Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Agama vousatá

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Agama vousatá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2014 15:50 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatá – Dělají to také ?
Ahoj, taky vaše agamky se lepí na sklo a dávají tím najevo, že chtějí vzít do ruky ??? Vždycky si stoupne na zadní, předníma se opře o díru, která je na pojezdy, aby šli otevírat dvířka a když otevřu a nastavím ruku, tak mi tam hned vleze :-D Je to hustý :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 22:15 Žena Steinarka [0] - Králik levia hrivaRe: fajfmen
ok diki :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 00:28 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Steinarka
Náznak choroby to není. U toho zvířátka byla jen určitá barva geneticky dominantní asi jako u lidí zrzavé, blond anebo tmavé vlasy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 23:42 Žena Steinarka [0] - Králik levia hrivaRe: fajfmen
Aha no ok teda ... a len či to nieje náznak choroby chcem tiež agamu ale ešte nemám miesto a chcem skupinkový chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 23:00 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Steinarka
Agamy vousaté mají částečnou schopnost barvoměny. Podle nálady či vyhřátí může být stejné zvíře v jednu chvíli šedé nebo béžové, za půl hodiny skoro černé s příčnými pruhy a o další půlhodinu později klidně citrónově zelenkavé s oranžovými "vousy"... a vlastně cokoli co si vymyslíš ;-)
Žlutě zbarvená hlavička znamená jen to, že v rodokmenu konkrétní ještěrky byla tato pigmentace dominantní. Nic víc a nic míň ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 22:27 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Steinarka
Nevíme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 21:16 Žena Steinarka [0] - Králik levia hriva – Smrť
Ahojte jedna moja suseda chovala pol roka samca agamy nádherný kus pekné terárko ale včera po návrate z dovolenky ju našli mŕtvu. Chodil ju kŕmiť a napájať jeden známy a on vravel že sa jej hlava sfarbila do žlta ... čím to mohlo byť ? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2014 21:32 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Martin
Nebude no Dyť se dorůstá 30cm v těle,..... 50ti cm a víc s ocasem,.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2014 09:55 Muž maty [15] - Ještěři
opravdu malé a větrání musí být i po stranách kvůli cirkulaci vzduchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.08.2014 14:19 Muž Flutter [27] Re: Martin
Ahoj Martine,
Takové terárium je moc malé, chtělo by to alespoň 4x větší plochu (100x50cm). Nezapomeň, že agama taky potřebuje UVB a jeho zdroj musíš někam umístit. Tomu odklopný strop moc nepomáhá (tedy jestli jsem správně pochopil tvůj popis), i když nemožné to není. Bohužel ten půdorys je opravdu malý.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 14:11 Martin – rada
Ahoj,
Chtěl bych si pořidit agamu a chci se zeptat jestli bude stacit terarium o velikosti 50delka 25širka a
40 Vejška a mam větrání i vstup do teraria ze shora kde mam udělanou sit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 10:48 Tomáš
tak jsem to nevydržel a zajel s ní k veterinářovi a ten ji udělal výtěr a zjistil, že má trus přemnožený bičíkovci :-( takže snad antibiotika zaberou dřív než ji to svinstvo rozežere střeva :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2014 05:15 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Tomáš
Ahoj Tome, pokus do teď byla OK přisuzoval bych to tomuto počasí, ta moje už takhle stávkuje 14 dní, vždycky se nažere a pakcelej den spí... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2014 19:19 Tomáš – Agama nežere
Ahoj.
Mám problém, moje agamka mi od posledního svleku přestala žrát, do té doby žrala bez problému. Je to asi 15-20 dní a jen málo kdy si dá 1 švába, nebo cvrčka a pak asi na 4 dny nic. Ještě před 2 dny byla aktivní (běhala po terárku a po domě) včera a dnes už jen spíš lenoší a pospává. :-( Jak ji mám znovu nastartovat, aby začala žrát? Prosím poraďte, už jsem z ní zoufalí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2014 09:21 Muž karkra72 [2] - Agama vousatáRe: fajfmen
Můžu s tebou jen souhlasit, a co se týče chování Ley tak je děsně náladová. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2014 21:23 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: karkra72
Tak to je jednoduché - Tea je dominantní a širokému okolí oznamuje - "tohle všechno kolem je MOJE!", Alvin signalizuje podřízené postavení a respekt, no a Lea chce mít nejspíš pokoj od obou, takový ten styl "vlezte mi na záda" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2014 04:50 Muž karkra72 [2] - Agama vousatáRe: Landvir
Ahoj.
Jo žerou všechny. Největší Tea běhá po terárku a občas trhá hlavou nahoru a dolů, střední alvin ten zase mává packou, a nejmenší Lea se zase pořád zahrabavá.
Díky a hodně zdaru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.08.2014 20:50 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: karkra72
Ahoj, pacičkování je normální chování agam...takové dorozumívání :)
Jinak co se růstu týče, myslím, že to je úplně normální, hlavně že ti všechny žerou.... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 13:05 Muž karkra72 [2] - Agama vousatá – Agama mává
Ahoj.
Má někdo zkušenost s máváním agam předníma packama a ještě bych se chtěl zeptat na nesouměrný růst stejně starých agam z jedné snůžky?
Děkuji předem za odpovědi ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.07.2014 22:31 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Většinou v noci. Mají na to klid (plus trvá to dlouho a jsou přitom neskutečně zranitelné) ;-)
Naše Týnka ale kladla minulý týden už odpoledne před šestou a Alici je to už úplně fuk. Nočním hodinám ale i ona dává přednost. U prvorodičky to bude nejspíš instinktivně dané právě tak ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.07.2014 22:28 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Opět budu vycházet ryze z našich domácích podmínek a toho co se u nás osvědčilo. Jiní chovatelé to mohou mít jinak, a taky v poho, já mám ale hromadu let fousáče pospolu s leguány čukvala a terko jsem zařídil pro potřeby obou druhů. Legrační na to konto je, že hrabavé čukvaly obvykle lezou po "výškách", zatímco fousáči hrabou jako diví tunely :-D . Protože tvoří jednolitou skupinu, obvykle na jakékoli činnosti spolupracují - a hrnou mi všechen vydolovaný materiál k dvířkům čelního skla. Čili každé otevření nádrže = půl kila substrátu na koberci :-D
10-15 cm není pro vousatku nic. Normální terén. U vousatek Alice, Týnky a čukvaly Berušky je kladištěm cca 40 cm vysoká hromada "bordelu" - písek z pískoviště, lesní hrabanka, stará hlína z květináčů, malé kamínky z akvárka... Zhruba v poloviční hloubce je zašitý plochý kus dřeva, pod kterým budoucí maminka vytvoří maličkou jeskyni (až se mrňata vylíhnou, musí se mít kde nadechnout i v bezpečí odpočívat ;-) ). Po straně orientované do terka je hranicí veliký vykotlaný pařízek (hrabat vchod začínají vždy pod ním)...
Ke zvlhčení mohu říct toto: vylitá litrová flaška na zalívání pokojových kytiček je málo. Jen to steče po povrchu a vsákne se na místech kde to není k ničemu. Udělej na vrcholku "hory" důlek a pomalu ho prolívej tak třemi litry vody (sleduj vsakování po straně skla). Až to prosákne do hloubky, je to akorát (teda pokud z toho neuděláš bažinu, což by byl prozměnu prů... víme co ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 22:04 Paauula Re: Paauula
Oni samičky kladou v noci? pokaždé nebo kdy to na ně přijde? jedno kdy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 22:01 Paauula Re: fajfmen
Dobře, zatím děkuji jen ješté malý dotaz, až samička začne hrabat, tak mám dát písek do větší vrstvy do výšky asi 12-15 cm a ve velké ploše?? A ma být hodně mokrý nebo spíš vlhký? tedy to znamená průběžně ho rosit? A jaký písek je na to nejlepší do dět. pískovišť nebo jiný? Ptám se jak malé děcko,ale nemám žádnou zkušenost a pro samičku chci to nejlepší,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.07.2014 20:56 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Málo. Jenom občas. Fakt Ti nedokážu říct čísla, u každého zvířete se to musí vychytat citem. Navíc každá těhulka (lhostejno jakého druhu) má instinktivně co chvíli v "alpských kombinacích" chuť na něco jiného - podle toho co zrovna potřebují ta prťata v ní. Naše Alice se např. asi dva týdny jak šílená dožadovala ančoviček (takové ty mrňavé rybičky co se dávají do pizzy) kterými přikrmuji želvy ;-). Ona tehdy ignorovala i oblíbené stěhovavé saranče a šváby (!), prostě chtěla rybu a nic jiného :-D . Pak se její chutě zas vrátily do normálu ;-)

Mmch. Hammerova poznámka je trefná. Osobně jsem nikdy nesledoval počet dnů od páření ke snůšce (žijí-li obě pohlaví trvale pospolu není to ani dost dobře možné), jen jsem zprůměroval svůj velmi hrubý odhad s vyčtenými údaji - leckde jsou zmiňovány i víc než dva měsíce od páření. Ačkoli bych selským rozumem považoval za stěžejní dobu mezi dvěma po sobě jdoucími kladeními (čili přibližně dva-tři týdny), nemusí to být nutně pravda.
Budu spekulovat - Samička ve chvíli páření ovuluje, tedy zabřezne hned a klást bude "za chvíli". Neovuluje, příjde jí to později, sperma si ale v těle podrží a - odtud může být ta prodleva. Možná v tom figuruje i předpokladatelná schopnost pozdržet na určitou dobu vývoj zárodků než se okolní podmínky stanou pro vývoj vajec vhodnými.
Ale jak říkám, jenom spekuluji... Jediné jisté je - až začne samička hrabat, prolij kladiště vodou a vyházený substrát vracej průběžně na hromadu (čím větší, tím lepší), samozřejmě tak aby to ještěrendu nerušilo ;-)
Opět budu odhadovat dle Alice: až bude ještěrka zkušenější, možná to bude mít také tak (v zásadě je gro o důvěře zvířátka vůči Tobě) - pokud se jí něco na kladišti nelíbí, prostě počká a sleduje jak jí "znovuvyrábím" hromadu. A tuto vlhčím. Jakmile je to dle jejích představ, pustí se mi pod rukama čile do hrabání a do rána jsou vajíčka z ní... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 20:31 Paauula Re: fajfmen
Ahoj fajfmene prosím jak často nebo kolik myších holatek mám dát té samičce v těhotenství?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2014 17:54 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiPaauula
je to ale odhadem tak od šesti týdnů výš

Opravim trochu kolegu fajfmena. Po napáření k vykladení samice je to plus mínus měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2014 13:56 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatáRe: Paauula
Koukám, že se máme na co těšit :-D Mohla bys mi pak buď na mail nebo sem napsat, jak to probíhalo ? :) a kolik se ti jich při první snůšce narodilo ? :) Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 23:04 Paauula Re: fajfmen
Ještě jeden dotaz zatím,- chci se zeptat na ty holátka, když ho nikdy předtím neměla nikdy ho nejedla, tak jí ho přesto mám předložit a zkusit jestli si ho vezme? Když ano a bude ho brát, tak jak často jí ho mám v jejím těhotenství dávat? To jeji chovaní mě také přijde divné, vždy byla akční a lítala po teráriu a venku jako divá jedla jak protržená na co přišla snědla až jsem ji musela omezovat, od neděle co byla se samcem leží kouká není vůbec aktivní a právě i skoro nepapá, Tak nevím docela se bojím. A tolik vody co vypije ji nemúže nějak uškodit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2014 22:50 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Přesné číslo Ti neřeknu, po úspěšném napáření je to ale odhadem tak od šesti týdnů výš, dost to ovlivňují vnější faktory jako teplota apod. Změny v chování, až přijde její čas, ale určitě nepřehlédneš ;-).
Tomu pití se ani nedivím, při současném počasí se mi na misku vrhají i čukvaly které jsou jinak schopné vodu ignorovat klidně i celé měsíce. Divná je mi ta malá chuť k jídlu, nechci ale střílet od boku a pouštět se do spekulací. Pokud nehubne, patrně jí to prozatím stačí a později (snad) instinktivně pozná že by měla přidat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2014 22:21 Paauula Re: fajfmen
Děkuji za odpověď jen jsem chtěla vědět kdyžje napářená od neděle, kdy asi tak přibližně mám čekat,že začne klást, abych jí přípravila písek a začala ho vlhčit.Jen mám problém s tím zeleným ona moc zelené nepapá. A s tím jídlem také žádné zázraky sní tak dva šváby za den,ale možná je ještě brzy aby byla hodně žravá. Jen pije a pije to je normální? uplně tu vodu hltá.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2014 22:10 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Není to nic složitého, u zdravé samičky by se neměly problémy vyskytnout. Stačí vydatněji krmit tím na co je zvyklá a preventivně zvýšit přídavky vápníku aby jej pro vajíčka neuvolňovala z kostry. Asi jako když krmíš malá mláďata, zkrátka obaluj hmyz co to jde a předkládej jí pokud možno denně i rosliny bohaté na Ca, třeba pampeliška (list i květy) je ideální a navíc dodá potřebné vitamíny. Navíc můžeš přikrmovat i něčím vydatnějším jako jsou např. myší holátka. Důležitý je i pitný režim - gravidní samičky mívají vyšší spotřebu tekutin než obvykle.
Krátce před snůškou (v průměru tak dva tři dny) obvykle samička přestane jíst, po ní se jí apetit vrátí. Krm stále vydatně, brzy, přibližně za dva až tři týdny, bude následovat ještě nejmíň jedna snůška, možná jich bude i víc.
A to je vlastně celé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2014 05:19 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: dushek
Ahoj, než odjedeš na dovolenou, tak agamu nakrm a týden bez problému vydrží... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 19:32 Muž dushek [0] - agama vousatá
Zdravím všechny, mám jednu otázku? Mám agamu cca rok starou, měří 35 cm a myslím si, že je v dobré kondici. Budu odjíždět na dovolenou a týden se nebude mít kdo o ni starat. Mám zahalit terárko nějakým hadrem nebo to není nutné a mám to nechat jak to je? Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2014 14:42 Paauula Re: fajfmen
Ahojky dobře počkám v poho do pozítří, myslím,že ma agamka ještě čas ,napářená byla v neděli, budu ráda za každou tvou radu a zkušenost a postřeh, vím že jsi zkušený chovatel a věřím mi moc dobře poradíš,protože nechci nic zanedbat a moc mi na samičce záleží. zatím děkuji a budu se těšit Pavla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 22:32 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Paauula
Ahoj Pauulo, bohužel Ti takhle v rychlosti nedokážu adekvátně zodpovědět všechny Tvé dotazy, můžeme to ale roztáhnout na delší komunikaci...
Momentálně mě čas tlačí a ani zítra se ke kompu nejspíš nedostanu, pozítří večer bych se ale mohl pokusit o kloudné odpovědi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jestli to ale spěchá vážně moc, můžu Ti doporučit diskuse webů jako vivarista.sk nebo www.teraristika.sk . Nejlepší stránky u nás přímo o agamách vousatých jsou lizards.cz (bohužel mám pocit že v poslední době kapánek stagnují). Obrátíš-li se na stránky www.agama-vousata.eu či barevne-agamy.webnode.cz , jistě Ti i tam kvalitně poradí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:00 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Loslesbos
No já si třeba přibližně pět let myslel, že je náš Rudolf neplodný - každé jaro sice proběhlo obvyklé dvoření a páření (pak už na to ale zbytek roku dlabal a raději se válel pod lampou s kámošem čukvalou Bublísem anebo s ním rozvíjel samečkovou hru na téma - jeden jistí společné území od spoda, ten druhý zase z vyvýšených míst. Oni se tím baví dodnes), vždy ale následovala jen jediná jalová snůška. Alespoň u Alice. Nebožka Agátka měla minimálně ve své třetí od dosažení pohlavní dospělosti mezi tuším třiceti vejci k ničemu i několik oplozených, protože to ale byla Rudolfova sestra, neinkuboval jsem je. Předchozí dvě výrazně menší nakladla pod topný kámen a pak do květináče s monsterou, obě jsem našel už sušené, no a v průběhu čtvrté se v ní něco náhle hodně hodně pokazilo - byl jsem u toho když začala klást - chvíli pohoda, pak sebou najednou trhla, vyvalila oči, začala se zmítat v bolestech... a o necelou hodinu později mi přímo v dlaních umřela :-(

Sám jsem byl velice překvapený z toho jak se Rudolf "pochlapil". Stačilo jen přidat pubertálního samečka Alfonse od Jany Matějové (nick matejove) z Prahy. Jak se samci obvykle od pohledu nesnesou, náš pan starosta udělal výjimku a hned mladého pána přijal do klanu (mrkni na jejich společné fotky v mé prezentaci, Rudolf je fakt zlatíčko). Jenže mu ten bejček, jakmile se rozkoukal a pochopil že se ho ten kolos ani ve snu nepokusí roztrhat, špatným oplatil. Jednak začal brutálně napadat Alici (samozřejmě ji přitom i znásilnil, pardon napářil... tím stylem že jí na památku zůstaly jizvy a ubyla půlka trnů na hlavě) a finálko napadl i jej. Radši jsem ho dal pryč dřív než se náš hromotlucký pohodář stihl opravdu dožrat... No a ten se v rámci konkurence začal pářit jako divý (akorát na holky nejde silou ale čistě dvořením) a doteď ho to nepustilo - ta halda vajec je zkrátka výsledkem napáření dvěma samci. Necelá čtvrtina mláďat je Alfonsova (Rumcajs jako by mu z oka vypadl, Zrzeček a ještě jeden mají také jeho znaky - táta byl ze šlechtěných barevných variet), většina je ale po Rudolfovi s příměsí Aliciných oranžových znaků a postavou "něco mezi nima" (taková Adélka je ale celý tatínek, dokonce i podědila jeho "defektní" tvary hřbetních skvrn).
V první Alicině snůšce bylo jedno vejce neoplozené a v poslední prozměnu oplozené jenom jedno, v těch dvou mezi nimi životaschopná všechna ;-). Být to jen od jediného samce, byly by ty počty nižší. Alísek je ale dáma ve středních letech a plodnost u ještěr narůstá s věkem. Mladá Týnka snesla napoprvé jenom pět vajíček ;-)


Ke krmnému hmyzu - nakupuji. Sice mě to stojí majlant, od doby kdy krmní švábi jednomu kamarádovi utekli a zamořili půl baráku (jeden z těch druhů co koupíš jako "bezpečné" ;-) ) mám zákaz na všechno kromě moučňáků (a to je fór, pár brouků jsme už v průběhu let našli i ve špajzu... jak si tam ty potvůrky, krucinál, najdou cestu přes celý byt?). Ale od jara do podzimu chodíme smýkat, takže se to dá :-)

No a s kanibalismem karnivorních či potravně oportunistických ještěrů se musíš smířit, je to jejich přirozené chování. Co se jim vejde do tlamy a ještě není sexuální patner prostě sežerou. Zrovna včera nám umřelo to hezčí z dvojice mláďat z Aliciny třetí snůšky. Bez viditelného důvodu. Celý den leželo v misce kam tak dvakrát týdně dávám malé vápníkem zasypané moučňáky na příkrm a vypadalo že si jen tak hoví. Že je zcepenělé jsem zjistil až ve chvíli kdy jsem do něj šťouchl prstem aby se šlo taky nažrat cvrčků. Jeho náhlé zesnutí přikládám na vrub momentálnímu příšernému střídání atmosferického tlaku a teplot. Dokonce i u čukval ze Sonorské pouště jsem už dříve povypínal všechny výhřevky, vzhledem ale k tomu že se Bublís i Beruška za poslední týden denně (!) dožadují pití z misky, což je pro daný druh atypické chování, jsem rád že umřelo jen tohle jedno agamátko a nevybralo si to podstatně větší daň. Proč to ale píšu - mrtvolku jsem dal okamžitě zbaštit mamince a ta se nenechala přemlouvat. Jejímu tělíčku to v rámci výživy a regenerace určitě pomůže - ona totiž vůbec neví že sežrala vlastní dítě a i kdyby věděla, bylo by jí to nejspíš fuk ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 21:00 Paauula – Agamka
fajmene,chtěla jsem se zeptat, mám samičku agamky, kterou jsem nechala připustit, píšeš,že se mám o samičku víc starat, aby neměla oslabený organismus, co to přesně znamená, chci jí dopřát to nejlepší, abych nic nezanedbala,je připuštěná od neděle, od té doby jen polehává a není vůbec aktivní, jen když jí porosím, tak pije a pije napiš mi prosím co je pro ni nejlepší jako strava, a za jak dlouho bude prosím klást a jak nejlépe připravt kladiště a po jak ošetřovat agamku myslí jeji stravování a pak má čekat další snůšku? to je pravidlem, že bude klást znovu? a nemůže jí ta první nebo třeba druhá snůška ohrozit na životě? dost se o ní bojím je to její první těhotenství a nechci nic zanedbat,proto prosím o tvé rady a zkušenosti.děkuji Pavla je to můj miláček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 19:40 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatáRe: fajfmen
coze 87 vajíček ? Tak to je teda hustý, to bychom asi nedaly :-D nebo aspoň né hned napoprvé. Chceme to určitě zkusit, ale nejvíc se bojím, že se ty malinký neudají a nám tu zůstane 20 mláďátek :-D A kdy vlastně pohlavně dozrají a budou se spolu pářit ? On ten náš sameček je takovej ťunťa a je kliďas. Takže by jí asi nemusel uhnat, samozřejmě se to může změnit až povyroste. Naopak ta holčička jak byla v chovu mnohem déle, tak je naučená lovit a bojovat o to jídlo. Ze začátku jsme se bály o malého, ale ona pochopila, že dostane jídlo taky, takže se zklidnila ( naštěstí ).

Musím se svěřit, co jsme viděly. Přišly jsme si pro Sněhurku a jelikož v jednom teráriu měli různě velká mláďatka, jeden větší si ulovil menšího - dost odporná a smutná zkušenost.

A prosimtě, jak to řešíš se cvrčkama ? Objednáváš je nebo si je chováš doma ? Díky
palec coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 19:22 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Loslesbos
Ještě jedno doplnění - samičky si dokáží životaschopné sperma podržet v těle několik měsíců, i po jediném páření proto budou snášet vejce průběžně v několikatýdeních inervalech několikrát (např. naše Alice letos hned čtyřikrát a Týnka měla snůšky dvě), čili je budeš muset ládovat co nejvýživnější stravou neustále co se do nich vejde, aby se předešlo vyčerpání organismu.
Tady vzniká jisté dilema:
- připuštění k samci chovanému bokem jako solitér se obvykle rovná brutálnímu znásilnění, je to ale jednorázovka (byť spojená s průměrně dvěma až třemi snůškami). Samička tím sice na chvíli psychicky utrpí, včetně nějakých těch poranění jako vytrhané trny v zátylku (bohužel jí nedorostou), fyzicky ji to ale nebude z dlouhodobého hlediska "šrotovat"..
- soužití v přirozené skupině je obvykle pohodové, dobře socializovaný samec se k samičkám chová hezky (hormony jím necloumají, zkrátka netlačí mu na mozek ;-)) a zvířata napříč celou skupinou spolu udržují přátelské vztahy postavené na vzájemné důvěře. Jenže samečci mají chuť pořád a některé samičky se jim líbí víc než jiné, čili půjdou přednostně za nimi... a ani těm předchozí oplození vůbec nebrání pářit se znovu a dle mých osobních pozorování nezřídka velice ochotně. Takže budou vlastně permanentně těhotné. To je jeden z důvodů, proč Rudolfovu favoritku Alici (faktického šéfa klanu) držím pokud možno mimo terko - jednak se jí svoboda ohromně líbí a jednak se ti dva nepokouší po celou aktivní sezónu ve vzájemné shodě pářit od rána do večera :-D (i tak ale měla letos 87 vajíček, což znamená že se ještě i příští rok budou na sebe koukat maximálně přes sklo, ať se jim to líbí nebo ne. Fakt ji nechci nechat zhuntovat ;-) ), o plánované výměně několika Aliciných mláďat, až dorostou dost pro jisté určení pohlaví za nepříbuzné samice už nemluvě (to aby nestrhal mladou Týnku kterou už taky raději držím na akvárku v ložnici společně s Alicí, což ovšem ani jedné nebrání co chvíli nakráčet do "zvířátkového pokojíku" jejž si Rudolf při vypuštění z terka vytyčil jako své území... Jemu sice instinkt brání překročit hranice teritoria, ony ale žádné takové omezení nemají a ne vždy jsou dveře zavřené hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2014 01:41 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Loslesbos
Pokud je jen jedna, může se to snadno stát. Aby se tomu předešlo, jsou dvě možnosti - buď chovat samce většinu roku odděleně a přidávat ho k samičce jen na připuštění, nebo vytvořit chovnou skupinu jednoho samce a dejme tomu tří čtyř samiček mezi které rozdělí svou pozornost a nebude obtěžovat jenom tu jednu (samozřejmě v adekvátně velkém terku). V takovém případě mohou být spolu bez problémů celoročně (tenhle způsob je pro ně přirozený), po ukončení zimního spánku ale musíš počítat s nástupem říje, pářením a následnou zvýšenou péčí o ty ze samiček které zabřeznou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 18:12 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatáRe: fajfmen
A neužene jí ten samec ?
Casto se pise ze ano... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 10:33 Žena Nessy [124] - Ještěři – Cena dospělé agamy
Můžete mi prosím někdo určit cenu Matyldy? Ať vím, co nahlásit na policii (chci to zkusit). Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 22:40 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Loslesbos
Kdybys měla třeba deset samiček pohromadě, bude to OK. K neshodám mezi holkama sice čas od času také dochází (asi jako když naše Alice štulci čumákem žene Týnku od Rudolfa :-D ), nikdy to ale není nic závažného.
Vstahy pohlavně dospělých samečků jsou ale bohužel většinou pravým opakem: silně vyvinutý teritoriální instinkt a testosteron cákající jim i ušima = nekompromisní rvačka jakmile se objeví říjná samička (a leckdy ke konfliktu není zapotřebí ani ta) i mezi dvěma bratry co spolu vyrostli doslova na smrt (v přírodě ten slabší uteče, v terku ale nemá kam a silnější jej prostě roztrhá :-O ). Horší než dva býci.
Občas se sice najde velice tolerantní samec schopný podělit se o území s jiným, pokud tento není vůči němu agresivní, to ale dopředu nemáš jak odhadnout.

Aby ses vyhnula problémům, přidávej jen samice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 21:38 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatá – Páreček
Ahoj máme doma dvou měsíčního samečka a přemýšlíme, že si koupíme jestě jednu agamku a chtěli by jsme se zeptat jestli je lepší kluka nebo holku..?
Všude se píše něco jiného tak vás prosíme o radu :)
Díky moc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 10:15 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
No dobře, dobře. Pokusím se X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.07.2014 21:37 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Jéžiš, neřeš to. Matylda je teď děsně nadšená z nabyté svobody a toho že má vymakanou schovku... Za pár dnů ji to omrzí a příjde se nažrat a pomazlit (resp. nechat se opečovávat ;-) ).
O tom jak nám devátého na chajdě foukla Týnka a hned druhý den se nechala odnést domů jsi v mém deníku četla, o Bublísově cca desetidenním zálesačení tamtéž jistě taky (i když je to hodně starý záznam) - jak klesla teplota, jemu se to přestalo líbit a tak napochodoval přímo do chajdy a nechal svoji výsost milostivě odvézt do teplíčka :-D
Kdyby byla ještěrenda v tomto ročním období nezvěstná přes tři týdny, teprv bych si začal dělat starosti. A ještě bacha - ony jak se příliš nehýbají, často uniknou pozornosti na místech kde je nečekáš - když jsem dnes po probuzení chtěl nakrmit Alici a ona nebyla na akvárku, prohledal jsem celý byt. Víš kde nakonec byla? Hned vedle mého polštáře chrněla přitulená k psovi (teplíčko, měkoučko...) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 19:23 Muž karkra72 [2] - Agama vousatáRe: Neptun
Ahoj.
Taky jsem se pusti, stejně jako ty, do výroby terárka. Dno jsem vyřešil dvěma tenkýma vrstvama Flexi lepidla co mi zůstalo po nanášení na 3D pozadi. Tuhle variantu jsem zvolil jak z důvodu možného nasáknutí vodou, tak i kvůli případnému komletnímu čištění, ale hlevně že budu dávat pod písek topení. Souhlasím ale i s linem.

Hodně zdaru a ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 07:18 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
Kéž by to tak bylo :-(
Jenže já jsem doma ve starém baráku a teplo tam mám furt - předvčera v noci 28, včera 26 a ani to nevyvětrám... Vím, že jsi psal, že Rudolf vlezl, kam jste nečekali, ale i na taková místa jsem koukala a nic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2014 22:31 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Jestli Ti bivakuje někde za skříní, tak jsou pro to dva důvody - jednak ji to dobrodrůžo ohromně baví a líbí se jí jak je utajená, jednak jsou momentální teploty poměrně nízké což jí zpomalilo metabolismus, takže většinou jen pospává a dík nenastartovanému trávení nepociťuje hlad. Jakmile zas teploty vyskočí ke třicítce (pokud to bude skok ze dne na den, stačí i míň), dostane chuť k jídlu a při první příležitosti se o ně příjde přihlásit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 11:51 Muž vitas [27] - JeštěřiRe: Neptun
Jojo, já pod písek lino dávám a silikonem přejedu kraje, aby se písek nedostával pod něj, ale nutný to není...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 73

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 15611x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1036?od=701