Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Agama vousatá

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Agama vousatá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 22:13 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
Takže buď koupit nějakých 40 cm nebo dát do malého terka a čekat, až doroste...
No uvidím, co kde uvidím... Na malou bych musela přendat poustevníčka, větší bych šoupla do terka. Případně bych se vzdala do budoucna želvičky a z želvího (zatím akvárka) bych udělala agamí... Ať mají každá své.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 19:33 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Čím menší velikostní rozdíl bude, tím líp. Z větší než je sama by starousedlá samička rozhodně radost neměla (brzký převrat v hierarchii), příliš malou by se zas dost možná pokusila sníst...
Když jsem domů dotáhl Týnku, byla tato asi o čtvrtinu kratší nežli Alice, čili už ne jídlo ale stále ještě ne hrozba. Ani tak to nebylo dobré - Kristýnka se sice ihned Alici podřídila, brzy ji ale dorostla a až tak nízké postavení se jí přestalo zamlouvat. Alice se ovšem pořád nechce vzdát své svrchovaně dominantní pozice (asi tím spíš že ovládá i Rudolfa, hlavou našeho ještěřího klanu doopravdy není hromotlucký samec) a uznat mladší samici za sobě rovnu. Ta by to samozřejmě ráda změnila a dík tomu mezi nimi dochází co chvíli k rozbrojům (útočníkem je vždy starší samička, mladší si ale nenechá nic líbit). Společné terko tím pádem nepřichází v úvahu a vypuštěny po bytě nebo na chajdě se dík tomu snaží nepřijít jedna druhé na oči. Doslova si půlnuly jak obvyklá stanoviště, tak i načasování svých aktivit tak aby se pokud možno nepotkaly.

Domnívám se, že nová holka by měla být jen tak "baj voko" o 5-10% menší než ta původní, aby nebyla pozice Máti zpochybněna a ta druhá se zároveň nestala předmětem šikany ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 20:23 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
No nad druhou právě furt dumám ;-) Je fakt, že terárko není velké, na druhou stranu je stále otevřené a takovej pokoj je už velké terárko :-D

Jaký velikostní rozdíl se snese? Já bych samozřejmě chtěla malou, ale ta by musela být dobu zavřená v jiném terku, než by Maťuli aspoň trochu dohnala... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 19:52 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Hmmm... jít o samce, byla by odpověď jednoduchá - přestěhování se. Samicím jsou ale podobné změny fuk, čili bude problém jinde. A teď babo raď :-O
Pořízení druhé holky ale bude jenom prospěšné, i kdyby se ty dvě zrovna "nemusely", bude je to v mnoha ohledech pozitivně motivovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2014 09:15 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
To jsme si špatně rozuměli... V terárku je ráda (nebo alespoň byla do stěhování) a druhý vchod jí udělat nemůžu - nepokouší se dostat do terka (i když vyběhlou jsem jí ještě neviděla) jiným vchodem - je zalezlá v rohu místnosti. Kdyby nežrala, řekla bych, že chce zimovat. Ale láduje se normálně, spíš jí ubírám, protože mi přijde nějaká vypasená. Můžu zkusit odstranit skla, aby mohla do terka celým metrem, ale pochybuji, že to pomůže - mám z ní pocit, že prostě neví kudy a pak si někam nasr*ně zaleze a ta nálada přetrvává, když jí pak najdu a odchytávám.
Mě i napadlo jí pořídit kámošku, že ta by si zvykla třeba rychleji a pak by to Maťule mohla okoukat X-) :) Fakt už nevím, jak jí to znovu naučit.
Ještě mě napadlo udělat schůdky ze stejného materiálu jako má v terárku, ale to bude asi chvíli trvat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2014 20:21 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Mnooo, Alici jsem ve starém bytě taky párkrát přistihl jak se pokoušela prohrabat do terária přesně na opačné straně, než kde měla permanentně otevřený průlez a k němu směřující šikulácké šplhadlo...

Kognitivní funkce mají vousatky nad očekávání rozvinuté, někde v exekutivních je ale jakýsi drobný zádrhel (jakoby vynechaný kousek v návaznosti - mezerka, díky které jim to na správných místech nesepne) - jakmile je přes nějakou hmotu vidět, nedokážou akceptovat že se skrz ni nelze prohrabat ani po měsíci intenzivního drápání na pokaždé stejném místě. Nevím sice proč, tohle a jen tohle jim prostě neleze do hlavy (i když taková kočinčina nepochopí ani existenci skla takže si o ně pravidelně rozseká čumák, zatímco fousáčí rozoumek a výborná paměť neviditelnou překážku alespoň vyhodnotí jako reálně existující a počítá s ní... jenže si s ní dále nedovede poradit), zatímco zkušenosti typu hlína, kamení a stromy (plus rozmístění a strategická místa v určité lokalitě) si pamatují i řadu let už po pár hodinách pobytu v konkrétním prostředí a následně, jsou-li tam po dlouhé době vypuštěny, okamžitě zamíří na nejlepší místa a chovají se tam s naprostou jistotou.

Možná si Tvá ještěrka jen vzala do hlavy že správný průlez má být tam kde se to líbí jí a ne tam kde je, existující se jí nelíbí a je navstekaná čistě z toho že jí to právě tím líbivým místem nejde :-D. Udělej jí dvířka kde chce a rázem bude po problému. Na to bych vsadil i boty ;-)


No a stále je tu ještě možnost že se jí do terka nechce vůbec, jenže na bezvadných lákavých místech (typu pod postelí, za skříní apod.) nemá výhřevku a UVB, takže se do něho vrací z nezbytí... a má z toho pokažený celý den ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2014 16:12 Žena Nessy [124] - Ještěři – Navigace
Je možné tu mojí trubku nějak naučit správnou cestu do terárka? Už je to 16 dní, co je o kousek přestěhovaná a vždy, když vyleze, tak se ztratí a je nasr*ná... Už jsem jí kolikrát dala místo terárka na polštář, po kterém má do něj vyšplhat, ale když jí dám níž a nevidí na něj, tak sleze... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2014 21:52 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nikola
Silná instinktivní vazba samečka na konkrétní teritorium, zažité stereotipy, sociální fixace společenského zvířete na konkrétní dobře známé tvory (mj. i původního chovatele) - to vše mu náhle zmizelo. Pro něj je to docela brutální a stresující změna na samé hranici chápání: Ač je vousatka na ještěrku velice inteligentní a flexibilní tvor, má její mozeček své vývojově dané limity přes které se hned tak nepřenese...
Čas a citlivý trpělivý přístup, to je jediným receptem (a nevyjde to vždy) - Sleduj co se zvířátku líbí (jak napsal kolega Landvir - bude to hlavně o žvanci :-D ) a na to konto mu prostě "podkuřuj" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2014 20:30 Nikola Re: Landvir
Já si to myslela a moc děkuji.. je hrozně agresivní stačí jenom se trošku přiblížit a je hnedka naježenej a má otevřenou pusu a černej "lalok" pod pusou... a skáče.. už mě 2x hryznul.. ale je fakt, že nevím co mu předtím dělali. :/ já mám samečka a ten je hrozně klidnej a zlatej tak na takovéhle chování nejsem zvyklá no. Snad se dá do kupy.. :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2014 20:22 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nikola
Ahoj Niki, chce to jen čas a v klidu si ho získat..(krmení...) ano
Nic víc Ti nikdo asi neporadí, až se mně nezdá, že by byl až tak agresivní?? ahoj
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2014 19:34 Nikola – agama ochočení
Dobrý den, dostala jsem k chovu další agamku nejspíš sameček. Předchozí chovatel ho měl již ochočeného, ale pak se o něj nestaral a zdivočel. Když mi ho přinesli nestačila sem koukat. Líta jako blázen a při jakymkoliv přiblížení se naježí a začne skákat a chce mě pokousat. Nevíte jak ho ochočit? :/ Mně přijde jako bych mu ubližovala. Děkuji za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 12:15 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Landvir
No jo, jenže když odjedu, nebude jí mít kdo pomoct :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 10:27 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Nessy
Ahoj Nessy, z vlastní zkušenosti se nemusíš bát, zachvílu si zvykne;-)
Už jsem taky stěhoval a za měsíc budu zas, ale chvílu jim to trvalo, než se zorientovali. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 09:23 Žena Nessy [124] - Ještěři – Orientace v prostoru
Včera jsem o kousek šoupla Matyldu. Trochu jsme stěhovali obyvák a tak šla i ona. Co myslíte - když teď rok byla zvyklá na jednu cestu do terka, nebude jí to dělat problémy? Zítra jedu na týden pryč, tak aby neběhala zmateně po pokoji... hmm Vstup má cca o 1,5 metru jinde, předtím běhala přes postel, teď to má u stěny a dala jsem jí tam matračku z křesla jako schůdky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2014 07:21 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
Jo tak to by potřebovala mamka na zahradu, aby nemusela sama chodit v noci na lov smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 21:33 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Vždyť to taky vím. Fousáči to baštit nebudou. Pokud ale někdy někde schastíš blavora, vypusť ho po dešti na zahrádce a on se velkými pendrekáči doslova přežere k prasknutí :-D . Tuzemský slepýš je maličký a nedal by to ani náhodou, pro balkánského obludíka půjde ale o lukulské hody... ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 20:09 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: fajfmen
No jo, vždyť jsem psala, že slepýš mě k té otázce přivedl ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 19:41 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: dushek
V takové případě jí nejspíš jen něco nevyhovuje v terku a snaží se dostat pryč, obsadit si lepší území (potřeba zazimovat je teď asi nejpravděpodobnější) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 19:39 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Kdybys někdy chtěla začít s chovem slepýšů, pro ně by byli slimáci super :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 13:35 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: dushek
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 11:56 Muž dushek [0] - agama vousatá
Zdravím všechny,
mám dotaz - snad nebude hloupej :-) Moje roční agama cca měsíc nechce nic žrát a pořád hrabe ( na váze neubírá ). Byl jsem i u veterináře na rengenu z obavy zadržené snůžky, ale nic se neprokázalo. Mám ji nechat být ať si hrabe? Poraďte mi někdo prosím. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2014 20:51 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Pogona
Ok, dík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2014 20:44 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
Nedávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2014 20:16 Žena Nessy [124] - Ještěři – slimáci
Co Pogona a slimáci? Cestou do práce jich nacházím plno (i malejch, jen tak do tlamky) a tak mě napadlo, jestli by jí něco dali. Možná blbej dotaz, ale když je žere naše ještěrka... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2014 12:23 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: vena
Přímo klasickým kašlem bych to nenazval, ale při určitých nemocech ( zejména spojených s nachlazením - rýma, zápal plic, atd. ) se mu to může podobat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2014 23:27 vena – agama vousata
muže kašlat agama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2014 11:44 Žena Verčák [112] - JeštěřiRe: jura
vypust agamy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 10:42 jura – svaby
ahoj potreboval bych poradit v terrarku se mi rozmnozili svaby a nevim jak se jich mam zbavit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 19:43 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatáRe: Pogona
Tak super ! Díky moc :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.08.2014 16:11 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Loslesbos
Pokud se jedná pouze o jeden víkend, pak si kup za 80Kč časovaný spínač v elektru a nechej jim normálně přes den svítit. Není potřeba jim zhášet na tak krátkou dobu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 12:19 Žena Loslesbos [0] - Agama vousatá – Cesta pryč
Ahoj,
jedeme na víkend pryč a chtěla bych se zeptat jestli můžeme agamku nechat doma bez UVB a bez oteplení :)
A jestli vydrží tříměsíční agamky bez cvrčků? :)

Mohly by jsme je převézt ke známým ale bojíme se aby jsme je zbytečně nesterovaly.

Díky moc :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 19:45 huhla Re: Flutter
jj je mi to jasne ze tam byt nemusi ale pri te cene zarovky se mi to moc ryskovat nechce smich myslel jsem jestli by nestacil takovej predradnik www.230voltu.cz/… ale elektrika neni muj salek :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 19:21 Muž Flutter [27] Re: huhla
Myslím, že levný kvalitní předřadník nekoupíš, navíc si ten od nich nutně brát nemusíš, pokud si dostatečně věříš ;-) Já se pro výbojku rozhodl proto, že se nemusí měnit tak často jako ostatní zdroje UV, takže se časem vyplatí i s investicí do předřadníku. No zatím je to teorie ověřená jen studiem různě po internetu, ale kdo ví, třeba se to ukáže jako pravda :-) Navíc výbojka vypadá mnohem líp, než ta bílá spirála kompaktu (čož je samozřejmě subjektivní preference).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 17:57 huhla Re: Flutter
dekuji otehle docela ovazuji zabiju dve mouchy jednou ranou akorat ten predradnik co k teto zarovce prodavaj je trosku drazsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 17:32 Muž Flutter [27] Re: huhla
Pořiď výbojku a máš o topení i UV postaráno. dosvítíš to pak čímkoli s vhodnou teplotou světla. Výbojku třeba SunLux UV (mohla by stačit 30W, případně 50W). Celkem se mi obecně na toto téma líbil článek myreptiles.netstranky.cz/… - tam se dočteš, co potřebuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 16:05 huhla – OSVETLENI
zdravim poradte mi kompletni osvetleni pro terarim 120x60x60 jake vyhrevne zarovky jake UVB zarovky dekuji za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2014 20:25 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
Přesně jak napsal kolega, identifikace se neprovádí, jelikož existuje asi milion popsaných a ještě víc nepopsaných druhů, poddruhů, různých roztočů, breberek, mšic, mušic atd. atd.
Na 99,9% z nich zabere např. Neomostosan, Front Line a jiné antiparazitní prostředky.
Na co tedy vědět, že se jedná o brouka X nebo Y.
Spíš se zamysli, co je špatně a zabraň jejich příštímu výskytu - to uděláš daleko lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.08.2014 22:55 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Nessy
Fůra takových bělavých potvůrek si je natolik (laicky vzato) podobná a dohledání a zaplacení si výzkumné stanice drahé a zdlouhavé, že se fakt víc vyplatí jednoduše vyčistit nádrž a preventivně típnout každého pumprlíka v dosahu, než riskovat zamoření a případné úmrtí zvířete ;-)
Když se mi ve vlhkých terárcích pralesních sklípkanů pomnožili chvostoskoci a hopsali tam jako banda blech, byl jsem za ně rád - protože jsem je rozpoznal a věděl o jaké živočichy jde (u albiny jsem měl i docela velkou hlenku - po dvou letech tam z kapičky zažloutlého slizu vzrostla na amébu velikou skoro přes půl terka, což by neznalého, když vylezla v noci ze substrátu a vrhla se s chutí na bordel (plísně, vzácná pavoučí hovínka atd.) určitě vyděsilo, to už je ale o třídu jinde). Nevypadali tam sice pěkně, starali se ale o čistotu pavoučích obydlí. Tohle stvořeníčko může být neškodné a užitečné, stejně tak ovšem i příživník. Dokud nebude určeno někým kompetentním, je nejvyšší opatrnost na místě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 22:21 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Nadka
No já to objevila jen v té misce. Je třeba možné, že se tam prostě dostali s červy. Vylézt z misky nemohli. Jinde jsem to neviděla.
Proč je identifikace zbytečná? Třeba to bude jen něco, co dojíždí zbytky potravy nebo tak, něco co neškodí... Koneckonců objevila jsem to, když byla Maťule skoro dva měsíce pryč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.08.2014 21:35 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
Na fotce dole je vidět i druhý, mnohem vypasenější a větší,... Budou to nějací vnější roztoči, identifikace bude zbytečná, určitě bude potřeba vyměnit vše v teráriu a terárium vydesinfikovat,
sledovat hada, zda ho nějak "nenapadají" má svleky v pořádku apod.

Taky by chtělo zjistit, kde se tam vzali, někde v chovných podmínkách bude chyba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2014 18:22 Žena Nadka [214] Re: Nessy
Mně to připomíná nějaké roztoče,radši mrkni po celém terárku. :-O Co tomu říká Matylda?Nebaští to?Je to nějak cítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 15:24 Žena Nessy [124] - Ještěři – Potvory mezi červy
Fotka k příspěvku Takhle to vypadá neobalené. Fakt to šlo blbě vyfotit...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 15:21 Žena Nessy [124] - Ještěři – Potvpory mezi červy
Fotka k příspěvku Když byla Matylda pryč, nechala jsem pár červů jen tak ladem v misce u ní v terárku. Teď jsem tam chtěla doplnit a byli mezi nimi nějaké potvory. Myslíte, že to má v terárku a do misky to jen spadlo? A co by to mohlo být?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 15:18 Žena Nessy [124] - Ještěři – Tmavé čmouhy na laloku
Fotka k příspěvku Když mi ta holčina Matyldu přinesla, říkala jsem si, že je naštvaná. Tmavý lalok má ale furt a ne celý, ale po čmouhách. Nemůže to být něco od toho, jak spadla? Tedy asi spadla. Na bradě má malý stroupek, jinak na ní není nic vidět...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 21:00 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Pogona
Ok.
Chjo, se s tím piplám a teď to sežere Matylda :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 16:07 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Nessy
Klidně jí agamě dej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2014 11:28 Žena Nessy [124] - Ještěři – Kudlanka jako krmení
Už po třetí se mi blbě svlékla kudlanka a teď už je to úplně na prd... Můžu jí dát Matyldě? Neudělá jí nic? Je celá „polámaná“, takže by se moc bránit neměla. Ale na předních nohách má ty pícháky, tak aby se jima třeba někde omylem nezasekla nebo tak?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2014 23:11 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: Pogona
Můžu potvrdit - po dvou dnech (kdy byla nezvěstná) se nám Alice vybatolila z hromady Gábinčiných plyšáků, vyhřála se pod lampou a následně zbodla půlku krmení pro želvy, které jsem nechal odstát kousíček bokem. Nedělám si srandu - rozmražené ančovičky a slávky se sice ani trohu nehýbají, ona je ale z té krabičky vyzobávala jazýčkem s ohromnou chutí :-D . A v zápětí se zase někam zašila :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2014 20:54 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Loslesbos
Jasně, že je to "normální", i agamy navyknou na člověka a podle toho jak se k nim chováš a zacházíš s nimi, tak se naučí s Tebou "komunikovat". A právě proto, že je občas necháš vyběhat po bytě u Tebe "somrují" že chtějí JEŠTĚ :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2014 17:33 Žena Nessy [124] - JeštěřiRe: Loslesbos
Já mám furt otevřeno, takže se nikam nelepí ;-) Ale když jí jednou mamka zavřelo, to bylo tóčo - běhala podél skla jak divá, poskakovala po něm, dokud jsem ho neotevřela a nepustila jí běhat... :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 73

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 15611x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1036?od=651