Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Rady pro začátečníka

 

NápovědaFórum » Ještěři » Chov 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Rady pro začátečníka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:41 Pavlína – agamka chodí brzo spát
dobrý den, mam asi 3-4 měsíční mládě agamky, už pořádně jí, jak například pampelišku, tak cvrčky nebo červi... ale poslední tak čtyři dny mi chodí brzo spát, než u ní bylo obvyklé... většinou byla živá ještě v osm, dneska už v šest spala... nemůže s ní něco být? Nebo se chystá do zimování?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 14:10 JaninaB Re: HammerJoe
Díky moc palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 14:05 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: JaninaB
Fotka k příspěvku Pro představu ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 13:23 JaninaB Re: elegans1
O.K. Díky za radu, vyřízneme tedy ve stropě větší otvor + bok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 13:18 elegans1 Re: JaninaB
Je to málo.Větrání dej klidně přes polovinu stropu+z boku nebo zepředu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 13:14 JaninaB Re: elegans1
Otvor 10x30cm je málo nebo máme udělat ještě jiný někde jinde? Díky
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 13:08 elegans1 Re: JaninaB
To terárko má jednu zásadní chybu a to je větrání.Větrání je mizerné a pro chameleona zvlášť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 12:49 JaninaB Re: Sewer
Super, moc děkuju za info, udělám si tedy zásobu žárovek a raději mu už na tu zimu zkusím dát tu 50W. Jestli bude zmrzlej jako já, tak i to bude málo. Mám právě obavy z toho, že budou praskat, když to budu rosit. Na rosení chci použít jen rozprašovač. Tu žárovku UV-A tedy mohu strčit do normálního květináče (keramický) a to UV-B jenom z půlky do plasťáku, když nechci aby tam jen tak trčely? A ještě jen dotaz, koupila jsem teploměr i vlhkoměr, kolik mám udržovat vlhkosti v terárku? Děkuju Jana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 10:47 Muž Sewer [151] - Ještěři
Ták ano UV-B žárovka ReptiGlo 26W 10.0 UVB bude stačit a jako zdroj UV-A záření stačí obyčejná žárovka z elektry za pár kaček. Žádný další nesmysly. Její vyttáž si budeš muset vyzkoušet podle teploty. Vem 40W a když to bude málo, tak vem 50W a kdyby i to bylo málo, tak vem 60W. Protože stojí asi 7,- Kč, tak nevadí, že je budeš menit, jako blázen, než si vychytáš teplotu. Záleží na bytě a taky na ročním období. V zimě máme v bytě chladněji a tak někdy musím použít silnější žárovku.
a UV-B žárovka se po 6 - 9 měsících MUSÍ vyměnit. Někdo si myslí, že je na furt a má jí u zvířete několik let a pak se diví, že má zvíře zdravotní problémy, když má úvébéčko.
A co se týče té výhřevné (UV-A), tak je dobrý mít doma vždy nějakou (rádi praskaj a ty levnější dost často...jednou mi praskly i 3 žárovky za den :-D, ale běžně se to stane jednou za pár měsíců ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 09:38 Muž gaster [15] - JeštěřiRe: JaninaB
Ahoj,
ohledně terárka ti poradit nemohu, s chamíkem zkušenosti nemám, ale co se týče osvětlení, tak UV-A vyzařuje každá normální žárovka, takže zbytečnost kupovat ještě nějakou další drahou žárovku, protože na obalu má napsáno zdroj UV-A ;-)

Mimo jiné, zvířátka nejsou tak hloupá aby se o žárovku spálila, takže toho se bát taky nemusíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 22:48 JaninaB – Terárko pro chameleona- osvětlení
Fotka k příspěvku Hezký večer, prosila bycho radu týkající se osvětlení terárka pro chameleona (2-měsíční mládě). Terárium stavíme doma s manželem - míry 60x40x80cm. Je děláno z OSB desek, na stropě otvor s mřížkou. Na vnitřek jsme použili polystyrén a potáhli jej lepidlem ( co se používá na fasády) a opískovali. Do vnitřku bych ráda dala živé rostlinky- fikus,dracena a větvičky z vrby. Na podestýlku kokosový vlákno + rašelina + písek. Nyní bych prosila o radu, jak s osvětlením terária. Co jsem tak nastudovala, měla bych pořídit UV-B (ReptiGlo 10- 26W, dále obyčejnou žárovku na ohřátí. Zde si nejsem jistá kolika wattovka bude stačit (40W?). A jaká žárovka je ta UV-A a kolika wattovka? Z toho osvětlení mám fakt strach, aby se chudák nepřehřál, nespálil atd. Osvětlení máme v plánu dát do vniřku terárka- do rohu u stropu.Posílám fotku, jak zatím terárium vypadá- zatím to má dojem vitrínky pro kytičky, ale ty květináče ještě nějak zapatlám a také opískuji :-) Kdyby bylo na teráriu něco špatně, prosím o Vaše názory a tipy. Předem děkuji za rady, jsem začátečník, proto takové dotazy.Děkuji Jana
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2012 21:05 elegans1 Re: Michaela
Cca 12 hodin denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2012 20:56 Michaela
ještě chci dodat, že agama je asi 3 měsíční mládě a Repti Glo je 10.0 ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2012 20:55 Michaela – doba svícení - agama vousatá
dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho mam svítit agamě vousaté? terárium: 80x42x42, klasická 40W žárovka a ReptiGlo 27W... kuji za odpověď.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:39 immortal
Jo asi koupim taky tu plastovou a nejak ji upravim aby zapadla,snad z ni bude zrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:20 Muž Sewer [151] - Ještěři
Nádobku jsem koupil v IKEA, ani tak malá není, to spíš ta fotka klame... je asi 15 cm vysoká. Neunikl mi z ní ani jednou ani jeden cvrček.
Zkus třeba skleničku od přesnídávky na vrchu omotat drátem a vytvořit z něj háček a to pak pověsit na nějakou větev, aby se k tomu chamík dostal. Je dobrý to omotat izolačkou, aby je chamík neviděl z boku a nesnažil se je chytit skrz sklo.
...nebo třeba kelímek od jogurtu, nahoře propíchnout a třeba kancelářskou svorkou zaháknout k nějaký větvičce X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:11 immortal
Fotka k příspěvku Hele i to foceni bojkotoval :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:05 immortal
nadobka pekna,ale cvrci neutecou,pride me docela mala.Jinak me si taky z ruky vezme kobylku cca jednu tydne,ale to asi na vitaminy nestaci,tedy na ne mozna jo,ale vapnik.Dneska jsem mu tam nadasil asi 20 kobylek z louky,takze vitaminy resim v lete timto.Jelikoz kdyz pridu k teraku porad drape sklo a kdyz otevru vystreli me na ruku davam ho ven na slunce to je ale ted co v zime nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 20:59 Muž Sewer [151] - Ještěři
Fotka k příspěvku Mě teda z ruky žere, ale já krmím tak, že cvrčky nasypu do nádobky, ze které si je pochytá :-) (z ruky ho krmím jen pro zábavu)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 20:56 immortal
Fotka k příspěvku Sorry nevim proc se otocila
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 20:55 immortal – vitaminy
Fotka k příspěvku Takze ja dodam neco k tem radam pro zacatecniky.Mam chamika co ma terarko 90x60x60 v nem raptigo 10,0,na vytapeni daylight od tery a jako dodatecny osvetleni studenou lcd zarovku.Ma tam vetve,bambusove tycky a 4 zive rostliny.Nahore ma 38-42 uprostred cca 28-30 a dole 24-26 nemerim to porad.A ted problem.Odmita zrat z ruky a pokud dam cvrcka obalenyho v vitaminech,cumi,cvrcek skace a vitaminy opadavaji vesele pryc.Pit ode me nechce a pokud mu dam pipetu opet cumi a posleze odkraci pryc.Stolice je pravidelna,uklizim ji obden.kobylky i cvrcky zere vesele,ale bohuzel jen kdyz se nedivam.jinak kdyz mu dam ruku nesyci,jen na ni preleze a jde na oblibenou kytktu,kde cuci cela zbytek dne.Takze jak mu mam vitaminy do tela dopravit,kdyz kazdou akci bojkotuje.Tady jeste fotka terarka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 14:33 Filda
mě vyšla žárovka UVB skoro stejně jako ještěrka :-D Jsem nechápal když ta prodavačka řikala cenu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 23:03 elegans1 Re: Pogona
Já je kupuju jen jako zdroj světla,protože svítí fakt dobře.Do malých terárií pro felsumy je mám zárověň jako zdroj tepla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 22:43 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: elegans1
Na co kupuješ ReptiGla když jsou velmi slabá, skoro nefunkční a nemají skoro žádný výdej UVB ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 22:00 elegans1 Re: Pogona
V Hammu kupuju reptigla za 10 €.Tady neví,co by za to chtěli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 21:45 Miška
¨no tak taky příště koupim přes internet, asi na aukru.. je to o dost levnější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2012 19:10 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Miška
Tak to bylo dost předražený, poslal bych Ti ho o minimálně 200,- levněji i s poštovnym a ještě bych na tom trochu vydělal :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 15:34 Miška
koupím objímku... akorát mám E14 objímku už od dodavatelky našroubovanou a sama jsem nechtěla objímku měnit no.. ale tak řeknu příteli a dá mi tam E27 no.. REPTI GLO už mám, tak uvidím jak bude dobrý.. ale stálo mě 700.. skoro tolik za kolik jsem sehnala terárko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 11:14 Žena Xlienka [5] - Želvy
A pokud to neumíš vyměnit tak co třeba adapter?
aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2012 01:15 Muž halaly [25] - Ještěři
Promiň, ale to je takový problém vyměnit objímku za 14Kč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 00:55 Žena TerkaS [12] - JeštěřiRe: Miška
mám dojem že žádné..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 22:08 Miška – ZÁVIT U UVB
koukala jsem na UVB repti glo 10.0 Uvb 26 W, ale má závit E27 a objímku mám E14...... jaké UVB žárovky mají závit E14? děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 21:41 Miška Re: Pogona
tak mockrát děkuju :-) až zas budu potřebovat poradit, zajdu sem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 21:28 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Miška
U agamy je topný kámen opravdu hloupost,.....
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 20:59 Miška Re: Pogona
tak děkuji :-) a topný kámen bude asi blbost pořizovat ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 19:16 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Miška
Repti Glo UVB 10.0 26W ;-) + přímé slunce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 16:33 Miška Re: Pogona
děkuju za radu :) ale na aukru jsem viděla RepTI gLO 10.0 UVB ve dvou druzích - 13W a 26W.. tak jaké mám koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 21:44 elegans1 Re: Cacorka
Pokud mají samičky aspoň rok,můžeš samce přidat kdykoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2012 21:34 Cacorka – Samci
Dobrý den
Ráda bych se je problém přidat samce k samičkám až teď v létě? Konkrétně u druhu Proedura pictus, ale i u jiných druhů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 19:35 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: miška
Repti Glo UVB 10.0 + 40W klasická žárovka - UVB nezakrývat květináčem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 17:19 miška Re: Sewer
pro agamu vousatou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 15:26 Muž Sewer [151] - Ještěři
A pro jaké zvíře? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 14:38 míša – světlo a květináč
kupuji si terárko a pomalu ho budu zařizovat, tak bych chtěla pomoci, jak se dává ta žárovka do květináče? a jak silné UVB světlo je vhodné do terária 80x45x45? děkuji za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 17:00 Muž Sewer [151] - JeštěřiRe: Ribees
Dej žárovku, ale potom je kámen už zbytečný. Já používám v zimních měsících 60W a v letních 40W. Ale to si musíš vychytat, podle teploty. Výhřevnou žárovku nekupuj žádnou Exo Terra, ale kup obyčejnou v elektře za pár korun, je to úplně to samé. A instalace? Důleživé je, aby měla agama pod výhřevnou žárovkou dostatečnou teplotu a zároveň tím byla co nejblíže té UV-B žárovce. UV-B žárovku je nutné jednou za půl roku vyměnit. Taky je neumisťuj doprostřed terária, ale někam ke kraji, aby na druhé straně měla agama možnost se ochladit (podívej se třeba na mojí prezentaci "Piko", jak mám řešené žárovky). Okolo výhřevné je vhodné dát květináč, okolo UV-B je nejlepší nedávat nic (aby nebylo UV-B záření pohlcováno). Já jsem si na UV-B žárovku dal půlku plastového květináče...jen aby to nesvítilo do očí.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 13:15 Ribees – Re: Sewer
Díky za připomínky. Přemýšlím, jakým způsobem je aplikovat v mém terárku. Výhřevnou žárkovku s nějakým stínítkem (květináč) bych zavěsil nad topný kámen (když už ho mám, nevadí tato kombinace?) Do horního krytu bych nad toto umístil UVB 26W 10.0, aby byl zajištěn příjem UVB záření.
1) Jakou značku výhřevné žárovky pořídit (např. Exo Terra Day Glo 60W/40W)?
2) Jakým způsobem by bylo nejjednoduší tuto žárovku zapojit (instalace) a jak vysoko nad výhřevné místo ji umístit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 12:22 Muž Sewer [151] - Ještěři
Tento písek může způsobovat například dýchací potíže, protože hrozí, že bude příliš prašný, ale já bych je ho nebál. Neměnil bych ho. Pokud jsi ho na začátku propral, neměl by být prašný. Jde spíš o to, že je zbytečně drahý proto, že je "hezčí".
Co se osvětlení týče, tak ta UV-B 26W 10.0 je dostačující (ty, co mají UV-B 2.0 pro agamu nepoužívej). Namísto topné skalky je vhodnější výhřevná žárovka. Já používám v zimním období 60W a v letním 40W. Je důležité, aby tyto žárovky byly u sebe tak, aby když se agama vyhřívá zároveň přijímala UV-B záření. Dávají se ke krají terária, aby v druhé polovině bylo "chladněji" a agama se tam zase mohla ochladit.
Ještě by bylo dobré podotknout krmení - je důležité, aby mládě mělo při každém krmení hmyz obalený v minerální směsi (NutriMix, Roboran, ... ). U dospělce to pak stačí 2x - 3x týdně. Mládě krm, co se do něj vejde, dospělce pak už musíš krmit tolik, kolik potřebuje. U dospělých agam je vhodné krmit buď -
a) 6 dní v týdnu
b) obden (o trochu více)
Mládě je třeba 1x - 2x denně rosit (dospělce opět stačí jednou denně)
Taky je dobré jednou za měsíc podávat přímo do tlamky vitamíny AD3, ale zde je potřeba být velmi opatrný při dávkování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 12:00 Ribees
Díky za prozatimní připomínky. Terárko mám sériové 90x45x45 a od neděle zde mám již 2,5 měsíční agamku. Dle prozatimních zkušeností se občas vyhřívá na skalce nebo schovává pod ní. Dle vašich připomínek mám následující dotazy:
1) Můžu namontovat výhřevnou žárovku do horního krytu Exo Terra Compact Top 90 (je zde uvedeno max. 26W)? Dal bych ji pravděpodobně nad topnou skalku (12W).
2) Jakou topnou žárovku doporučujete?
3) Písek se mi zatím vyměňovat nechce. Co může způsobovat za problémy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 18:04 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: HammerJoe
To jsem úplně přehlédl, máš pravdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 17:45 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Ribees
Nemáš tam výhřevnou žárovku! Nebo kde, nevidím jí ??? To je sice hezký že tam máš zdroj světla, ale to nestačí... Agama se potřebuje pořádně vyhřát už kvůli trávení a energii...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 16:28 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Ribees
Pokud to je "séroivka" 90-45-45cm, pak terárium do budoucna vybav silnými větvemi na šplhání a odpočinek agam - taková základna bez tohoto je pro dvě agamy malá,.... Osvětlení je v pořádku, jen vyhoď ten topnej nesmysl, misky tam taky mít nemusíš, agamy stečí rosit, mláďata aspoň 2krát za den, ty větší stačí obden porosit.

Jetě k tomu písku, ten bych vyměnil za klasicke betoňák - tyhle pouštní nesmysly jsou dost jemné a mohly by dělat zejména mladým agamám potíže,....
Jinak by to mohlo "šlapat" ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 3886x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/792-rady-pro-zacatecnika?od=301