Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

chameleon jemensky

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
chameleon jemensky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 07:21 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: lumat
Ani ten můj chamík zelí nežere denně, navíc si na něj musel zvyknout. Když byl malej, tak jsem mu kousky zelí věšel na větve, odkud si je obíral podle momentální potřeby - často i v noci(!), pokud byly dostatečně blízko spacího místa (do 5cm od čumáku). Jako dospělej kus už ho luxuje výhradně ze zavěšený misky. Nejpozději po dvou dnech nesežrané zelí dávám cvrčkům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2014 17:24 lumat Re: Střelec
Děkuji za odpověď. Tak ho nebudu drobečka trápit hladovkou. Včera jsem mu nakrájela čínské zelí, čučel do misky jak puk, a nakonec si nic nevzal, pacholek jeden vybíravej.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 06:41 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: lumat
Mládě by mělo dostávat tolik cvrčků nebo jiného hmyzu přiměřené velikosti, kolik zvládne sežrat. UVB by mělo jet souběžně s výhřevkou - stejnou dobu. Zkus mu nabídnout i nějakou rostlinnou stravu, moje zvíře si oblíbilo čínské zelí. Pití - není třeba lámat to přes koleno, nejspíš po rosení olizuje listí nebo stěny terárka a toho si nemusíš všimnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2014 21:32 lumat
Pěkný večer, máme 14 dní chamíka samce, koupili jsme ho na chovatelské burze včetně již vybaveného velkého terárka, tak snad má vše potřebné včetně živých rostlin, osvětlení a UVB. Je aktivní, žere, neviděla jsem ho ale ještě pít. Snažila jsem se mu dát vodu kapátkem, ale na něj reagoval dost ostře, tak jsem zkusila podat kapku na špejli. Tu si párkrát vzal. Jak poznám že má žízeň? Mám to nechat na něm? Rosím ráno a večer. Přes den mu jede výhřevná, jak přijdu z práce, zapínám i UVB, a noc vše zhasínám,nevím jestli to dělám dobře a jestli mu to stačí. Má 3 měsíce a také bych chtěla vědět jak moc ho krmit. Dáváme mu 6 - 7 banánových cvrčků, okamžitě vyluxuje vše co mu dáme. Stačí mu to? Obalujeme každý den a 1 x týdne vitamíny. Má už tak malý chamík mít jednodenní půst? A kdy se začne svlékat? Zdá se nám, že za těch 14 dní dost povyrostl. Teď jsem se zde dočetla, že dáváte i čínské zelí, zkusím mu ho zítra koupit.
Chovatel co nám ho prodal, nám sice nějaké info dal, ale mám obavu jestli jsem si vše dobře zapamatovala. Nerada bych mu nějak ublížila. Celý týden ho necháváme na pokoji, jen o víkendu ho dáváme z terárka na 15 min ven na velké pokojové kytky.
A jakou by měl mít v terárku teplotu a vlhkost? Máme podle teploměru kolem 32-36 st. a vlhkost kolem 60. Sice jsem se snažila nastudovat na netu co nejvíc ale všude čtu různé info, tak jsem z toho zmatená. Budu vám vděčná za každou radu. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 22:33 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Petra123
nebo už to může být stáří?

Osobně si myslím,že to stářím bude a s tím spojený možný špatný zdravotní stav. Zažil jsem to u svého prvního chameleona, kterého už jsem kupoval celkem starého. Po provedení pitvy se zjistilo,že měl špatné játra i ledviny, jinak příznaky byly naprosto totožné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 20:49 Žena Petra123 [18] - Ještěři – Nemoc nebo stáří?
Ahoj, náš chameleon už nějakou dobu celkem často padá z větví. Nikdy jsem na tom neshledávala nic moc divného, ale poslední dobou se to začalo stupňovat a hlavně už se častokrát nesnaží ze země dostat sám a klidně tam zůstane (třeba i leží na boku), dokud ho nezvednu a nedám ho k nějaké větvi, aby si přelezl. Kromě toho to vypadá, jako by měl zhoršený zrak či koordinaci. Např. když leze na větev, nemůže se jí chytit a místo toho se chytá své nohy a také při podávání potravy (dáváme mu hmyz z pinzety, jelikož sám už si ho moc nechytá - má kratší dostřel jazyku) se někdy nemůže trefit. A ještě mi přijde, že dost "odpočívá" nebo jak bych to nazvala. Opírá se o větve a vyloženě na nich "leží". Můžou tohle být projevy nějaké nemoci nebo už to může být stáří? Ale jsou mu teprve zhruba 4 roky, jedná se o samce.
Předem díky za odpovědi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 12:50 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
Obden mu dávam do zavěšené misky - krmítka pokrájené čínské zelí. Někdy ho sežere, jindy ne. Po dvou dnech dám zbytky cvrčkům, vymeju misku a šoupnu do ní další várku. Občas žere i na drobno pokrájenou mrkev a v létě naplátkované čerstvé jahody (tuzemské zahradní, skleníkové z dovozu mu nejedou). Na jaře občas žral čerstvě vyrašené listí ze stromů, které ještě nevytvořilo tuhý povrch. Kupodivu odmítá pampelišky, klasické zelí, salát a řeřichu - soudí, že jsou pro něj moc chuťově výrazné. Taky je schopný okousat ficus benjamin. Prostě "zdravé" doplňky ke stravě.
Problém je, že chutě na zelené se u chamíků liší kus od kusu. Bude zapotřebí vyzkoušet, co bude tomu konkrétnímu chutnat. Někteří chamíci zelené odmítají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 10:48 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Střelec
A prosím tě, zelené přidáváš denně? A to necháš někde ve větvích nebo to dáš dolů na misku? A co mu chutná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 06:57 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
ReptiGlo funguje i naplacato - v poslední fázi použití jsem ho měl drátem přitažené za objímku ke stropu.
Pokud vrba pučí, může ji chamík okusovat. Čerstvá zeleň nikdy není k zahození a třeba mu vrba bude chutnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 19:25 Žena Nessy [124] - Ještěři – Vrba
Jsem nadšená! Ta kroucená vrba začala pučet, takže to bude vypadat naprosto luxusně, až tam už budou v pátek lístečky. Jen se chci zeptat - nebude to chamíkovi vadit? Bude v tom umět lézt? Myslím, že to bude vypadat super, ale aby byl spokojený i on ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 15:39 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Střelec
Jen tak mě napadlo - jde ta reptiglo uchytit drátkem do horizontální polohy přímo za zářivku nebo jí to bude nějak ničit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 13:45 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
Ale jo - pro začátek dobrý a časem se uvidí. Výhřevka jde časem nahradit silnější univerzálkou a taky to určitě nejsou poslední narozeniny. Chamík si taky časem určí, co mu svědčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 12:20 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Pogona
No, pozdě :-( Už je objednané to reptiglo. Hurá akce bohužel nepočká týden, to už bychom nic nesehnali. Navíc teď už na raptora za 2300,- se vším všudy nemáme :-(
Ale kluk, od kterého mám terko, mi psal, že všude svítí reptiglem 100 (já na vaše rady objednala to pouštní 200) a chamíci (že jich má cca 30) mu prospívají bez problémů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 06:46 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Pogona
Jo - něco pořádného s externím předřadníkem, aby se to nepřehřívalo (nízkowattážní SolarRaptor?). Bude to sice drahej špás, ale z hlediska zvířete se to vyplatí. Když už se Vás na ten "dáreček" skládá víc, neměl by to bejt takovej problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 15:18 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
DO takového terária je ReptiGlo na prd, pořiď výbojku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 08:55 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
UVB ke stropu, ale tak, aby se ho chamík nemohl přímo dotknout (jak poroste, bude třeba upravovat vzdálenost větve pro "slunění"). ReptiGlo má účinný dosah UVB záření jen pár centimetrů. Dost jsme se o to hádali v jiném vláknu - problém nebyl v odstínění muším pletivem, ale právě v malém účinném dosahu. Takže jsem ho nahradil vydatnějším zdrojem, který může být bezpečně mimo dosah chamíka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 18:03 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Pogona
55*55*120
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 17:57 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
A rozměry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 17:56 Žena Nessy [124] - Ještěři – Terárko pro kolegyni
Fotka k příspěvku Tak už to mám skoro hotové. ještě mi chybí dvě kytky, které půjdou do dolních květináčů a zasypat rašelinou s pískem 1:1. Jak vám to přijde? Tloušťka větví bude asi fajn, ne? Chameleonek bude 4 měsíční. Nemám ještě přidat nějakou větev dolů? on asi leze jen po větvích, že?
UVB mám dát ke stropu nebo nad pletivo? Výhřevka bude nad.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 00:07 Žena Nadka [214] Re: Nessy
Když jsem chtěla chameleona,našla jsem si:chameleonjemensky.webnode.cz,moc se mi líbí ty stránky.Mrkni tam,připadá mi,že jsou dobře udělané. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 20:10 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Pogona
Super, dík. Předám to kolegyni společně s chameleonem :-) Samozřejmě k tomu předám i knížku, ale tak stručný „výtah“ po ruce je fajn věc. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:58 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:00 Žena Nessy [124] - Ještěři – Je ten odkaz v pohodě?
www.tp-faq.reptile.cz/…/
Není tam něco špatně? Dá se podle něj řídit? Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 08:52 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
Ve vláknu o UVB máš odkazy na testy i s komentáři místních profíků, co je odchov prakticky živí. ReptiGlo 10.0 26W z nich vychází jako nejlepší z nejhorších, tedy uspokojivé a použitelné. Po půl roce se stejně musí vyměnit (UVB jaksi "vyšumí"), takže jsem nakonec najel na "univerzálku" SolarRaptor a staré ReptiGlo už používám jen jako denní osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 17:41 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Verčák
No dobrá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 17:39 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: Nessy
Neřeš co píšou na krabičce... reptigla jsou ty nejslabší uvčka takže je lepší vždy brát tu nejsilnější. Vem si, že bys třeba kupovala jinou řadu UVBček kde by "tropická" vyzařovala mnohem více UVB než pouštní reptiglo ;-) (a takové existují :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 16:24 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Střelec
Vždyť ale nejsilnější reptiglo má být do pouštních terárek?
Terko nakonec bude 55*55*120, tak mám radost. Je po pardálovi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 13:31 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Střelec
Při pořizování terárka je ještě nutný dát pozor na dostatečnou plochu větrání a správný umístění průduchů - tohle umí spočítat HammerJoe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 07:42 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Nessy
ReptiGlo pro jemeňáka to nejsilnější - ideálně 10.0 26W, nová verze je značená 150 25W. Ale asi by bylo lepší projet vlákna o UVB zdrojích a pořídit něco lepšího, nejspíš s odděleným předřadníkem. Vzhledem k ceně bych doporučil spolupráci všech "spiklenců". Já mam SolarRaptor 80W s vestavěným předřadníkem (univerzálka topná + UVB) a po pěti měsících docela dost blbne. Světla neumisťovat na střed a pokud možno tak, aby s nima nemohl přijít do kontaktu.
Terárko berte raději větší (50x50x100), vyvětvení by měla tvořit kombinace relativně svislých a vodorovných prvků, aby ještěr moh cestovat podle požadované teploty a osvitu. Bude zapotřebí i nějaká zeleň (umělá se dobře čistí, živá může doplnit stravu).

Na sólo chov je lepší samec, má vyšší životnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 17:46 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Nessy
Tak nám její manžel vyčetl, že mu krademe dárek :-D
Ještě k tomu UVB - reptiglo jich má několik, tak které? A věšíte to k výhřevce nebo někam do prostoru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 13:44 Nessy Re: Nessy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 13:30 Žena Nessy [124] - Ještěři – hurá akce - pořízení jemeňáka
Ahoj, chceme kolegyni z práce koupit k narozkám chameleona. Potřebuji poradit kde v Praze nebo Praze - východ/okrese Kolín, Nymburk sehnat hezká terárka, jestli je potřeba pozadí nebo chameleon leze jen po větvích, jaké větve jsou pro něj nejlepší, jestli je lepší pro chov jednoho samice nebo samec. Terárium bych ci představovala cca 50*40*80? Moc se mi líbí ty zakroucené větve(nebo kořeny?) co prodávají na burze. Jsou pro něj vhodné a nevíte, kde je sehnat? Bohužel jsme si to rozmysleli až teď a ona slaví 14.2., takže burzu už nestíhám :-( Případně něco dalšího, co mi ušlo, když o chameleonech nic nevím? (S UVB, výhřevkou a posypem na cvrčky počítám) A kde bych (ve vypsaných lokalitách) pořídila zdravé mládě?
(Jen abyste mi nenadávali - hurá akce je jen jeho nákup, ona chameleona chce a chtěla si ho koupit, až jí odejde křeček - který už je starý, takže jí splníme její přání, jen o pár měsíců dříve ;-) )
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:34 petr82 – osvětlení terária u chamíků
dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s měřením u žárovek? Jsou tam uváděné luxy a kelviny,tak jaké parametry jsou do tera nejvhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 16:27 David Re: HammerJoe
Ještě bych chtěl dodat že jsem byl u zvěrolékaře (předtím než měl to oko takové) protože měl furt zavřené oči a řekla mi že bych mu měl kapat umělé slzy a dala mi Siccaprotect a asi na druhý den začal mit to levé oko takové "slabé"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 12:31 tráva
Umře chameleon, když snědl 1 list Kaly?? Co mám dělat?? sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:46 David Re: HammerJoe
Ok, vyzkouším , snad to pomůže :( Strašně mě to znervózňuje že nevím čím to je , to levé oko má prostě takové jakoby slabší , jeho čočku vidím jen polovičně , je jakoby zakrytá za víčkem a to víčko má méně otevřené než u pravého oka a ta kůže víčka je taky taková , nevím jak to říct , vypadá to jakoby stará kůže :/ A sem tam jakoby na to oko mrkne , že mu jde vidět bělmo a pak hned zase čočka... Kdyby někdo fakt věděl byl bych moc rád :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 21:44 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: David
Pokud chceš aby chamík do budoucna prosperoval, tak by jsi mu to terárium v první řadě měl pořádně vyvětvit - pouze rovné větve nejsou optimální řešení... Zkus vypnout na dva dny uvb jestli se to oko zlepší....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 18:18 David Re: David
Fotka k příspěvku A tady mám ještě 1 foto , nevím jestli to je v pořádku ale poslední dobou mívá otevřenou pusu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 18:17 David Re: David
Fotka k příspěvku To je to oko které si furt otírá o větve a má to víčko takové divné , vypadá to jak přebytečná kůže a taková ta stará ... Snad to půjde vidět
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 18:15 David Re: David
Fotka k příspěvku Tady je ta hřejivá žárovka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 18:14 David Re: Pogona
Fotka k příspěvku Jak už jsem psal "Mám 2 žárovky- 1 hřejivou (50W Daylight od ExoTerra) a 2. UV světlo (Bohužel nevím přesně)"
Dále má v teráriu 1 umělou rostlinu a na zemi má kamení , terárium je vyložené polystyrenem na kterém je nalepený písek... Takhle nějak můžu popsat své terárium...
Pokusím se přidat Foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 17:33 David Re: Verčák
Nn momentálně se nesvléká...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2014 12:25 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: David
nesvlíká se? tím třením by se mohl pokoušet zbavit přebytečné kůže :-) teda aspon moje agamy to tak dělají...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2014 19:28 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: David
Neznáme chovné podmínky, vybavení terária, chybí fotky, apod. Takže těžko radit.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2014 18:52 David – Problem s očima
Dobrý den , mám asi 2 letého chameleona.
Dnes ráno když jsem mu chtěl zapnout světlo tak žárovka shořela a pak jsem musel do školy.
Hned po škole jsem mu koupil novou a šel domů, když jsem přišel tak chamík seděl na zemi za kamenem a měl takovou tmavou barvu, ihned jsem mu tu žárovku zapojil a zapnul.
Asi po 5 minutách vylezl zase na větve ale všiml jsem si že má ve předu očí jakoby "přebytečnou" kůži a když se chce podívat do předu tak jeho oční čočka je vidět jen z poloviny a celkem často si oči otírá o větve a různé předměty v teráriu.
Někdy se stává jakoby mu něco zevnitř tlačilo do oka , vypadá to jakoby si tlačil zevnitř hlavy do oka prstem.
Pije a jí v pohodě.
Mám 2 žárovky- 1 hřejivou (50W Daylight od ExoTerra) a 2. UV světlo (Bohužel nevím přesně)

Kdyby mi někdo dokázal poradit byl bych moc rád..
A omlouvám se za ten amaterský popis :( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 08:12 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: djdvd
Zajímavý zbarvení. Podle fotky je na tom líp, než ten můj. Ten "schod" se ale nakonec u Strašíka patrně vyvine taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 15:43 djdvd Re: Střelec
Fotka k příspěvku Tady ho mám ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 08:24 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: djdvd
Fotka k příspěvku To se mýmu taky stalo. Po odpadnutí připáleniny na ráně vzniklo něco jako novej strup a celá oschlá špička přilby velmi pomalinku odrůstá. Ukázal jsem fotky veterinářovi, co mívá poradnu na zootrzích a ten se vyjádřil ve smyslu, že dokud je to zaschlý, nerejpat se v tom. Pokud to odpadne a zůstane rána, tak vydezinfikovat betadinem a a řešit to s veterinářem jen v případě komplikací. Fotka je z listopadu, v současnosti je vidět jak se zaschlý místo pomalu posouvá "mimo obrys" přilby.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:27 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: djdvd
Fotky by byla lepší, ale podle popisu, je to normální ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:09 djdvd – Odpadlý kus přilby
Mám dotaz, jestli je normální, když po zhruba 1-2 měsících, co měl chamík připálený kousek přilby, mu to odpadlo. A teďka má na hlavě menší schod mezi zadní a přední částí. Tváří se to, že mu pomalinku opět dorůstá a na dotek je přilba pevná, jak má být. Díky za info

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 17 18

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 5178x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/706-chameleon-jemensky?od=101