Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Agama vousatá

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Agama vousatá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2018 09:30 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Jiří
Dobrý den. Agamka má už požehnaný věk. Pokud byla zvyklá venku, tak jí to asi chybí. Já osobně pomáhám vyprazdňování agamám tím, že je nechám ve vlažné vodě zaplavat ve vaně nebo v jakékoliv větší nádobě kam se vejde. Jinak co se týká tepla v teráriu, nemáte výhřevnou žárovku příliš nízko? A jak dlouho již používáte žárovku UVB a jakou používáte. Já mám UVB 200 od exoterra a maximálně ji používám 6 měsíců. Pak je jak říkají vysvícena a nemá již takové vyzařovací účinky jako nová. To vše může mít vliv na její chování a vitalitu. Nechci vás poučovat, jen se snažím poradit jak to dělám já a docela to funguje. Živočišnou stravu se jim snažím obměňovat. Chvíli cvrčky, občas sarančata a tak jednou do měsíce holátka, také někdy šváby. Hezký den Spai ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2018 07:54 Jiří – Agama
Dobry den,mam dotaz ohledne svoji Agamky,je ji temer 11 let a uz delsi dobu takrka 4roky nechce byt vubec v terarku,jednak si zvykla byt venku volne po byte a hlavne me prijde,ze ji nedela dobre teplo,jakmile se trochu nahreje zacne jakoby natahovat,prijde mi ze se ji vraceji zaludecni stavy a ona je polika zpet. Jenze tim jak se dle me malo ohreje,tak i spatne traví,ma dlouhe intervali mezi vyprazdnovanim,jde ji to tezko,nekdy je dokonce nafouknuta. Takze nahrivani denne v teraru minimalni a pokud sviti slunicko,tak na nem vydrzi o neco dele,ale taky to vetsinou brzo zabali. Nevim,zda mam nekam zajit,nebo je to vse jen vekem a nedostatenym vyhratím a uvb? Jinak terarko bodova vyhrevna zarovka a zarivky uvb s tim,ze jedna strana teraria je tepla,druha podstatne chladnejsi s jeskyni. Strava prevazne cvrci,vyjimecne si da jetel,to spis nejake to ovoce,listy pampelisky takrka nechce. Predem dekuji za radu ci nazor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2018 03:56 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Petra
Nejspíš se zranila. Navštivte veterináře. Udělají jí rentgen a budete moudřejší ano .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2018 12:45 Petra – Maya
Ahojky, tak se na vás opět obracím o radu.
Naše agamka začala kulhat na přední nožičku. Je jí 6-7 měsíců. Nevím jestli se někde poranila, nebo má nějaký zdravotní problém. Papá a kaká normálně, ale při chůzi-běhu kulhá a má otelké ramínko :-( Moc jí teda teďka běhat nenechávám, aby si nožičku nenamáhala.
Svítíme a topíme dost, papá živočišnou i rostlinnou stravu a dáváme i vitamíny. Copak bych pro ni mohla udělat? :-O
Moc děkuji za radu. Petra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2018 14:33 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: petra
Rádo se stalo ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2018 11:42 petra – Maya
Tak to by bylo fajn :-) , já myslela, že máme podle obrázků kluka. Děkuji ;-) Petra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2018 09:06 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: petra
Podle mého je to samička. Nevidím po nožičkách póry, které jsou typické pro samce a ani není nijak patrný hemipenis. coze hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2018 06:29 petra – agamka
Fotka k příspěvku Tak vkládám fotku naší Mayi k určení jestli je to kluk nebo holka ahoj Petra
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2018 20:07 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Landvir
:-D Landvir napsal: No nezbývá Ti než to teď vyrdžet a až bude starší, tak už tak často kadit nebude... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2018 20:07 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: petra
To je docela smutné že nerozpoznali samečka od samičky. Takového odborníka tone tone
Nic ve zlém, ale pokud je to prodejce terarijních zvířat, tak by se měl o zvířátkách co prodává něco naučit.
Vyfoťte mi v detailu zvednutý ocásek zezadu(prdelku)včetně zadních nožiček pokusím se vám to zjistit co vlastně máte zda samičku nebo samce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2018 16:30 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: petra
No nezbývá Ti než to teď vyrdžet a až bude starší, tak už tak často kadit nebude... hop
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2018 13:35 petra – Maya
Děkuji za odpovědi. Ono to není tak hrozný, ale nechtěla bych, aby někdo říkal, že to u nás smrdí. Máme ještě v obýváku andulku, křečka a suchozemskou želvičku, takže pěkný zvěřinec. :-D Ale agamka je jediný masožravec, tak bobečky smrdí. Uklízím je hned jak přijdu z práce, nebo když se zrovna vykaká. Nemocná není, pěkně papá a je živá a zvídavá. Máme ji 4 měsíce, tak jí bude asi necelých 6 měsíců. Roste před očima. Měla 14 cm a teď už má 35 cm. Když jsme ji přivezli, vešla se do dlaně a teď ... je to macek. Asi je to kluk, chtěla jsem spíš samičku, ale v obchodě to neuměli rozeznat a já už vůbec ne u takovýho drobečka. :-) Takže má holčičí jméno, ale to neva, je to miláček, hrozně roztomilé a legrační zvířátko. Želvička je asi taky kluk a říkáme ji Evičko. hop Mayinku nechávám běhat po pokoji a terárko mezitím větrám - teď když je teplo, tak je to v pohodě, nestihne nevychladnout. Takže smrádek jde ven. To bude asi tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2018 20:56 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: petra
Kolega Landvir má pravdu. Je potřeba jim to včas odstranit. Já měl v jeden čas Agamek přes 25 (vylíhnuté) a plus dospělé a opravdu jsem nic necítil. Jen mě napadlo...jestli není nějakým způsobem nemocná. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2018 20:10 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: petra
Ahoj Peťo, jak máš starou agamku? Mladí opravdu dost smrdí:-D Nezbývá než zavčas vyhodit hovínko, jinak mně agamky taky nijal nesmrdí a to mám dvě. Pak už jen zbývá koupit si Airwick:-D Buď ráda, že ti doma nekadí hadi, to je teprve síla:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2018 07:52 Muž ladalup [0] Re: petra
Já osobně nijak.Mám je v obýváku a necítím nic hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2018 07:09 petra – agamka
Ahoj všichni, prosím o radu, jak provonět pokoj, ve kterém mám terárko s agamkou. Každý den terárko čistím od výkalů a větrám pokoj i terárko, když moje Maya běhá, ale stejně je to v pokoji cítit a krmení - cvrčci taky zrovna nevoní. Jak to řešíte vy? hmm Díky za radu :-) Petra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 19:27 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Chico
To je nám moc líto sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 17:46 Chico Re: Spai
Dobrý den, už je pozdě. sad Zřejmě byl starý. Bývalý majitel nám asi lhal. I veterinář usoudil, že bude starý. Děkuji Tereza :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2018 21:59 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Chico
Jak je stará nikde nepíšete takže lze to těžko posoudit. Jinak jak popisujete Tak opravdu tam nějaký velký problémem bude. Jak psala kolegyně tak bylo by dobré vyfotit agamu i terárium, abychom mohli poradit co se týká podmínek v chovu. Osvětlení, prostředí, odvětrání apod. Také jste nepopsal-la jakou potravu ji poskytujete a zda se vyprazdnuje bez problému atd. Pokuste se doplnit tyto informace. Děkuji Spai ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2018 21:21 Žena Nadka [214] Re: Chico
Bez fotek se dá těžko radit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 20:26 Chico – Agama
Dobrý den
Mám dotaz. Agama mi hubne, nežere, má pořád zavřené oči i když jí vezmu do ruky z terária, je apatická a neaktivní. Byli jsme s ní v úterý u vet, dal jí 2 injekce a nějakou vodičku na odčervení. Dnes jsme byli znovu a nějak se to moc nezlepšilo. Tlačíme do ní co se vleze, dáváme jí napít. Ještě jsem si všimla, že nemá přední zoubky. V teráriu má kolem 32°C. Vůbec nevím, jestli má nějakou nemoc, nebo je stará :-( Děkuji za odpověď.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2018 17:40 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: pecko
Fotka k příspěvku Ano tato žárovka je výhřevná. Tím se agama vyhřívá, ale vedle ní je nutné mít ještě žárovku UVB. Je to pouštní ještěr takže nejlépe: Žárovka EXO TERRA Reptile UVB200 (26W). Ale postačí i UVB150. Ta nahrazuje sluneční záření, které agamy ke svému zdravému růstu potřebují a hlavně pokud se podávají vitamíny, tak pokud nemají toto svícení tak se jim špatně vstřebává a mohou dostat právě onemocnění kostí, nebo se špatně vyprazdňují a nebo mají i jiné zdravotní problémy. Přikládám obrázek žárovky...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 17:31 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Pecko
Stát se to samozřejmě mohlo, že třeba skočila a zranila se to ano. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 15:40 pecko
inak ziarovka je tato Hagen ExoTerra Solar Glo 125 W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 15:26 Pecko
no neviem ako sa volaju, ale je to z chovatelskych potrieb, ako agamy mladsie, tak som im daval roboran h a plastin, kedze su starsie tak som zacal davat nieco z potrieb a samozrejme je tam kost ktoru obhlodava samica. ta ziarovka je uz starsia ma asi rok, kedze viem ze uvb ma max na pol roka, moze to byt aj v tomto. Viem ze tento samec je aktívny skace vsade kde sa da a z coho sa da, plazi sa na vsetko, nemohol si to urobit niekde pri nejakej aktivite? Inac dakujem za rychlu odpoved
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:52 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Pecko
Ahoj. Ano také se mi zdá, že je tam problém s klouby zadních nohou. Říkáš, že maminka jim podávala vitamíny? Pokud ano jaké vitamíny. Také záleží jak starou máš žárovku UVB a jakou používáš. Jde o to, že pokud je vysvícená tak nemá vlastně účinek na jejich vitalitu. To se týká samozřejmě i kloubní výživy. Já osobně jim namíchávám Roboran a nebo Plastin s vápníkem. Napiš ještě prosím. Snad to vyřešíme. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 15:12 Pecko – Agama
u by malo byt video cdn-b-east.streamable.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 15:01 Pecko – Agama cudne chodí
Agamku mám už pár rokov, chodím do zahranicia pracovat takze nechavam ju v opatere mojej mame. Lenze teraz ked som prisiel vidim agamu ako cudne chodi zadnymi nohami. fotku nemam mam len video ako cudne beha. Mati mi hovory ze nic sa s nou nestalo ale ja viem ze sa muselo. Neviete cim to moze byt? je uz asi 6 rokov stara, samcek s nou je samica cca3 roky. samica je v dobrom stave lenze on si uz ani nedokaze na nu vyliezt. neviem co sa mohlo stat. zeby malo vytaminov a uvb? alebo staroba? dakujem za odpovede fotky pridam ak sa nebude dat video.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.07.2018 21:29 Žena Nadka [214] Re: Lupo0512
Taky se mi zdá,že týden je velmi krátká doba,musí si taky zvyknout v novém domově.Zjistit,že to je její a že jí tam nic nehrozí.Nepíšeš,jakou tam má teplotu.Byla by dobrá fotka terárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.07.2018 22:38 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Lupo0512
Řekl bych, že čínské zelí není úplně vhodná volba. Po zelí, se agamka může nadýmat a hrozí jí poškození střev. Bylo by lépe, si o chovu více přečíst. Pokusil bych se agamku vykoupat ve vlažné vodě. Napustit jí kam dosáhne vodu a počkat zda se nevyprázdní. Zde odkazy na jejich vhodnou potravu.
pat-agama-vousata-cz.webnode.cz/…/
www.minizoovobyvaku.wz.cz/…
www.labet.cz/…/
Také není dobré moc mladou agamu nechat zazimovat (nechat spát), nemá ještě dostatek tělesné hmotnosti, aby přežila zimování. V této době ani není čas. :-( https://pat-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2018 11:51 Lupo0512
Dobrý den mám asi 14 dny mladá agami vousata a stále jenom spi a nechce mi žrát tak nevím proč v terarku má čistou vodu a čínský zelí ale nechce mi jíst cvrcky a nevšiml sem si ani že by se dotkla toho zelí a mám ji doma už týden a za ten týden snědla jenom jednoho cvrcka nebo dva a od té doby nechce dekuju za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2018 21:04 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Na roztoče je dobrý Neostomosan. Předepíše ho veterinární lékař. Také určí dávkování roztoku. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2018 20:57 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Přesně tak. Mi naše agamky koupeme normálně ve vaně. Dáváme tolik vody, aby se neutopily. Některé to snášejí dobře, jiné hůře. Záleží na povaze. Také se i lépe vyprazdňují. Je to dobré, když jsou zapískované a nebo jim nejde vyprazdňování. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2018 16:28 malinkaagamka65 Re: Spai
Ještě jeden dotaz. Jak mám agamce pomoct při svleku? Slyšel jsem že pomůže každodenní vlažná koupel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2018 16:19 malinkaagamka65 Re: Spai
Agamka už je pár dní v pohodě... Jí, pije, hýbe se a je celkově hodně aktivní. Teď už jen zbavit se roztočů...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2018 15:10 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Může to být teplem, že má změny chování pokud svítíš a ještě je v bytě teplo. Dost záběr pro tak malinký organismus. Hlavně jí dát napít. Když agamky zazimují tak se jim právě všechno vypíná a sníží se jim teplota ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2018 06:47 malinkaagamka65 Re: Spai
Nemůže to být útlum? Počasí u nás je vcelku proměnlivé ( jeden den je vedro, druhý den prší ) a nebo se mění tlak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2018 00:18 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Vzhledem k jejímu malému věku a nejspíše i menší tělesné hmotnosti bych zazimování prozatím nedoporučil. Více je zde na fóru v příspěvcích a také je dost článku o chovu, jak a kdy zazimovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2018 06:46 malinkaagamka65 Re: malinkaagamka65
Myslím, že to bude jen snaha o zazimování. Agama vždycky vyhrabe díru, zaleze si do ní a spí. Pokud to teda je jen snaha o zazimování, mám s tím něco dělat? Nebo s tím agama sama přestane...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2018 06:14 malinkaagamka65 Re: Spai
Agama se vyprazdňuje 1 - 3 krát denně, a po pampeliškách už neměla hlad... Jinak dík za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 23:32 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Možná by bylo dobré poslat stolici na rozbor. Skoro v každém okrese existuje laboratoř, kde toto vyšetřují. Také se to dá zajistit prostřednictvím veterináře. Pak bude jistota a také v případě veterináře nasazená vhodná léčba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 23:28 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: malinkaagamka65
Řekl bych že svlek Agamy s tím může mít souvislost. To svícení UVB mi připadá dost málo. A může se také jednat o náznaky zazimování. Ale určitě bych se neznepokojoval pokud nemá po s porcování pampelišek hlad. Nějakou dobu také potravu tráví. Dost důležité je, aby se agamka vyprazdňovala.
Pokud ano a celkem často tak je vše v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 22:27 malinkaagamka65 Re: malinkaagamka65
Musím ještě dodat, že se právě svléká...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 22:23 malinkaagamka65 – Agama je neaktivní a nejí
Dobrý den, 14 dnů zpátky jsem si koupil 5 měsíční mládě agamy vousaté ( cca 20cm, pohlaví ani váhu neznám ). Agama denně přijímá UVB ( 4-5h ) kromě 3 denni pauzy, teplota v teráriu 30 - 33° a denně dostává i zelené, i živočišnou potravu. Poslední 3 dny však agama ztratila chuť k jídlu, jen včera snědla celou misku pampeliškových listů, a dneska byla hodně neaktivní. Chtěl bych se zeptat, jestli to má souvislost s roztoči, které si přivezla že zverimexu ( mám v plánu koupit FRONTLINE SPRAY ) ,nebo to je něco vážného, a nebo jenom neměla svůj den...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2018 19:19 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: petrusacak
Ahoj, záleží na povaze, ale většinou se běží někam schovat, i když ty moje většinou vylezou na sedačku a koukají, je potřeba ji pomalu zvykat:-). Venku samozřejmě hlídat i tam může frnknout:-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2018 10:55 petrusacak – Maya
Ahoj lidi,
mám malinkou agamku :-) , takže jsem začátečník. Jak je to s venčením, když ji nechám běhat po pokoji, nezaleze někam pod skříň? A co venku, jak hodně ji musím hlídat? Je malinká, takže je ještě čas, ale ptám se radši dopředu.
Díky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2018 08:50 Muž Morty [1] - JeštěřiRe: Stranoch1
Ahoj....tak nakonec se teplota vyšplhala na 29°C a 44°C....dnes koupím cestou z práce moučňáky, abych měl přehled o tom, jestli pořádně žere :)
Rudolf ještě spí pod šutrem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2018 08:34 Muž Stranoch1 [2] Re: Morty
Super. Odpověděl jsi si sám. Bodová má větší výhřevnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 12:58 Muž Morty [1] - JeštěřiRe: Stranoch1
Tak momentálně je teplota u kytky 26,2°C a pod žárovkou 38°C a možná ještě stoupne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2018 11:59 Muž Morty [1] - JeštěřiRe: Stranoch1
Máš pravdu, je tam obyčka....bodovka vydává celkově vyšší teplo, než obyčejná?
Už tam je, za chvíli budu vědět kolik přidá 20W na celkové teplotě :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 73

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 15611x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1036?od=51