Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Identifikace pavouka

 

NápovědaFórum » Bezobratlí » Identifikace 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 24 Žádná další stránka   1  
Identifikace pavouka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:52 tompackert – p
pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2014 22:56 Muž poltergeist @ [183] - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: Sabina
to že kousla a podle velikosti chelicer tipuju zápřednice jedovatá- jedná se o jednoho z nejjedovatějších pavouků ČR
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2014 20:03 Sabina - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníci – Coje to prosim za pavouka??
Fotka k příspěvku Prosim chtela bych poradit co to je zac.. Dneska jsem si oblikala mikinu kterou jsem mela v predsini povesenou na vesaku a kouslo me to nemam nejmensi tuseni trochu me to porad stipka tak bych rada vedela co to je.na foto uz ma rozmazlej zadecek ale byl asi 2-2-5 cca cm velkej, zadecek mel takovej vypoklej nahoru, ale ta velikost je orientacne divali sme se na nej az po rozplacnuti, nejvetsi cast byla prave jeho zadecek. diky za odpovedi ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2014 11:00 Jiří Stárek - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: VaJzi
Ahoj - pavouk byl živý víc fotek je tady - www.flickr.com/…/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 21:56 Muž VaJzi @ [64] - BezobratlíRe: Jiří Stárek
Ahoj, fotografie je ze špatného úhlu (respektive je jen jedna) a pavouk na fotce je mrtvý - což značně ztěžuje determinaci ;-)
Vím, že jsi volal po odbornících, ale přidám i svůj názor - myslím, že by mohlo jít o nějaký druh slíďáka (Lycosidae)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 16:25 Jiří Stárek - Bezobratlí – Větší pavouk (slíďák?) Chorvatsko
Zdravím všechny. Na začátku října 2013 se mě povedlo nafotit v Chorvatsku (Stomarica - Dalmácie) vetší a zajímavý druh pavouka (5 cm cca) . Prosím zdejší odborníky o určení :)

imageshack.com/…

děkuji s pozdravem Jirka


Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 23:00 0xenon - BezobratlíRe: VaJzi
ano, premnozene moly tito dva pavoucci vyhubili rychleji nez jakykoli mollapac :-)
co jsem dnes patral, je pravdepodobne, ze se jednalo o spanelskeho Latrodectus lilianae
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 20:13 Muž VaJzi @ [64] - BezobratlíRe: 0xenon
No já si té zmínky o pavučině prvně nevšiml :-)
Vražda nutná nebyla imho. Pavouci jsou dobří likvidátoři škůdců X-) Jinak jsou u nás jen dva rody, které svojí toxicitou stojí za zmínku - Zápřednicovití (Miturgidae) a Stepníkovití (Eresidae). Ani jeden z jedovatých druhů, ale lidská obydlí nenavštěvuje - max. zahrady...
Na fotky jsem koukal - díky nim se dala určit jeho velikost...
Ke Snovačkovitým (Theridiidae), bych se také přikláněl palec
Jinak tu Phoneutrii má momentálně v nabídce Karel Mutinský www.tarantulas.cz/ :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 18:37 0xenon - BezobratlíRe: VaJzi
o pavucine jsem se zminil hned v prvnim postu ;) pavuciny nahore v rozich, vlakna nepravidelne uspodarany, ve 3D, jemna vlakna. 'Bananovy pavouk' to urcite nebyl :) tenhle vypadal jako nacucane kliste, ja bych tipoval ze se jedna o nejaky druh snovacek, jen by mne zajimalo kde se tam vzali (byli tam 2) ;) a jestli bylo nutne tohoto neboheho tvorecka zavrazdit.. btw. dival ses na ty fotky?
dl.dropboxusercontent.com/…
sice mrtveho pavouka, ale po mirnem zvetseni fotek vystoupi detaily toho tvorecka

byl hodne podobny tomuto:
goo.gl/…
nebo
goo.gl/…
ten muj byl okomerne ale komplet cely cerne leskly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 14:16 Muž VaJzi @ [64] - BezobratlíRe: 0xenon
A právě to "centrum Prahy" je zásadní. Navíc jsem si ve tvém textu nevšiml toho, že pavouk spřádal síť, takže třeba Mravčík to určitě nebyl (to jsem celkově dost ulítnul hmm ).

Abych ještě více mezi vás zasel hrůzu z pavouků (!), přikládám dva pěkné případy již zmiňovaného, "banánového pavouka" ;-)
www.novinky.cz/…
aktualne.centrum.cz/…

Apropo, podobně se k chovu pavoukovců dostal i jeden z našich nejzkušenějších chovatelů, pan Tomáš Jeřábek. Spolu s novým "obvyklým" obyvatelem jedné zoologické zahrady přicestovala v dřevěné bedně i samička sklípkana s kokonem ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 04:32 0xenon - BezobratlíRe: VaJzi
Velmi dekuji za odpoved. Bohuzel se mi tohoto clenovce nepodarilo vyfotografovat za jeho zivota, obaval se objektivu a rychle utekl do sveho ukrytu. Pozorovan byl jak uz jsem psal, v temne (prakticky tma), male, chladne, s relativne stalou teplotou mistnosti ~(1x1x3)m v centru Prahy. Skladuji se tam jen potraviny, pred par mesici se v tomto prostoru vyskytli ve vetsim mnozstvi potravinovi moli, kteri spolu s nalezem techto pavouku vymizely. Pavouk byl cely leskle cerny bez zadnych viditelnych skvrn. [uhh zacinam mit spatne svedomi]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 02:28 Muž VaJzi @ [64] - BezobratlíRe: 0xenon
Určit pavouka je často problém, natož posmrtně decoloroaného jedince... Příliš bych se neobával zavlečení ovocem z ciziny (ačkoliv se to vyloučit nedá - za všechny příklady oblíbená cestovatelka Phoneutria fera :) ). Mohlo by se jednat např. o: Snovačku tečkovanou, Mravčíka obecného, Snovačku kalhotkatou, nebo o nějakou Pavučenku (např. pobřežní)... Možností je mnoho a jak pavouk vypadal za života už dnes víte jen vy a pro příště můžete pro lepší determinaci napsat, kde byl pavouk pozorován ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 02:05 Muž VaJzi @ [64] - BezobratlíRe: zajdanekj
Myslím, že by se mohlo jednat o Lovčíka hajního - Pisaura mirabilis (Clerck, 1757). Je častým obyvatelem podhorských oblastí - tam kde les přechází v louky (nicméně jeho výskyt je obecně hojný po celé ČR). Nespřádá sítě pro lov - max. jimi obaluje svou kořist, kterou pak samec před pářením předkládá samičce, aby se vyhnul stejnému osudu ještě před vlastním aktem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 22:03 0xenon - BezobratlíRe: 0xenon
:( omlouvam se za spatne umisteni (hlodavci)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 21:50 0xenon - Bezobratlí – cerny leskly pavouk
Fotka k příspěvku muj prvni mord pavouka, opravdu se mi nezdal, zabit Insekticidem (biolit), nalezen v chladnem, tmavem kumbalu, kde se skladuje ledacos (jen potraviny), vcetne ovoce ne ceskeho puvodu. pavuciny nahore v rozich, nepravidelne uspodarany, ve 3D. v symbioze tam byl stejne vypadajici pavouk, avsak na jine strane. na fotografiich je 1 den usmrceny pavouk, puvodni jeho barva je cerna leskla. thx za reakce.

vice fotek viz. odkaz nize (zip, 47MB)

dl.dropboxusercontent.com/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 06:33 Anton - Bezobratlí
nevíte nekdo co je to zač?byl veliký 3-4cm a dělal síťku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2013 19:08 R Muž fajfmen @ [726] - Ještěři
Nějaká dle fotky blíže neurčitelná snovačka. Tvé připodobnění k černé vdově (snovačka jedovatá) je tím pádem namístě, jejích blízkých příbuzných žije na území ČR hned několik druhů (snovačka hnědá, pokoutní, pečující, doubravní, břehová...) a vedle pokoutníků se jedná o nejtypičtější a nejhojnější obyvatele budov. Žádný z tuzemských druhů ovšem není toxicky významný.
Rozhodně se ale nepouštěj do odhadu pohlaví těchto členovců, pokud o stavbě jejich těla v adultu nevíš nic - dospělí samci jsou vždy v těle štíhlejší, s delšíma nohama a většinou výrazně menším zadečkem než mají samice. Hlavním determinačním znakem jsou pak pedipalpy (první nekráčivý pár končetin) nesoucí výrazné bulby (soudečkovité útvary - pářící orgány) na koncích, což doslova praští přes oči i každého poučeného laika už na první pohled... a tady to zjevně chybí.
Tenhle tvor je (byla) 100% dospělá samice. A kdybys byl na pochybách, povšimni si kokonu s vajíčky neseného pod zadečkem, který se umírající matka viditelně pokoušela zaštítit až do své poslední chvíle. To je ta světlejší kulička pod tělem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2013 08:56 JoshK - Ještěři – Co je to za pavouka?
Fotka k příspěvku Dobrý den,doma jsem našel tohoto pavouka. Připadá mi,že je dost podobný na černou vdovu. Spíš samce (tělo cca do 1 cm). Nevíte někdo,co je to zač nebo jestli se jedná o typicky českého pavouka?
Bohužel ve sklenici zahynul, tak nevím jestli to neovlivní identifikaci...
Předem děkuji za příspěvky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2013 21:19 R Muž fajfmen @ [726] - JeštěřiRe: zajdanekj
Asi nějaký slíďák. Bez příručky na téma "naši pavouci" si ale netroufám cokoli určovat. Na území ČR se vyskytuje téměř tisícovka pavoučích druhů z různých rodů i čeledí (dokonce i tři příbuzní sklípkanů), čili - kdo se v tom má, sakra, vyznat? ;-)
Co se pro člověka významné toxicity týká, jediný takový druh je vzácná zápřednice která vypadá úplně jinak, takže neměj strach ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 08:10 zajdanekj - Ještěři – Identifikace pavouka...
Fotka k příspěvku Zdravím, včera jsem vyfotil tohoto pavouka a nějak nemůžu nikde najít, co je zač, zda je, či není nebezpečný....budete někdo vědět??
 
Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... 23 ...... [24]

Zpět na obsah sekce Bezobratlí Přidat příspěvek • Zobrazeno 2641x

© TERARKA.NET - http://terarka.net/forum/1214-identifikace-pavouka?od=1151