Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Identifikace pavouka

 

NápovědaFórum » Bezobratlí » Identifikace 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
Identifikace pavouka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2014 08:57 Evca – POZNATE NEKDO TOHOTO PAVOUKA?
Fotka k příspěvku Dobry den,prosim nevite nekdo co je tento pavouk zac?predem dekuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2014 21:32 thisplay Re: ultrainfernal
Díky moc za info, k tomuto mi to sedí nejlépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2014 03:40 ultrainfernal
Tak oprava (a omluva) - teprve teď jsem si všiml té zmínky o "hrbatosti," což vše mění :-) Bude to K. dvouhrbý (Gibbaranea bituberculata). K. hrbatý, by měl ty "hrby" na zadečku podstatně výraznější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2014 03:25 ultrainfernal – Protože vás to určování očividně baví:
Fotka k příspěvku ...tak tady máte další exemplář, jak jsem ho kdysi vyfotil u nás na chalupě :-) Jako nápovědu uvádím, že jde sice o menší, nicméně velmi rozšířený druh, se kterým se běžně setkáváme při procházkách přírodou. Pozornost věnujte síti a způsobu zavěšení pavouka v ní.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2014 03:17 ultrainfernal Re: thisplay
I když fotka není úplně ideální, tohle je téměř jistě křižák podkorní (nuctenea umbratica)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 18:58 thisplay Re: VaJzi
Fotka k příspěvku ještě jedna fotka..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 18:53 Jiří Jelínek Re: VaJzi
Fotka k příspěvku Tělo cca 1,5 cm, fotky mi moc nejdou, je zalezlej a když se ho snažím nasměrovat, schoulí se do kuličky potvora :-D každopádně díky za tip ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 10:33 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Jiří Jelínek
Ahoj, jiné foto by nebylo? Infem o velikosti bych také nepohrdl... Ale jinak bych řekl, že se jedná o zástupce křižáků (Araneidae) a konkrétně mi tento pavouk přijde, jako Křižák hrbatý (Gibbaranea gibbosa; Walckenaer, 1802). Pro člověka toxicky nevýznamný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 07:39 Jiří Jelínek – Co je to za pavouka?
Fotka k příspěvku Dobrý den, předem musim napsat, že jsem nenašel jinou stránku, kam dát svůj dotaz, jsem rád, že se to alespoň tady řeší. Překvapil nás včera doma pavouk a ještě jsem takovýho neviděl. Je nápadně chupatej a zadeček má z profilu až bizardně vytvarovaný, jako nějaký nepravidelný hrb. U nás doma je možno chytit spoustu pavouků až velikosti 5-6cm (manželka z nich vždycky šílí), ale já vím, že jsou to pořád ti samí, jde o toho pověstného pavouka domácího, či jak se to jmenuje, jenže tenhle na fotce je jinej a zatím jsem ho nikdy neviděl. Rádi bychom, kdyby nám někdo vyvrátil, že je to nějaká jedovatá bestie a my se mohli přestat bát. Díky za odpověd, každá potěší. Jirka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2014 00:15 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Flutter
Čili dost znáš a celé se to schumelilo na téma neznalosti znalostí protějšku v diskusi ;-)
Dle Tvých slov - "špiň" libovolná vlákna libovolně, dokážeš-li lidem poradit. Pak budou Tvé příspěvky přínosem a většina si Tě bude vážit. Jenom prostě nepřetahuj strunu - pokud někdo nerozpozná pavouka od hmyzu, nemusí být nutně pitomec. Mě právě naopak ZÁLEŽÍ na tom na co se kdo ptal a jakou, cituji, neznalostí oplýval. Jinak bych se na to tady vykašlal už tak před šesti lety... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 23:54 Muž Flutter [27] Re: fajfmen
No po pravdě řečeno mi bylo úplně fuk, kdo se původně ptal a jakou neznalostí oplýval. Jen mi to přišlo jako zajímavé téma na what-if diskuzi. Každopádně když už jsi nakousl ty hrozné obludy ohrožující naše zdraví, tak mě rok co rok začátkem léta dostává celé okolí tím, jak všichni mají plný byt obrovských komárů a jsou od nich děsně poštípaní. Úspěšnost mých snah vysvětlit jim rozdíl mezi komárem a tiplicí je tak 1 ze 3.

Mimochodem sekáč pro mě taky není novinka (i když jako dítě biologů nejsem úplně typický příklad), ale řešit takové detaily je podle mě jako bazírovat na tom, že vrtulník je letadlo, ale není letoun ;-)

A slibuju, že už nebudu toto dosud přínosné vlákno dál špinit svými výplody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 23:23 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Flutter
Vážně nechápu? Hele, sranda "vodcamcať - pocamcať" je jedna věc, včetně hlášek na téma základka, dál to ale hrotit nebudeme!
Tazatel dost možná neměl pro nás (a jen pro nás!) ani základní znalosti, alespoň se ale zeptal dle svého nejlepšího vědomí a svědomí...
Pro fůru lidí je cokoli "s dlouhýma nohama" pavouk (víš třeba Ty, že sekáči vyskytující se hojně na kdekterém hajzlíku nepatří mezi pavouky?) nebo v případě zcela neškodného, ovšem obrovského nohatého pakomára živícího se jako včelka nektarem z kytiček panikaří, neb ta potvora je určo už na pohled nebezpečná? Krversajných pidi potvor si ale (vedle něho) naprosto nevšimnou?...

Dost možná jsem protivný hnidopich, neznalost druhého ale pro mě není důvod utahovat si z něj přes limit!
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 22:50 Muž Flutter [27] Re: fajfmen
Ty to nechápeš. On chtěl vědět, co je to za PAVOUKA, ne za kobylku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2014 18:06 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Flutter
Jo, jsme potvory. Děsná banda, já bych to hnal... :-D
Jenže jsme vlasně nikoho neodbyli, dotaz byl naopak zodpovězen a zvíře alespoň rámcově určeno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 14:23 Muž Flutter [27] Re: fajfmen
Chudák se vás ptá na záhadu šestinohého pavouka a vy ho takhle odbydete smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 20:48 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: peta
Nevnímej to ode mě jako impertinenci, ale: bezobratlí s třemi páry kráčivých končetin = hmyz, se čtyřmi páry = pavoukovci. To je učivo základní školy!
Já tam byl sice také často (duchem) nepřítomen, např. při počítání valenčních vrstev v atomech (nebo krucinál čem) něčeho co jsem jaktěživo neviděl, neuvidím, a i kdybych viděl tak to nepoznám, čili jsem to pouštěl jedním uchem dovnitř a tím druhým ven... a dík tomu ani netuším proč jsem z toho musel sesmolit několik písemek, rozeznat rozdíl mezi šesti a osmi nožkama plus dalšími jasně viditelnými fyzickými znaky ale žádnou "vyšší dívčí" školu nevyžaduje. Kór u drobka vyskytujícího se běžně na každém větším městském trávníku... ;-)
S takovou někdo dříve či později vyfotí raka a zeptá se nás zda to není štír... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2014 20:18 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
Ona je to vlastně kobylka, čili na rozdíl od příbuzné vegetariánské saranče predátor (tento konkrétní jedinec, dle kladélka soudě, dospělá samička) ;-) .
Pro potřeby nás ještěrkářů sice nepodstatný detail typu - agamě je putna, co mělo její jídlo k obědu :-D - někdo by si ale na takových drobných chybkách mohl vystavět argumentaci k hádkám jen aby se mohl hádat... Neb jsme to oba v průběhu let už zažili, lépe dávat na bacha i na takovéhle drobnosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2014 20:52 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: peta
Dyť je to saranče.... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 19:46 peta – sestinohy pavouk???
Fotka k příspěvku Zdravim chtel bych vedet co je to za pavouka? bydlime blizko lesa, ale se sestinohou to jeste jsem nevidel. Samim@volny.cz
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 17:39 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Mirek
Křižák obecný ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 17:02 Mirek – Pavouk
Fotka k příspěvku Ahoj, poprosím o název tohoto pavouka. Díky palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2014 12:41 Muž poltergeist [183] - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: Tomáš
Já bych to tipoval na nějakýho zápředníka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 22:16 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Tomáš
Nebyla by fotečka i zepředu? Po pořízenísi příručky na téma "naši pavouci" jsem se musel hluboce zastydět že z každé stovky tuzemských původních babouců rozpoznám tak nanejvýš jednoho, tenhle by ale možná (fakt jen možná) mohl patřit mezi sklípkánky - nejbližší zdejší příbuzné sklípkanů (má to veliké klofáky mířící v klidové fázi souběžně pod svého majitele a ne křížem přes sebe?). U nás žijí tuším dva druhy, samičky se dožívají cca 10 let a vytváří si jako obydlí takové pavučinové "punčošky" v trávě těsně pod povrchem hlíny...
Spíš ale bude lepší, když se se svým dotazem obrátíš na odborníky jako je pan Kovařík apod. (webovky jsou na google dohledatelné). Já sice dokážu určit několik málo na pohled vzácně rozpoznatelných (viz. albopilosu si asi s ničím nespleteš) babouců z opačné strany planety, v tom co nám tu běžně lozí obvykle nepovšimnuto pod nosem ale brutálně plavu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.09.2014 17:25 Muž poltergeist [183] - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: Ladys
lovčík hajní
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2014 11:08 Ladys – pavouk
Fotka k příspěvku Zdravím, vyfotil jsem na zahradě pavouka, neví někdo, co je to za druh? L
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2014 18:38 Tomáš – Pavouk na zahrade , byl asi 5 cm velky , neni to moc obvyklý pavouk
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 22:37 Muž maty [15] - Ještěři
děkuji mockrát :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2014 17:49 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: maty
Ahoj, jedná se o motýla Drvopleň obecný (Cossus cossus) žijícího na ovocných stromech. Housenky vyžírají ovocný a i okrasný stromy zevnitř. Takže vlastně škůdce ovocnářů... :-D

cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:42 Muž maty [15] - Ještěři
Fotka k příspěvku Ahoj,chtěl bych se zeptat co je toto za housenku. Nikdy sem takovou
neviděl.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 23:10 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Gabina
Klidně by to mohla být hodně vyhladovělá (viz splasklý zadeček) snovačka. Protože snovačkovitých u nás dle např. Wikiny žije cca 60 druhů (z nichž si myslím že tak na 75% dokážu od pohledu odhadnout ne víc než tři anebo čtyři druhy, pokud jsou ti jedinci "typicky" zbarvení) a i řada dalších pavoučích skupin je i nepříbuzným konvergencí životního stylu podobná, netroufnu si nic bližšího než odhad - Prostě nějaká "severská" snovačka rozhodně nespadající do okruhu "černých vdov", snovaček jedovatých, jejichž toxicita a útočnost je mimochodem taky lidovými báchorkami silně přifouklá (navíc zde není uvedena ani přibližná velikost zvířete, nálezová oblast atp.). Prostě neškodný prťavý pavouček ;-). Ona i ta "megaděsivá" zápřednice - oproti černé vdově vyskytující se na každé řecké latrině v hojných počtech - je toxicitou naprosto zanedbatelný druh, její ultranebezpečnost je pouze výsledkem mediálně nafouklé bubliny v honbě za senzacemi (kolem běžně poletující včelky jsou jedovatější ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 22:50 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Kuba
Křižák. Nemám sice šajna jaký konkrétní druh (Tvá fotka neukazuje ani detaily zbarvení), tuzemských je hned několik a o šířící se zavlečené také není nouze, vzhledem ale k tvaru těla a pro danou skupinu typické konstrukci sítě si tuhle střelbu od boku dovolím - Prostě nějaký křižák, běžný stanovištní pavouk křovinatých luk a panelákových balkonů :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 20:32 Kuba – Poradí někdo, co je to za pavouka?
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 23:41 Gabina – identifikace pavouka
Fotka k příspěvku Prosim poradi mi nekdo,co to je za povouka? Dneska jsme ho nasli doma..pry je podobny te jedovate zaprednici..Dekuji za info..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 23:18 jerry Re: VaJzi
Díky za odpověd. Prošel jsem si křižáky a mohl by to být Křižák čtyřskvrnný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 14:15 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Pavel
Dobrý, na toho mi přišel moc tmavý :-O Ale hlavně se mi nezdálo uspořádání očí (proto jsme chtěl lepší foto)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 14:12 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: jerry
Mohlo by jít o některého z Křižákovitých (Araneidae; např.: Křižák mramorovaný), ale takhle odspodu toho moc nepoznám...
Mmch. pěkná fotka :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 23:04 jerry
Fotka k příspěvku Ví někdo....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2014 15:00 Pavel Re: VaJzi
...jo tak už jsem získal odpověď - kdyby to někoho zajímalo - je to prý "lovčík mokřadní"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 16:40 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Pavel
Chtělo by to detailnější (ostřejší) foto očí, ale podle abdomenu bych řekl, že se jedná o zástupce Slíďíkovitých (Lycosidae).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 16:39 Muž VaJzi [64] - BezobratlíRe: Laďa
Nedostatek informací k určení. Každopádně nevypadá, jako žádný z mě známých nebezpečných druhů...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 16:29 Pavel Re: Pavel
Fotka k příspěvku ...a z anfasu...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 16:28 Pavel Re: Pavel
Fotka k příspěvku ...a ještě doplňuju fotky... je tam pěkně vidět "kresba" resp. tečky na zadečku...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2014 16:21 Pavel – Co je to za pavouka
Fotka k příspěvku Dobrý den,
prosím o identifikaci tohodle krasavce. Tušíte někdo?
Velikost včetně nožiček plusmínus 10cm. Na fotkách to možná není dost patrné, ale působí jemně sametovým dojmem (hlavně zadeček).
díky
Pavel
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 13:40 Laďa – Pavouk u nás na zaradě-co je zač prosím.
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2014 00:00 Žena Nadka [214] Re: KLÁRA
Pokud Ti moc vadí,chyť je do sklínky vyhoď ven.Dej jim šanci se zabydlet jinde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 19:35 KLÁRA Re: fajfmen
Dekuji za odpoved. Ja samozrejme vim, ze jsou uzitecni, ale vseho moc skodi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2014 22:51 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: KLÁRA
O dva příspěvky níž jsem něco takového vypsal Míše - prostě nějaký pokoutník, úplně běžný mrňavý pavouček (skutečně velký je akorát jihoamerický sklípkan Theraphosa blondii s rozpětím pacek okolo 30 cm :-D ). Pokoutník si pavučiny staví a na kořist číhá přesně v těch místech kde se s oblibou zdržují a líhnou švábi, cvrčci, štěnice a blechy, tzn. za skříněmi, pod podlahou atp. (jen dospělí samečci opouštějí úkryty výhradně za účelem vyhledání partnerek pro reprodukci, nic jiného je v tu dobu nezajímá a proto se občas nechají nachytat někde na otevřeném prostranství).

Zmínění příživníci si do bytu při absenci věčně hladových predátorů spolehlivě najdou cestu, takže se ti vyhubení těchle strááášně nebezpečných osminožců vážně vyplatí. Být tebou začnu Arpalitem, Biolitem atp. a kdyby to neklaplo, přeřadil bych na najmutí si deratizační (resp. desinsekční) firmy vybavené něčím silně rakovinotvorným ;-). Po vymordování starousedlých pavouků si to tam obratem zabydlí noví, budeš-li je ale potírat důsledně, můžeš se zde do roka a do dne zeptat třeba na to jak se zbavit blech co tě štípou každou noc ;-) . Takže jen houšť a vesele pokračuj na sebezničení likvidací užitečných tvorů hledících si svého. Držím palce :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2014 22:18 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Honza
Ono takhle - spousta pavouků si je dík totožnému životnímu stylu natolik podobná, že ani některé zcela nepříbuzné druhy nelze na pohled odlišit (není to jen u nich, kryptické druhy se vyskytují napříč celým živočišným spektrem) a u nás jich žije ranec. Tvá fotka je bohužel neostrá, krom toho že je ten pavouček asi docela "velký" na naše poměry, si netroufnu odhadovat nic. Rozhodně Tě ale "nesežere", ani mediálně do olbřímých parametrů přifouknutá zápřednice se rozhodně nepokouší číhat na člověka za účelem megaprudcesmrtícího uštknutí :-D
Nech pavouka pavoukem a prostě ho ignoruj - jeho vlastní prioritou je vyhnout se tvoru tisíckrát většímu než je sám a kterého se bojí, tedy Tobě. Prostě si někam zaleze a bude si tam chytat brebery (které rozhodně nechceš mít např. ve špajzu) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 18:57 KLÁRA – Pomooooc
Fotka k příspěvku Dobry den. Prosim co je toto za pauvouka a jak se jich doma mam zbavit. Je tu uz asi tak dvacaty behem jednoho mesice. Nekteri byli opravdu obri. Mam je po celem dome a opravdu se pavouku bojim.Jak je mam vypudit, pokud mozno aby se uz nevratili? Dekuji moc
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 08:56 Honza – DRUH PAVOUKA
Fotka k příspěvku Dobrý den, pomůžete mi s identifikací pavouka. Po zprávách v TV mám snad už fobii:)) Je asi 1,5 cm dlouhý, podlouhlý tmavě zelený zadeček,tmavě hnědé telíčko, světle hnědé nohy u těl působící zeleně. Vpředu dvě kusadla poměrně mohutná. Díky Honza
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] 28

Zpět na obsah sekce Bezobratlí • Zobrazeno 3352x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1214?od=1251