Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

chameleon jemensky

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
chameleon jemensky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 17:21 Žena nycco [0] - JeštěřiRe: Pogona
ahoj, poradíš mi jak správně a často dávkovat chamíkovi Roboran? zatím jsem obalovala crčky denně a ted jsem četla že by se mohl předávkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 17:10 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: nycco
V 18C u okna nastydnout lehce může....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 17:03 Žena nycco [0] - JeštěřiRe: Střelec
Skvělý potlesk ,jsem ráda, že nejsem sama, kdo je ze svýho chamíka tak podělanej. :-D Pořád Henryho pozoruju a hrozně se o něj bojím. Dnes jsem plašila, že je určitě nemocnej, že nějak divně sedí na větvi. Ale je v pohodě. Hele nemůže nastydnout, když ho nechávám lozit po okně, po palmě a tak. Máme tu 18°C?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 07:13 Muž Střelec [74] - Ještěři – Pogona , Landvir - Díky!
Díky, že se mnou máte trpělivost. Sice se dá najít spousta informací jinde, ale většinou jsou silně rozporuplné, takže "umravnění" ze strany praktiků považuju za víc než žádoucí.
Jak už jsem psal někde dřív - nerad bych něco podělal (s fatálními následky). Co se uzlů na čemkoliv týká, mam pár neblahých zkušeností z vodácký praxe. Proto mě to v "živým" provedení poněkud zaskočilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 15:57 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Normální úchop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 14:54 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Střelec
Tak to jo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 14:49 Muž Střelec [74] - Ještěři – možná
Asi to přehánim, ale je to mý první zvíře po víc jak 30 letech a nechci, aby dopadlo stejně blbě, jak rybičky tehdy - ty opovrhly krmením a požraly se navzájem. Navíc mě ten uzel opravdu zaskočil, něco takovýho jsem nečekal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 12:57 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Střelec
Ahoj ;-) Nic nemám proti dotazům ohledně chameleonů, ale nehrotíš to už trošku moc? A to nejen v tomto vlákně. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 12:50 Muž Střelec [74] - Ještěři – uzel na ocasu
Fotka k příspěvku Myslel jsem si, že chameleon se "jistí" při pohybu na větvích omotáváním ocasu, ale o víkendu jsem zaregistroval regulérní uzel. Je to běžný jev? jedna varianta je na fotce tady, další jsou v galerii a deníku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 08:45 Muž Střelec [74] - Ještěři – hezkej
Fotka k příspěvku Je hezkej, i když momentálně menší, než ten můj (říjnový líhnutí). Strašík momentálně omezil spotřebu na nějaký čtyři střední cvrčky za den a upřednostňuje čínský zelí. Obden mu pro zpestření dávám pár malejch moučnejch červů, ty se ale jako hlavní složka potravy nedoporučujou (jdou na vnitřní sádlo a výživná hodnota je nevalná). Dneska by měl "vyluxovat" poslední cvrčky od soboty a dostane do terárka další.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:09 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: nycco
Pokud baští a kálí bez problémů, pak neřeš velikost. Na 5 měsíců je sice menší, ale je to velmi relativní. Zatímco jiný chamík takovéhle velikosti dosáhne už na 3ch měsících, jinému to trvá i půl roku :-)

Takže žádné obavy a hodně štěstí při chovu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 13:52 Žena nycco [0] - JeštěřiRe: Pogona
Fotka k příspěvku Dostala jsem Henryho před týdnem, prý je mu 5 měsíců. Měří 24cm i s ocáskem. Přidám fotku, prosím napiš, jestli je na svůj věk akorát, jestli mu třeba něco nechybělo, jestli by neměl být větší. Podle mě je dokonalej roztomilej úžasnej! Ale jsem naprostý začátečník, přišla jsem k němu jak slepý k houslím a teď za pochodu piluju, co se dá. Jinak od prvního dne baští a kadí bez problémů, tak jsem šťastná. Futruju ho teda od rána do večera, když je to vpoho :-D . Cvrčky obaluju ve vitamínech + vápník.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 18:14 Edit Re: Pogona
to je jasné ale nikdo nemluví o tak malém mláděti a zvlášť pokud jich má někdo stovky. Předpokládám, že každý kdo koupí chamíka koupí ho spíše staršího než několik týdnů. Já jsem svého měla asi dvouměsíčního a dávala jsem mu nejmenší cvrčky asi 20denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:57 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Edit
Mláďata vesměs všech druhů ještěrek musí mít neustále přístup k potravě, co se týče rozmanitosti, odchoval jsem možná desetitisíce mláďat všelijakých ještěrek z 99ti% jsem krmil cvrčky a nikdy žádný problém nebyl ;-)
Představa, že týdennímu chameleonovi odlovuji na porci 3-5 mikro-cvrčků,......je víc než děsivá,....

Nedostatek potravy u mláďat může mít fatalní následky....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:42 Edit Re: Pogona
Já bych to s tím futrováním nepřeháněla, hlavně je důležité chamíkovi předložit více druhů potravy, aby si nezvykl jen na cvrčky a nic jiného potom nechtěl. Třeba švábi vám vydrží v krabičce i půl roku a zachrání tak situaci, že není co dát. Můj chamík dostával v půl roce střední cvrčky denně 5-7ks. Jak je starší dávám denně asi 3-6 velkých. Jeden den vynechám. Mám osvědčenou metodu, že do kulaté vyšší misky hodím cvrčky protřepu je s mletým vápencem a misku vložím do terárka on si je z ní vybere. Pokud se s ním chci potěšit nechám si krabičku třeba v klíně a jen natáhnu ruku k němu on mi po ruce vyleze a jde si ke krmivu- nenásilné chočení a vytahování z terárka. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 16:34 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: nycco
Mláďata je potřeba futrovat co se do nich vejde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 14:13 Žena nycco [0] - Ještěři – Chameleoni -půst
Dodržujete u mladých chamíků jednodenní půst? Nebo až od roka? Mně je líto nedat Henrymu celý den nažrat, když pořád číhá, kdy něco dostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 15:59 djdvd
Já dávám svému asi 4 měsíčnímu chamíkovi kolem 8 cvrčků (měří obvykle 3 cm). Někdy 12, jindy 6, když po nich nejde během pár minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2013 06:58 Muž Střelec [74] - Ještěři – podle chuti
"Střední" cvrček je dost širokej pojem. Můj Strašík je starej cca 4 a půl měsíce (celková dýlka i s ocasem při "natažení" je 30cm) a žere podle momentálního hladu. Větších středních zkonzumuje průměrně čtyři až pět, menších středních zvládne v průměru šest až osm (víc obecnejch, než banánovejch). Spotřeba se ale liší den ode dne - někdy si dá jen tři a jindy vyluxuje všechno, co se v terárku hýbe. Při odjezdu v sobotu ráno jsem mu k zbylým pátečním přisypal ještě další, takže jich měl kolem 15 kousků, při mém návratu v neděli večer byli "vyluxovaní" všichni, k tomu většina zelí. Jeho spotřeba ale poslední dobou poklesla, taky mi jednou o víkendu sežral 20 kousků za den - ale to byli cvrčci obecní, velikostně na hranici malých a středních. Navíc mam pocit, že poměr zelí/cvrčci je půl na půl.
Průměrná spotřeba banánových/stepních cvrčkú v dýlce 2,5-3cm se tedy pohybuje mezi čtyřmi a pěti kusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 16:42 Žena nycco [0] - Ještěři – kolik cvrčků denně?
Kolik cvrčků denně můžu dávat 5ti měsíčnímu chamíkovi? Mám střední cvrčky, snědl by jich třeba 20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 12:09 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Střelec
Má vliv například vlhkost na svlékání kůže?

Ano při svleku je lepší trochu více rosit, pak se chameleoni lépe svlékají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 06:36 Muž Střelec [74] - Ještěři – bobek
To bílé (žlutobílé) je moč. Při vylučování tvoří jeden konec bobku Bobek může být šedavý (když je čerstvý), ale většinou je spíš černohnědý a může připomínat cvrčka. Ostatně - většinou je to bývalý cvrček :-D . Bobky se často po dopadu obalí substrátem a nemusejí být na první pohled identifikovatelné. Nebo zapadají do porostu a na stojato se skrývají mezi listy. Pokud chamík intenzivně hrabe, nemusí se bobek najít vůbec (skončí pod vyhrabaným substrátem).

Vlhkost při svleku - literatura je v tomhle nejednoznačná. Lépe se údajně svléká kůže suchá, na druhou stranu se při nepodařeném svleku ocasu a končetin (zůstane na nich škrtící kroužek staré kůže) doporučuje postižená místa opatrně potřít odvarem z heřmánku. Ale třeba se k tomu jednoznačněji vyjádří místní praktici, já jsem taky začátečník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 15:16 djdvd – Vylučování
Jak přesně vypadá chameleoní bobek. První den hodil zhruba 3 cm výtvor, co vypadal jak šedivý slimák. A po 4 dnech jsem nenašel nic podobného, leda jsem mu uklízel bílé kousíčky ze země.

A druhý dotaz. Má vliv například vlhkost na svlékání kůže? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 12:15 Muž Střelec [74] - Ještěři – Díky!
Díky! Zkusím to a uvidím. Vypadá to, že jaro ještě nějakou dobu nenastane, takže "odchov" much bude v dohledné době nejjednodušší zpestření jídelníčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 11:05 elegans1 Re: Střelec
Běžně krmím divokými mouchami.Jsou často přimíchané ve smýkaném hmyzu a vybírat se mi je fakt nechce.Jinak si v rybářských potřebách koupím muší larvy,říkají tomu bílí nebo kostní červi,nechám je zakuklit a za cca týden mám much až nad hlavu.Larvami ale nekrmím,maximálně dám jednou za čas larvy zabité.Jinak se tady dají občas koupit larvy Hermetia illucens,tam se dají zkrmovat larvy i mouchy.Pro chameleony je to skvělé krmení.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 10:03 Muž Sewer [151] - Ještěři
Mouchy jsou podle mého názoru ke krmení nevhodné jen proto, že sedají "ty víš na co" (Voldemort? :-D ), takže si myslím, že když si je budeš doma vyrábět, tak nic špatného neuděláš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 10:00 Muž Střelec [74] - Ještěři – červi "na ryby" jako krmivo
Krmíte někdo chamíka červama "na ryby"? Používáte je případně jako "zdroj" čerstvých much?
Někde jsem na tuhle informaci narazil a potřeboval bych vědět, jestli ji lze využít. První letošní moucha vzbudila ve Strašíkovi evidentní nadšení a cvrčci v kombinaci s čínským zelím jsou dost jednotvárná dieta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 07:19 Muž Střelec [74] - Ještěři – hrabání
Poslední dobou mi jemeňák zuřivě hrabe na jedné straně terárka. Ve čtvrtek nastal svlek a ještě za ním plandají drobné zbytky kůže. Může to mít souvislost? při hrabání se zaručeně spolehlivě "odrbe" stará kůže z pacek a prstů, ale u ostatních částí o tom pochybuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 08:43 Muž Střelec [74] - Ještěři – djdvd
Rohy a dvířka jsou málo, někde v "radách pro začátečníky" z loňskýho listopadu a prosince najdeš rady od HammerJoe a následně i fotky realizovaných úprav mýho terárka. Jako začátečník jsem při objednávání dal na kecy výrobce a realita mě dohnala až když bylo terárko doma. Kromě zasíťování půlky dvířek jsem ještě síťoval půl stropu. I když spíš než síťovaný dvířka bych raději viděl ventilační otvor ve stěně. Moje současný řešení ale bylo z hlediska proveditelnosti a dostupnýho vybavení nejsnažší. Pokud bude horký léto, použiju i druhou půlku dvířek v zasíťovaný verzi (mam pů síť, půl sklo a vyrobenej "náhradní díl").

Ještě doporučuju dávat bacha při zavětvování - mělo by bejt sice hustý, ale nemělo by bránit v přístupu do všech částí terárka (kvůli provozní údržbě).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 14:42 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: djdvd
Takže dvě rohová horní větrání a otvíratelná přední dvířka nestačí...?

Určitě ne a už vůbec ne pro chameleona.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 14:00 djdvd Re: HammerJoe
Takže dvě rohová horní větrání a otvíratelná přední dvířka nestačí...? ne
Prodávajícího sestra je v nich chová prý běžně, takže chci raději potvrzení z více stran
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 11:31 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: djdvd
Chameleoni potřebují velké větrání ve stropě + větrání z jednoho boku terária kvůli nasávání vzduchu. Dvě větrání ve stropě je nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 11:04 djdvd – Terárium
Měl bych dotaz, jestli není nevhodné terárko pro chameleona, které má oba větrací průduchy v horní části. Nahoře má být přeci nejvyšší teplota. Tak jestli to není na škodu či jestli je tam máte i někteří z vás. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2013 09:14 Muž Střelec [74] - Ještěři – spí
Fotka k příspěvku Chamíci povětšinou spí na větvi víceméně v leže. Strašík včera vytuh na skle. Fotka je mizerná - je to braný při mizerným osvětlení bez blesku a klepání rukou při delší expozici neustojí stabilizace obrazu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 21:40 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Gaga
Gekončíka nočního určitě ano ;-)
Chamík potřebuje terárium "na výšku" minimálně 40-40cm základna a 80cm výška ( ideální je o trochu větší ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 20:26 Gaga Re: Gaga
Gaga napsal: Pogona napsal: Určitě ne no
Dobře dobře jen v klidu jen jsem se ptal a třeba gekoncika?

A jake by měl mít rozměry ? Teraria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 20:17 Gaga Re: Pogona
Pogona napsal: Určitě ne no
Dobře dobře jen v klidu jen jsem se ptal a třeba gekoncika?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 19:29 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Gaga
Určitě ne no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 18:32 Gaga Terarko
Omlouvám se ty rozměry jsou 60 x 40 x 35;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 17:59 Gaga – Terarko
Mohl bych se zeptat mohl bych chovat chameleona v terariu o rozměrech 60x50x35 d v š
Předem děkuji za odpovedi:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 12:38 Muž Střelec [74] - Ještěři – uvidíme
Tož uvidíme, jak to s mým Strašíkem dopadne. Snad se dožije horní hranice a řádně vyroste. Někdy vypadá skoro lidsky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 16:01 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Tohle je moc těžká otázka a jasná odpověď na ní neexistuje ( nejen u chameleonů, ale u všech živočichů ). Je to jako u nás, lidí. Zatímco jeden člověk se v pohodě dožije 100let a vyoký je dva metry, jiný se dožije 60let a vyskoý je 150cm.

U ( nejen ) chamíků je to nemlich to samé, je to dáno krom jiných : geny, podmínkami chovu, stravou, stresem, nemocemi ( typem onemocnění, četností, léčbou,.. ), zraněními a u samic snůškami, březostí, atd.atd.

Uváděné podmínky v knihách a na internetu by měly být obevcné ( tedy platné pro většinu od daného druhu ), klidně se však chamík může dožít i 8mi, 9ti let ( možná i více, kdo ví ), zatímco jiný při sebelepším chovu nedožije druhých narozenin...

Z toho plyne, že věk uváděný u chameleonů samec 4-6let, samice o rok méně ( opět mají vliv na její věk snůšky, páření, počet vajec ve snůšce,... ) kdy její organismus tímto "trpí" a ve "velkochovech" už je tříletá samice " důchodkyně na vejmminku" v tom lepším případě.

S délkou ( opět nejen ) chameleona je to stejné, většina samců má v těle 20 - 30cm, ale opět se může vyskytnout kusanec, který má v těle 40cm, oproti tomu "zakrslík" , který dá sotva 15cm v těle....

Vše je velmi, velmi relativní. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 14:32 Muž Střelec [74] - Ještěři – velikost samce jemeňáka , průměrný věk?
Jaký velikosti v průměru dorůstá samec jemeňáka? Jak celkově, tak "bez ocasu"? Dostupný zdroje jsou v tomhle dost nejednoznačný, údaje oscilujou od 50 do 65 cm, kus, kterej se mi pokoušeli na podzim prodat měl něco mezi tim. Je mi to divný třeba v porovnání s údajně největším chamelonem obrovským. Tam se uvádí největší oficiálně naměřená dýlka 68 cm, maximálka se odhaduje na 70-80 cm dle zdroje, což není moc velkej rozdíl.
A jak je to s věkem jemeňáka? Většina zdrojů uvádí průměr pět let u samce (totéž jako maximum u samice), maximální hranice se uvádí sedm let, ale narazil jsem na maximum deset let. Jaká je běžná realita?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 19:53 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Rufulus
Určitě ne no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 18:53 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Rufulus
ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 23:14 Rufulus
Může být v dostatešně velkem terarku chameleon s jiným ještěrem? Napriklad anolis rudokrky a pod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 12:46 Toony Re: Pogona
díky
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 19:55 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Toony
Pokud bude 155cm - výška, pak stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 18:17 Toony – terarium pro 2 samice
zdravím všehny, chci se zeptat, jestli je terárium o rozměrech 110x55x50 dostačující pro 2samice chameleona jemenskeho.vím, že pro pár je to malé, protože samec porad nahání samici kvůli páření.ale info o dvou samicích v takovém teráriu jsem se nikde nedočetl.díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 13:47 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Střelec
mladí chamíci se často opakovaně popálí o žárovky a někteří se dokonce dokážou zamotat mezi závity trubice

Tohle to dělaj chameleoni hlavně tehdy pokud nemají dostatečnou možnost se vyhřát. Tak se snaží dostat ke zdroji tepla co nejblíže kde je toho tepla více.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 17 18

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 5178x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/706-chameleon-jemensky?od=401