chameleon jemensky
Na odbrebeření se tu obecně doporučoval Frontline (jak na terárko, tak s notnou opatrností na zvíře), ale jak dlouhoto působí, se tu asi nerozebíralo.
Tak to opravdu budou nějací vetřelci, možná ze substrátu. Někdo se na to ptal už loni na podzim, nebo letos z jara. Zkus najít instrukce přes vyhledávač.
0 13.09.2013 13:32 TerisSs Ja tam prave i male cvrcky mela co uz vypadali jako cvrcci.. tak sem si myslela ze toto budou take cvrcci ale uz je to vic jak tyden a ti vetsi zmizeli ale toto je tam porad... :-/
Můžou to být paraziti, ale taky čerstvě vylíhlí cvrčci. Mě se v terárku namnožili už několikrát a musel jsem nad ventilační mřížky umístit lepovou past, aby mi nelezli do postele. Ze začátku opravdu vypadají jako pohyblivé tečky, do týdne už jsou ale k poznání.
0 12.09.2013 12:38 TerisSs – PARAZITI
Koumala jsem terárko a našla jsem tam cosi, co je malé jako zrnko písku a hýbe se to.. asi nějací vnější paraziti... chci mu udělat celé nové terárko včetně větví, písku, rostli a všechno vydezinfikovat... jak to mám udělat když se to terárko pro dezinfekci musí nechat vyvětrat? Kam ho mám dát? nemám náhradní terárko ani větší přenosku (ani peníze na to abych to koupila) .. jen klec pro ptáky..a nevíte jak dlouho se musí větrat po dezinfekci a je vhodné savo?
No prostě, jak je chamík na zemi a tmavý, značí to nějaký problém,.... může být méně čí více vážný, to z monitoru nevidím, tak bych doporučil návštěvu specialisty

0 05.09.2013 18:15 TerisSs Většinu ne.. ale dost na to, že dřív tam nebýval vůbec
Pokud tráví většinu času tmavý na zemi, pak můj tip je max. 4 týdny,.... snad se ale mýlím a bude OK

Ten můj taky bývá občas na zemi a je hnědý - vyladěný na barvu substrátu. Jenže nesedí zvadle v koutě, ale intenzivně hrabe stále ve stejné lokalitě. Nejvíc v koutě pod dvířkama a pak kolem stěny, která je obrácená směrem do plochy stolku. Mám pocit, že se chce prohrabat ven a přitom není dost chytrej na to, aby se naučil otvírat dvířka. Na hnědo se barví jen při hrabání, při běžným průchodu po zemi zůstává normálně pruhovanej.
Může mít chamík klasickou modřinu? Na jednom boku se mu objevil černomodrej flek zhruba o tvaru "L" a o popáleninu evidentně nejde. Navíc se to (velmi pomalu) zmenšuje. Občas mi prolejzá mezi větvema, kam by se na první pohled neměl vejít a tak předpokládám, že to má od toho.
Je nemocný,.... a většinou tohle chování věští brzký konec

0 25.08.2013 16:18 TerisSs Chamik je casto na zemi a ma tmavou barvu... ale když vyleze nahoru tak ma zase svetlou.. žere normalně..... vadí to?
Meloun si taky občas dá, lákají ho ale jahody, někdy si pošmákne na plátku hrušky. Základ je ale čínský zelí a občas mrkev. Městskou parkovou flórou ho ale nekrmim, je "přihnojená" kde kým a kde čím. Zkoušel jsem mu na jaře předkládat zaručeně čerstvý a navíc opraný přírodní rostlinstvo (jetel, pampelišky), ale ignoroval to.
Vysledovala jsem, že mi nikdy nekousl do břečťanů, které mi pěkně rostou. Jinak všechny jiné rostliny občas ukousne.Denně mu hodím jetelové lístky do misky a ty hned sežere. Někdy i čeká u misky. Dnes si pochutnal i na kousíčku melounu.
Teď jsem v květinářství viděl prodávat ibišek, ten podle příspěvků někde níž (JaninaB) chamíkům taky zjevně chutná. Jen je otázkou, jestli by se po okusu do hola dokázal vzpamatovat.
0 10.08.2013 21:07 TerisSs Neboli peperomia caperata ??
Benjamín se mimo terárko dokáže vzpamatovat - tedy pokud mu nějaké listy zbydou. "Recyklační" doba je asi půl roku.
Pravda! Pepřence jsou nejlepší a i mému chamíkovi hodně šmakují!

Já mám osvědčené pepřence, mají celkem drobné rychle dorůstající listy a tak vypadají jako dekorace celkem dobře. Na rozdíl od benjamínu, který je po roce úplně na vyhození.
To můžu potvrdit i u mého chamíka, kdysi mi otrhal skoro všechny listy z umělé rostliny. Jak jsem mu dodala více živých už věděl na kterých si konečně pochutná.

Počítám, že si chamík postupně "zobne" z každé rostliny v dosahu a vyhodnotí, co mu bude šmakovat. Když jsem mu instaloval první plastovou popínavku, zkoušel ji ochutnat několikrát. Přírodní předtím okousal tak, že zašla.
Už mi začal žrát i tu orchidei :-/
U naseho je to uplne to stejne. Svleka se presne, jak popisujes.
Mě přestal chamík ožírat rostliny po té co jsem mu začala dávat pravidelněji pár listů jetele a pampelišky. Jak pár dní nedostane dá si prostě pepřenec, hlavně ty mladé nové listy.

V terárku mi vyrašily čerstvé výhonky na olivovníku - teď čekám, jestli je chamík okouše. Výhonky ficus benjamin na jaře oholil beze zbytku, tak jsem zvědavý, jak dopadne tahle "bonsaj".
Super, děkuju za odpověď. On ho právě začal ožírat, tak jsem měla obavy, aby mu nebylo zle.
Pokud je mi známo, ibišek jedovatý nebývá, zato ho lze najít ve většině komerčně vyráběných vícedruhových bylinných a ovocných čajů. Tudíž by s ním neměli mít problém ani jiné živočišné druhy.
Není, ibišek klidně používej, navíc chameleonům i chutná

0 21.07.2013 15:33 JaninaB – Ibišek - ve venkovním teráriu
Dobrý den, mám dotaz ohledně jedovatosti keře typu Ibišek venkovní pro chameleona. Rád courá v letních dnech po zahradě a špatně se chytá, tak jsme mu udělali letní terárium a manžel do něj dal větev ibišku venkovního (zahradního), nedaří se mi na internetu najít informaci, zda není náhodou jedovatý. Můžete prosím poradit. Děkuji Jana
...a je to naprosto normální.

Tak si kup mládě za 3 měsíce a máš po případných problémech

Přežije to určitě,ale nedoporučuji to dělat u tak mladého zvířete...
0 18.07.2013 13:49 michal – roseni
Dobry den, chtel bych se zeptat zda mohu nechat mladeho chameleona (3 mesice) pres vikend bez roseni a prisunu potravy. Za odpoved predem dekuji
Může s tím mít něco společnýho rosení?
Nemůže.
Díky! Tahle informace je pro mě důležitá. Vyvstal ale jinej problém - Strašík se na etapy (pravý nohy a hlava, pak ocas, pak pravej bok, teď přes tejden levej bok a levý nohy a už se opakuje pravá zadní, kterou to začlo) svlíká už měsíc. Minulej tejden zase povyrost a kolotoč svleku pokračuje. Může s tím mít něco společnýho rosení? Dřív se to sice taky táhlo na etapy, ale ne takhle dlouho.
V přírodě najíždějí ještěři na tzv. "letní útlum" taková obdoba moni-zimování, takže o Vánocích zimovat můžeš i když "zazimuješ" už v létě

"Zazimování" chystám na vánoce. Většina zdrojů uvádí, že "zimovat" by se měly zvířata starší jednoho roku a Strašík je zatím osmiměsíční. To byl jeden z důvodů, proč jsem ho nezimoval, i když je to nejjednodušší řešení. Druhým důvodem je, že za teplého počasí by se v mizerně větratelné garsonce v zaplachtovaném terárku nejspíš uvařil ve vlastní šťávě - prakticky neexistuje rozdíl denních a nočních teplot, pokud se na noc neotevře celý okno.
Předpokládám, že pro tebe bude ukazatelem odkdy "zimovat" spíš velikost zvířete, než "papírový" věk.
Střelec napsal: Když v létě musíš odjet na týden a nemáš nikoho spolehlivého na hlídání, nic jiného než automatika nezbývá.
Ale zbývá, dobře krmený a zdravý chamík vydrží i tři týdny v teráriu, ve kterém vypneme veškeré osvětlení a vyhřívání a přikryjeme jej prostěradlem,.....
Když v létě musíš odjet na týden a nemáš nikoho spolehlivého na hlídání, nic jiného než automatika nezbývá.
Pár známých v poušti bylo - v noci se klepali zimou (místy bylo pod nulou), ráno těsně před východem Slunce padla ukrutná rosa (všechno mokré) a pár minut po východu Slunce bylo všechno na troud. Údolí, odkud Jemeňáci pocházejí, mají dokonce několik období dešťů a jsou neuvěřitelně zelená.
No - muj Strašík přestal olizovat skla a úbytek vlhkosti kompenzuje právě zeleninou - nejraději má čínský zelí z hypáče (to ze Zeleniny je pro něj málo vodnatý). Občas aktivně vystartuje po mrkvi a jinejch oranžovejch věcech (květ řeřichy). Čínský zelí ostatně doporučil i místní zvěrolékař - specialista na plazy a o zeleném krmení se zmiňuje i Nečas v knize "Chameleoni". Samozřejmě to do něj necpu jako do posvícenský husy - má to v krmítku a občas si zobne
Podle toho, co jsem se na různých místech dočetl (a pozoroval na svým kusu), je změna barvy přilby (šedivění) relativně běžná.
Vápníkem NEJDE předávkovat, tělo plazů jej jednoduše vyloučí, když je ho nadbytek. Co se týče ostatních vitamínů ( především A, D ), pak jejich nadbytek se projevuje v podstatě podobně jako nedostatek. Měknutím přilby, deformací končetin, trupu,....
Chamík na fotkách se zdá v pohodě, jde možná jen o nějakou pigmentovou změnu, pokud je v pohodě, žere, je aktivní a nemá měkkou přilbu, neřešil bych to a režim bych nechal jak je

Přidat reakci
1 ...... 17 18
Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 5181x