Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Identifikace pavouka

 

NápovědaFórum » Bezobratlí » Identifikace 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Identifikace pavouka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 11:14 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: fajfmen
Užil jsem český rodový název, latinský je samozřejmě Cyrtophora. Jedná se o zvláštní křižáky žijící v teplých krajích. Nedávno jsem viděl o nich zmínku v popisu nějakého starého teraristického časopisu, který už se asi nedá sehnat, tak jsem se zeptal, jestli náááhodou nevíš :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 22:05 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: AraneidaeCz
Pár lidí mě (zase :-D ) ukecalo, takže nakouknu. Občas (moje éra ovšem minula a "dvakrát do stejné řeky..."). Na sklípkany se zde ale jaktěživo nikdo nezeptal, krom pravděpodobně sklípkánka r. Atypus před velice dlouhou dobou, a to ani z řad výletníků do jihovýchodního středomoří kde by bylo možno něco málo z té skupiny potkat... čili je to asi bezpředmětné.

Mmch. co je cyrtofora? (nebo cyrtophora?) Je to druhový nebo rodový název? Malé "c" mi napovídá že druhový - a toho mohou být mraky napříč hromadou rodů bůhví čeho a z kdovíjaké skupiny (je toho ranec)... při nejlepší vůli nemám šanci obsáhnout a pamatovat si vše ani u těch několika skupin co mě blíže zajímají (třeba že jsem ze sedmdesáti druhů nějakého rodu choval a rozmnožil před haldou let jeden, deset dalších někdo chová, každý má úplně jiné nároky, pět z nich jsem alespoň viděl přes sklo nebo na fotce - a o zbytku "vím" jen díky seznamu druhů v nějaké encyklopedii). Nejsem kofr typu pana Kovaříka ale jenom hobbysta věnující se jen omezenému množství mnou chovaných druhů zvířat (těm ovšem desítky let, tč. u mnohých už v X-té generaci narozené v naší domácnosti), takže vážně nemám šajna. Jde-li o zástupce rodu Cyrthopholis (taxony flavostriata, portoricae, ramsi atp.), dali by se asi nějací chovatelé dohledat. Musíš mi ale dát lepší nápovědu, takhle jenom "vařím z vody" a na základě podobnosti slova střílím od boku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 21:49 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: fajfmen
Prostě sem občas mrkni, jestli tady není nějaký sklípkan. Snad nikdo nechce, abys odpovídal z povinnosti. Jak tak koukám, na identifikační dotazy tu odpovídá víc lidí, nejen my dva :-)
Jo a měl bych dotaz, když se vyznáš v chovných pavoucích......Nevíš, jestli by se dala někde sehnat cyrtofora? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2016 20:07 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: AraneidaeCz
To už je jen o vyhoření a příspěvcích "z povinnosti". Na své prezenčky výhledově čas od času něco doplním a přes osobní odpovím dle svého nejlepšího vědomí a svědomí každému (někomu se to může hodit), než se ale agnažovat nahouby jen aby se něco řeklo, bude lepší když se stáhnu. Doby kdy jsem si dal na základě fotky brebery několikahodinové pátrání kvůli kloudné odpovědi už jsou pryč. Tys mě jenom upozornil na něco co mi mělo docvaknout tak před rokem... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 20:50 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Kateřina
ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 10:01 Kateřina Re: Landvir
Ahoj,

děkuji za odpověď, níž jsem se dívala, ale všichni mi připadali příliš malí. 10 cm má stopro, ale samozřejmě včetně nohou (jakmile zmizl z futer, přeměřila jsem je).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 05:08 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Kateřina
Ahoj Katko, jsou dvě možnosti, buď jste trpaslíci a máte malinký schody a futra dveří a nebo u vás rostou extrémní pavouci. Nebo to stou velikostí trochu přeháníš? Tito pavouci působí velcí díky nohám. ano

Jinak se jedná o pokoutníka, stačí se podívat o pár řádků níž.....
cs.wikipedia.org/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2016 23:28 Kateřina – Identifikace pavouka
Fotka k příspěvku Dobrý den,

dnes jsem u nás v baráku potkala tuhle nestvůrku, je větší než futra od dveří, má minimálně 10 cm. Podruhé jsem ho našla na schodu, byl na stejně velký jako schod na výšku.

Nevíte někdo, prosím, co je to zač a zda-li není nějak nebezpečný? Předem děkuji za odpověď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2016 13:36 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Dominik
Dominiku, je to určitě pokoutník. Nevím jaký, vyznám se pouze v křižácích. Tady www.pavouci-cz.eu/… jsou celkem kvalitní stránky, kde se Ti třeba podaří druh přesně identifikovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2016 12:36 Dominik – dotaz
Fotka k příspěvku Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli nevíte co je toto za pavouka? Díval jsem se po příspěvcích, ale alespoň podle sebe jsem nenašel podobného :) předem děkuji za odpověď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 07:07 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Popelnice
Křižák zelený to není. Spíše ta zápřednice. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2016 00:45 Popelnice Re: Majkl
Možná křižák zelený? Ale fotka barvami dost mate...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2016 14:57 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Jiří
Jiří, bude to křižák obecný (Araneus diadematus) :-) Více o něm na araneidae-cz.sweb.cz/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2016 13:27 Jiří – znáte ho?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Poznáte někdo tohoto pavouka, který se zrovna krmí přímo na sluníčku. Díky. Má na zadečku krásnou kresbu podobnou lilii.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2016 20:26 Majkl – Poradíte s identifikací ?
Fotka k příspěvku Dobrý den, pomůže někdo identifikovat tohoto pavouka? Sametově nazelenalý zadeček a světle hnědé až rezavé tělo. Velikost včetně nohou 2,5 - 3 cm. Foceno v noci na vnější straně okna při krmení :-) Mám se obávat (hlavně kvůli dětem) ? Děkuju za pomoc a radu. Majkl
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2016 18:23 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: fajfmen
Neblbni, výborně se vyznáš ve sklípkanech a i ti se tady občas objeví ;-)
Jen se mi nelíbily nepravdivé informace o křižácích (a vlastně celý onen příspěvek), tak jsem se projevil trošku ostřeji no.
Moc to prožíváš hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2016 18:17 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Nanenta
Vypadá to na obyčejného křižáka pruhovaného :-) Nebezpečný rozhodně není :-)
Více o něm araneidae-cz.sweb.cz/pruhovany.html
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2016 12:19 Nanenta – Jaky je to druh
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Muzete mi rici jestli je tento pavouk neskodny mam tu samicku s hnizdem dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2016 02:21 Muž Felix [752] - Ještěři
Ano. Máš pravdu - a ono tak i funguje. Pokud si důkladně pročteš mé předchozí příspěvky, zjistíš, že jsem se jaktěživo nepokoušel do kohokoli navážet ale spíš lidi nasměrovat k jejich vlastnímu kloudnému hledání (naopak jsem v rámci potenciálního prospěchu zvířat byl po léta schopen překousnout mnohé, co mé kolegy zde dohánělo k nepříčetnosti). "R" před nickem mě navíc i přímo nabádá angažovat se všude - včetně debat kam bych normálně nelezl a tyto jsou mi fuk... jenže na otázku leckdy nikdo nereaguje poměrně dlouho.
Pokud tazatelům fundovaně odpovíš, je to dobře, to je účel diskuse. Já to delší dobu dělal už jen z pomyslné "povinnosti" a protože mi posledně vytekly nervy (popravdě ze zcela jiných dlouhodobých příčin) a choval se nevhodně, což bych si rozhodně neměl dovolit a omlouvám se za to, vidím to tak že si sám dám BAN a prostě vypadnu. Bude to tak nejlepší X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.08.2016 10:53 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: fajfmen
tohle fórum by podle mě mělo fungovat tak, že člověk sem dá fotku nějakého většího či menšího pavoučka (samozřejmě většinou méně ostrou, protože asi ne všichni u sebe běžně nosíme zrcadlovku s makroobjektivem) a dostane odbornou odpověď, a ne zprdnutí, že ta fotka je neostrá nebo že na světě je tolik pavouků, že jeho nález nemůže nikdo určit

žádného administrátora tu dělat nebudu, pomáhám tu určovat jen křižáky nebo zástupce příbuzných čeledí

a jak jsem zmínil: kde nevím, nevyjadřuju se k tomu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2016 00:14 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: AraneidaeCz
Za upřesnění kolik je u nás křižáčích taxonů, plus detaily čeho si pro jejich odlišení všímat, jsem Ti okamžitě přimaloval k příspěvku palec. Velice rád se totiž nechám poučit někým kdo danému tématu opravdu rozumí (myslím to naprosto vážně, impertinence v tom nehledej).
Jako redaktor mám bohužel tu nemilou povinnost (zadarmo ve volném času) dohledávat ohromné gro informací v literatuře či na netu i o tvorech co např. mě osobně absolutně nezajímají a tak o nich vím prd! Jakmile si dám několik hodin pro mne zcela jalového hledání, něco najdu, tazatelům to následně "naservíruji na stříbrném podnosu" a zaobalím to tak aby se i oni sami pokusili na své triko něco výhledově dohledat i s kousíčkem příměrů, metafor a popostrčení, pak doufám že jsem snad něčeho docílil...

Hluboce se stydím za to, že zatímco o kdekterém sklípkanovi z Mexika (Ty děláš tuzemské křižáky, já zas brachypelmy, aphonopelmy, lasiodory, acanthoscurrie, pamphobetey, xenesthisky, theraphosy ad.) vím kde co, zatímco v tuzemských baboucích "plavu". Vážně to tak cítím a tyto mezery ve vzdělání se pokouším nákupy a studiem knih renomovaných arachnologů zacelit... jenže prakticky jsem želvičkář a ještěrkář. Pavouci jsou pro mě okrajová záležitost a majlant za X knih o nich vyhazuji jen kvůli tomuhle webu. Pak samozřejmě často lovím cosi z paměti a výsledek není nic moc.

Každopádně máš pravdu v tom že tady melu kraviny. Jsem totiž vůl že se tady pokouším něco datlovat, když se mistři světa celá léta nepřihlásí o slovo. Fakt mě to posledních 8 let dost unavuje. Písni REXovi, ať z Tebe udělá redaktora přes pavouky a coby odborník mě osobně ušetříš hromadu neplacené práce (tzn. milion furt stejných odpovědí na furt ty samé jalové dotazy, a není-li to košér, následuje označení mě za blba).
Já už na to vážně seru!!!
Omlouvám se všem ostatním za sprostotu, tohle je ale poslední kapka a přehrada TEĎ právě přetekla!
Končím!

A ty si, frajírku, aspoň vyplň základní údaje v osobním pod nickem a vytvoř si prezentaci, to aby si každý mohl prohlédnout tvou práci se zvěří za hromadu let a ne jen namistrovanou hlášku v diskusi ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2016 16:55 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: fajfmen
Takže za prvé: V ČR se vyskytuje okolo 45 druhů křižáků a je mezi nimi jen pár dvojic, kde je determinace závislá na tvaru zevního genitálu, a to ještě ne vždy

za druhé: zabývám se křižáky a nepletu se do věcí, které s nimi nesouvisí, abych tady neplácal blbosti, tak by bylo dobré, kdybys to taky zkusil

za třetí: tipnul bych skákavku, ale nechci mystifikovat, snad sem přijde někdo, kdo daný druh určí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2016 22:45 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: Horse001
Problém bude ve skutečně neostré fotce. Ten první. Druhý je, že taxonů pavouků jsou mraky a málokdo se o ně hlouběji zajímá (příklad: v našich lesích je velice hojný drobný pavouček jehož samci mají oči na teleskopickém výrůstku nejmíň dvakrát delším než je jejich tělo... a kdo vůbec ví že existují?) navíc i např. mezi celkem slušně prozkoumanými (chovatelsky atraktivními) sklípkany existuje halda kryptických druhů - tzn. pět naprosto na pohled identických zvířat patří k pěti odlišným druhům (občas i oni sami mají problém ten rozdíl rozpoznat) a tak máš jistotu jen po rozborech DNA. Čili určit jen tak střílením od boku co že to leze na Rhodu asi dost dobře nelze. U ostrovní populace už vůbec ne - za poslední 2 - 3 000 let tam Féničané, Řekové, Egypťané, Peršané, a bozi vědí kdo další, mohli na lodích zavléct naprosto cokoli i z končin původnímu výskytu vzdálených... a kdoví jak se to tam (potenciálně) namixovalo s něčím, byť jiného druhu, geneticky kompatibilním ;-)

Nějaký odborník přes středomořské babouce se mi teď možná vysměje a dotyčného tvora určí na první pohled, protože ale našinci obvykle stěží odhadnou příslušnost jednoho z přibližně dvaceti tuzemských druhů křižáků jako křižáka, skákavku označí za skákavku (ale neví kterou z mnoha desítek druhů) a o existenci mnoha rodů nemají ani šajn (v ČR žije přes 1 500 druhů pavouků), co bychom tu asi mohli frajersky střelit od boku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2016 18:01 Žena Horse001 [2] - JeštěřiRe: Horse001
A odpovie niekto na moju otazku prosim? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2016 18:00 Žena Horse001 [2] - JeštěřiRe: Jiří
Kriziak pasavy, obycajny pavuk vyskytujuci sa vsade v prirode. Nebezpecny je, ale pre muchy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2016 15:04 Jiří – pavouk na zahradě
Fotka k příspěvku Dobrý den, tohoto pavouka jsme dnes objevili na zahradě v levanduli. Ví, prosím vás, někdo co je to za druh a zda je nebezpečný pro lidi. Děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 09:42 Žena Horse001 [2] - Ještěři
Fotka k příspěvku Dobry den, neviete o akeho pavuka sa jedna? Objaveny v grecku na ostrove Rodos, velkost cca. 1 cm. Fotka je rozmazana, skusim opisat. Bol hnedo biely, predne nohy mal akoby hrubsie.
Dakujem
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2016 05:48 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Róza
Ahoj, jde o pokoutníka. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 22:26 Róza – pavouk
Fotka k příspěvku :-( Poraďte, co je to za pavouka?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2016 23:28 Monika Re: Pavel
Manželův kolega, chovatel pavouků, kterému jsem poslala foto jednoho "našeho" letošního pavouka (fotka s krabičkou zápalek),tohoto pavouka určil jako Slíďáka jižního (Hogna raidata). Vyskytl se i na Slovensku, jsem se dočetla, uááááá coze . Domnívám se, že ten Váš exemplář bude to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2016 21:58 Lucia Bali
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobry vecer, nevite co je toto za pavouka? Je nebezpecny? Pro ilustraci velikosti, bile drevo na skrini ma vysku cca 5 cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2016 12:34 Monika Re: Pavel
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nejsem tedy arachnofil, pávě spíš naopak arachnofobik :-), ale protože do Chorvatska jezdíme pravidelně a pravidelně máme tyto "potvory" na nezvané návštěvě v apartmánu (letos to byly 3ks, před apt tam byl nějaký snad každou noc:-), tak jsem se po tomto druhu také pídila. Jediné, co jsem se o tomto pavoukovi domnívala bylo, že se jedná o slíďáka, což se mi po hledání na netu potvrdilo (tj. rod Lycosa) a přijde mi, že by mohl patřit mezi duhy Alopecosa ale konkrétně jaký netuším. Tak snad se nějaký znalec ozve a pavouka určí přesněji. Jinak velmi podobný, ale menší (zatím!
) nám občas vleze ze zahrady do domu i v Praze:-)) :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 18:09 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: heda.nemcova@seznam.cz
Jedná se o křižáka pruhovaného. Velmi hojný druh, který v ČR není původní
araneidae-cz.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2016 13:00 heda.nemcova@seznam.cz – Co je to za pavouka,
Fotka k příspěvku Na zahrádce se nám objevil tento fešák, neví prosím někdo o jakého pavouka jde?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2016 19:21 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Michael Kůr
Dobrý den, pane Kůre, jedná se o samečka křižáka načervenalého, který zrovna pátrá po samičce. araneidae-cz.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2016 11:56 Michael Kůr – Jméno oranžového pavouka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, nevíte prosím někdo, co je to za pavouka?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 13:37 Kája a Marky Re: AraneidaeCz
Ano kvalita je špatná :) ale děkujeme mockrát za odepsaní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 12:38 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Kája a Marky
Asi křižák mostní, není tam pořádně vidět :( araneidae-cz.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 10:34 Žena Horse001 [2] - JeštěřiRe: Martin
Na 100% je to osemočko smaragdové :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 09:51 Martin – Copak je to za rozkošného kamaráda?
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 21:35 Kája a Marky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím co je to za pavouka? děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 21:32 Kája a Marky
Můžete nám prosím poradit co je to za pavouka? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 10:31 Wolf – pavúk, východné Slovensko
Fotka k příspěvku Zdravím, vedel by niekto identifikovať tohto pavúka? Fotené na východnom Slovensku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 00:38 Pavel – Pavouček v Chorvatsku
To opravdu nikdo nepoznal co jsem vyfotil za pavouka? :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2016 12:06 Žena Horse001 [2] - JeštěřiRe: Horse001
P.S.: To isté, čo tu mal Tomáš M. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2016 12:05 Žena Horse001 [2] - JeštěřiRe: andrea
Myslím, že pradiarka pestrá, po Vašom zápřednice jedovatá.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2016 18:23 andrea – pavouk
Fotka k příspěvku Dobrý den,prosím muže mi někdo sdělit co je to za pavouka??? děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2016 14:29 Jarka – identifikace pavouka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosim za info, co to je za pavouka? Objevil se u nas na zahradě v Litvínově, hnízdo má na lilii.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2016 09:15 Muž AraneidaeCz [69] - křižákovití pavouci (Araneidae)Re: Šimon
Dobrý den, Šimone,
je to křižák podkorní. Informace o něm nalezneš tady araneidae-cz.sweb.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2016 23:48 Šimon – Poznání druhzu pavouka
Fotka k příspěvku Dobrý den, nepoznáte prosím Vás někdo tohohle krásného pavoučka. Děkuji.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 28

Zpět na obsah sekce Bezobratlí • Zobrazeno 3352x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1214?od=801