odjet na týden a nemáš nikoho spolehlivého na hlídání, nic jiného než automatika nezbývá.
Pár známých v poušti bylo - v noci se klepali zimou (místy bylo pod nulou), ráno těsně před východem Slunce padla ukrutná rosa (všechno mokré) a pár minut po východu Slunce bylo všechno na troud. Údolí, odkud Jemeňáci pocházejí, mají dokonce několik období dešťů a jsou neuvěřitelně zelená.
No - muj Strašík přestal olizovat skla a úbytek vlhkosti kompenzuje právě zeleninou - nejraději má čínský zelí z hypáče (to ze Zeleniny je pro něj málo vodnatý). Občas aktivně vystartuje po mrkvi a jinejch oranžovejch věcech (květ řeřichy). Čínský zelí ostatně doporučil i místní zvěrolékař - specialista na plazy a o zeleném krmení se zmiňuje i Nečas v knize "Chameleoni". Samozřejmě to do něj necpu jako do posvícenský husy - má to v krmítku a občas si zobne
Podle toho, co jsem se na různých místech dočetl (a pozoroval na svým kusu), je změna barvy přilby (šedivění) relativně běžná.
Vápníkem NEJDE předávkovat, tělo plazů jej jednoduše vyloučí, když je ho nadbytek. Co se týče ostatních vitamínů ( především A, D ), pak jejich nadbytek se projevuje v podstatě podobně jako nedostatek. Měknutím přilby, deformací končetin, trupu,....
Chamík na fotkách se zdá v pohodě, jde možná jen o nějakou pigmentovou změnu, pokud je v pohodě, žere, je aktivní a nemá měkkou přilbu, neřešil bych to a režim bych nechal jak je
Ne... Má to už dlouho... myslím si, že má nadbytek vitamínů.. Asi mu dám teď pauzu od všech vitamínů krom Ca...
Nejde jen do svleku?
Být na mě tak bych nikdy žádnou rosičku do terária chameleonovi nedávala. Není to pralesní žába, aby ho musela v pravidelných intervalech kropit voda. Můj chamík rosení naprosto nesáší a to rosím jen 1x denně na listy rostlin. Pokud má chameleon neustálé vlhko začnou se u něj objevovat plísně, otékat oči a člověk mu tak připraví jistou a zbytečnou smrt. Přehnaná péče je to nejhorší. Proč krmit všemožnou havětí a zeleninou a ovocem, když chamíkovi stačí cvrček, kobylka = běžný hmyz a občas kousek listu pampelišky nebo jetele.
To že něco většina lidí dělá ještě neznamená že je to správné...viz třeba vytváření podmínek biotopu deštného pralesa pro Chameleo calyptratus,podávání ovoce,špatné odvětrání ubykací a tak podobně...
Můj chamík to nežere, ale když si přečtete nějakou knížku, tak tam je to vždycky.. Nebo alespoň většina lidí jim to dává.. Já tomu mému třeba dávám pouze salát, který teda žere..
Třeba pomeranč nebo mandarinka,jahoda
a mrkev ...tak zrovna tohle bych vůbec nedoporučoval...
Pokud nedokážete žít bez toho aniž by jste do chameleonů ládovali všemožné nesmysly, tak mu podávejte alespoň něco co ho nebude odvápňovat...a co je pro něj přirozené...Ovoce to rozhodně není. Při správně krmeném hmyzu není potřeba podávat nic jiného...
Jsem zvědavej kdy se dočkáme toho,že tu někdo napíše,že mu zkoušel dát třeba takovej kuřecí salát a chlubit se tím jak si na něm pochutnal...
Jo, zeleninu a ovoce určitě, ale sama uvidíš, jestli ji vlastně bude chtít.. Třeba pomeranč nebo mandarinka,jahoda a můj miluje saláty
ALE NE BANÁN!! Má po něm zácpu!
A taky.. má se podávat chameleonovi zelenina nebo ovoce? Někde jsem tu četla, že mu dávali mrkev
Pak už je to ale speciálně upravené místnost, která má učitě celoroční klima, čili je to v podtatě terárko.....
Taky jsem nabyl dojmu, že jde o optimistická tvrzení. Fungovat by to ale mohlo - za předpokladu, že "terárko" bude tvořit celá místnost (skleník, zimní zahrada).
Natrvalo je to holý nesmysl, chameleon se dá pustit navolno po bytě na nějakou jeho "oblíbenou" rostlinu.
Má tu někdo praktické zkušenosti s chovem chameleona bez terárka - "na volno"? Literartura uvádí, že to je možné, ale jak vypadá praxe? Tvrzení jednoho obchodníka, že "on si na zácloně zvykne"(pokoušel se zbavit jednoho přerostlého kusu) mi připadalo poněkud ujeté. Potřeba pravidelného rosení, nasvícení UVB a lokálního ohřevu mi připadá jako dost vážná komplikace. Přinejmenším vyžaduje spolupráci zvířete, což vidím jako problém.
Proto píšu, že je to "jenom o chlup" lepší. O tom, jak dopadly kdysi rybičky, jsem tu už psal...
Ale potřeboval bych vědět jednu věc. Kde všude má být pevná přilba? Samozřejmě na čelním hřebeni a na hrotu, ale jak je to v zadní části, kde z boku překrývá krk? Neptam se kvůli svýmu kusu, ten je dle konstatování jinde OK, ale včera jsem viděl v obchodě mládě (možná tříměsíční), co mělo přilbu zmuchlanou jak papír od sekaný.
Před půl rokem,......vyplašenej jsi pořád
Projeď si moje příspěvky v diskusích - před půl rokem jsem byl hodně vyplašenej totální začátečník (teď je to o chlup lepší, ale ne o moc), ušetří ti to spoustu často zbytečnejch otázek.
Pořídil jsem nakonec "monzuna". Ve zkušebním provozu rosí skrz stropní mřížku. Programování je jednoduché, cyklus se ale startuje od zapnutí proudu, takže stačí kratičký výpadek a intervaly rosení se posouvají podle času výpadku. Nastavení ale nebere ohled na polohu ještěra v prostoru, takže i když jsou trysky nastavené na určité sektory tak, aby zůstával suchý kout, občas orosí i chamíka.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 17 18
Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 5181x